Lansarote Konvensiyasının təsdiq edilməsi ölkəmizdə uşaq hüquqlarının daha səmərəli təmin olunmasına xidmət edəcək
23-10-2019 1509 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, ölkəmizdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi, onların fiziki və mənəvi cəhətdən sağlam, cəmiyyət üçün layiqli vətəndaş kimi formalaşdırılması, habelə bu sahədə qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi və respublikamızın mühüm beynəlxalq sənədlərə qoşulması sahəsində davamlı iş aparılır.
2007-ci il oktyabrın 25-də Lansarotedə imzalanmış “Uşaqların cinsi istismar və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının müvafiq bəyanatla təsdiq edilməsi ilə bağlı qanun layihəsinin ölkə Prezidentinin qanunvericilik təşəbbüsü əsasında Milli Məclis tərəfindən qəbul olunması Azərbaycan dövlətinin üzərinə götürdüyü ali məqsədə - insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsinə sadiqliyini bir daha nümayiş etdirir.
Ölkəmizin uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mühüm beynəlxalq sənəd olan bu Konvensiyaya qoşulması uşaqlara qarşı zorakılığın bütün formaları kimi cinsi zorakılıq ilə mübarizənin preventiv, müdafiəedici, müvafiq cinayət-hüquqi aspektlərinə yönəlmiş tədbirlərin, habelə zərərçəkənlərin reabilitasiyası proqramlarının təkmilləşməsinə və tətbiqinə xidmət edəcəkdir.
Ombudsman uşaqların müdafiəsi sahəsində beynəlxalq əhəmiyyətli sənəd olan bu Konvensiyanın təsdiq edilməsi təşəbbüsünə görə ölkə Prezidentinə təşəkkür məktubu ünvanlayıb.

Approval of Lanzarote Convention will serve more effectively ensuring the rights of the child
It is worth to mention the continuous activities carried out in our country with regard to protecting children’s rights, educating them as physically and morally healthy, worthy citizens of the society, as well as improvement of relevant legislative framework and joining important international documents.
The adoption of the draft law on Approval of the CoE Convention on Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse, signed in Lanzarote on October 25, 2007, with relevant statement by the Milli Mejlis (Parliament) on the basis of the legislative initiative of the country President once again proves that Azerbaijan is committed to the highest objective of the state, ensuring the human and civil rights and liberties, proper standard of living for the citizens of the Republic of Azerbaijan.
Ratification of this Convention, which is an important document for the protection of children’s rights, by our country will serve improvement and implementation of measures directed at preventive, protective, relevant criminal-legal aspects of fighting all forms of child abuse, including sexual abuse, as well as rehabilitation programs for victims.