14-10-2019 1413 dəfə oxunub
Xəbər verildiyi kimi, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrup (MPQ) tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələr həyata keçirilməklə həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma vəziyyəti, tibbi xidmətin təşkili araşdırılır.
Bu fəaliyyət çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, MPQ-nin üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 6 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraitinin və rəftarın, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində qidalanma, su təminatı, sovqat, gəzinti, görüş, telefon danışıqları, habelə tibbi yardımın təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb, saxlanma şəraiti ilə bağlı bəzi çatışmazlıqlar müəyyənləşdirilib.
Müəssisədə psixoloji və sosial xidmətlərin təşkilinə, məhkumlara ünvanlanan fərdi iş əsasında yeni yanaşmalarla islah işinin genişləndirilməsinə və təşviqinə ehtiyac vardır.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə təsadüfi seçim əsasında çoxsaylı məhkumlar konfidensial qaydada dinlənilib, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, müvafiq sənədləşmə yerində araşdırılıb, qaldırdıqları məsələlər və tibbi yardımla bağlı bir sıra müraciətləri yerində təmin edilib. Qəbul olunanlardan bəziləri saxlanma şəraitindən, barələrində olan məhkəmə hökmlərindən və aparılmış istintaqdan narazılıqlarını bildiriblər.
Fərdi qəbul və görüş zamanı qaldırılan məsələlərlə bağlı hər bir məhkuma Ombudsmanın səlahiyyətləri çərçivəsində hüquqi məsləhətlər verilib və müraciətləri qəbul olunub.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tövsiyələr verilib.
Başçəkmənin nəticəsi və məhkumların müraciətlərinin təmin olunması ilə bağlı müvafiq orqanlara müraciətlər ediləcəkdir.

14-10-2019 1410 dəfə oxunub
As reported before, the National Preventive Group of the Ombudsman against Torture conducts visits to places, which persons cannot leave on their own will, within the framework of the Ombudsman’s activity as National Preventive Mechanism.
The next visit was carried out in penitentiary facility No.6 under the Penitentiary Service of the Ministry of Justice without prior notice.
Being organized on the basis of the requirements of OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman, the visit was aimed at investigating detention conditions, treatment and applications received, also learning the status of ensuring the rights of convicted persons and proper documentation.
During the visit the NPG members, including a physician-member, investigated the existing situation and documentation related to nutrition, water supply, parcels, walking, meeting, phone calls, organization of medical assistance. Some shortcomings were identified with regard to the conditions of detention.
There is a need to organize psychological and social services, to expand and promote rehabilitative activity with new approaches addressed to convicts based on individual work.
In order to investigate the treatment issues, numerous randomly selected convicts were heard privately by members of the NPG in that facility.  The state of ensuring their rights, adequate documentation were investigated on site, issues raised by them and several appeals regarding medical service were ensured. Some of the received persons expressed their dissatisfaction about the conditions of detention, investigation conducted on their case and court judgments.
Legal advice was provided to each convicted person on the issues raised within the competences of the Ombudsman; their appeals were received.
At the end, legal awareness discussions were held with the administration of the facility and responsible staff members. They were given recommendations for improvement of conditions of detention, medical service and documentation in accordance with the national and international legislation, as well as European Prison Rules.
Relevant bodies will be addressed about the outcome of the visit and ensuring the appeals of the convicted persons.