Ombudsmanın əməkdaşı Cənubi Koreyada insan hüquqlarına dair beynəlxalq təlim proqramında iştirak edib
18-07-2019 1484 dəfə oxunub
Ombudsmanın əməkdaşı Cənubi Koreyada insan hüquqlarına  dair beynəlxalq təlim proqramında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İnsan hüquqlarının müdafiəsi şöbəsinin böyük məsləhətçisi Murad Babayev 4-17 iyul 2019-cu il tarixlərdə Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının (KOICA) və Koreya Milli İnsan Hüquqları Komissiyasının (NHRCK) birgə təşkilatçılığı ilə Cənubi Koreya Respublikasının Seul və Seonqnam şəhərlərində keçirilmiş “İnsan hüquqları siyasətinin potensialının gücləndirilməsi ilə bağlı” təlim proqramında iştirak edib.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin İnsan hüquqları və ictimaiyyətlə əlaqələr idarəsinin rəisi Aynur Sabitova da sözügedən proqrama qatılıb.
Təlim proqramına 7 ölkədən 16 nümayəndə olmaqla Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının və İcra hakimiyyəti orqanlarının İnsan hüquqları ilə bağlı bölmələrinin əməkdaşları qatılib. Təlim proqramı çərçivəsində iştirakçılar Cənubi Koreya Respublikasının tarixi, həmçinin insan hüquqları siyasətinin potensialının gücləndirilməsi ilə bağlı bir sıra müəssisələrlə tanış olub.
Proqramın Koreya Milli İnsan Hüquqları Komissiyası və iştirakçı dövlətləri təmsil edən şəxslərlə tanışlıq xarakterli açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının nümayəndələrinin məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman Aparatının əməkdaşı Müvəkkilin beynəlxalq təşkilatlarla, ictimaiyyətlə və vətəndaş cəmiyyəti ilə əməkdaşlığı, hüquqi maarifləndirmə, elmi-analtik iş, informasiya əldə etmək hüququnun təmin edilməsi, biznes və insan hüquqları, əhali qruplarının hüquqlarının müdafiəsi, işgəncə əleyhinə milli preventiv mexanizmlə bağlı fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasının nümayəndələri həmçinin təlim sırasında BMT Təhlükəsizlik Şurasının Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair qəbul etdiyi 4 məlum qətnamənin tələblərinə təcavüzkar siyasət yürüdən Ermənistan tərəfindən əməl edilmədiyini, məcburi köçkünlərin geri qayıtması və münaqişənin yekun həlli üçün danışıqların davam etdirilməsi məqsədini vurğulayiblar.
Tədbir ərzində təlim proqramının məqsədinə müvafiq olaraq Koreya Milli İnsan Hüquqları Komissiyasının direktoru, Seul Milli Universitetinin professoru, Gonggam İnsan Hüquqları Qanun Fondunun hüquqşünası, Koreya İnsan Hüquq Siayasəti İnstitutunun prezidenti, İqtisadi, Sosial və Mədəni Hüquqlar Komitəsinin vitse-prezidenti, “Saram” İnsan Hüquqları Fondunun direktoru, Seul Milli Universitetinin İnsan Hüquqları Mərkəzinin ekspert məsləhətçisi tərəfindən mühazirələr oxunmuşdur.
Proqram çərçivəsində Koreya Milli İnsan Hüquqları Komissiyasının və iştirakçı dövlətlərin Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının fəaliyyəti öyrənilmiş və təcrübə mübadiləsi aparılıb.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı tərəfindən Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Təşkilatının direktoru cənab Joonsung Parka və Koreya Milli İnsan Hüquqları Komissiyasının Müvəkkili xanım Cheoi Hye Riyə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudaman) haqqında” 5 dildə nəşr olunmuş Konstitusiya Qanunu, illik məruzələrin elektron forması, digər nəşrlər və hədiyyələr təqdim edilib.
Yekun olaraq, sözügedən Təlim proqramını uğurla başa vurmuş iştirakçı dövlətlərin nümayəndələrinə, o cümlədən Azərbaycan Ombudsman Aparatının əməkdaşına da diplom verilmişdir.

Representative of Ombudsman took part in training program on human rights in South Korea
A staff member of the Ombudsman Office of the Republic of Azerbaijan, Murad Babayev participated in “Capacity Building for Human Rights Policy” training program jointly organized by Korea International Cooperation Agency (KOICA) and National Human Rights Commission of Korea (NHRCK) on 4-17 July 2019, in Seul and Seongnam, South Korea.
At the same time, Head of Department on Human Rights and Public Relations of the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan attended the program as well.
16 representatives from National Human Rights Institutions (NHRIs) and Human rights divisions of executive bodies of seven countries joined the training program. Participants got acquainted with the history of the Republic of Korea, as well as with several institutions for the purpose of strengthening human rights policy.
Representatives from Azerbaijan delivered speeches during the acquaintance with the NHRCK and representatives of states within the opening ceremony of the program.
Representative of the Azerbaijani Ombudsman Office has provided information about the Commissioner’s activity directions, including cooperation with international organizations, relations with public and civil society, legal education, scientific-analytical work, ensuring right of access to information, business and human rights, protection of different population groups, as well as national preventive mechanism against torture .
During the course of training, the representatives of Azerbaijan underlined that Armenia has not yet fulfilled four resolutions of the United Nations Security Council on Nagorno Karabakh conflict; the negotiations continued for the peaceful resolution of the conflict and returning of internally displaced persons to their lands.
Within the framework of the program, activities of the NHRCK and NHRIs of participant-states were learnt, practices were exchanged.
The staff member of the Ombudsman Office presented the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in five languages, annual reports of the Commissioner, other publications and souvenirs to the KOCIA director Mr.Joonsung Park and the NHRCK Commissioner Cheoi Hye Ri.
In the end, representatives who successfully completed the training program, including the staff member of the Azerbaijani Ombudsman Office, were awarded with diplomas.