Ombudsman 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində Açıq qapı qəbulu keçirmişdir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın fəaliyyətində məhkumların, o cümlədən qadınların hüquqlarının müdafiəsi mühüm yer tutur. Bu məqsədlə penitensiar müəssisələrə müntəzəm olaraq başçəkmələr, orada saxlanılan şəxslərlə görüşlər, onların müraciətlərinin qəbulu və araşdırılması həyata keçirilir.
Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti çərçivəsində növbəti dəfə Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin qadın məhkumlar üçün 4 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində (CÇM) “Açıq qapı” qəbulu təşkil etmişdir.
Qəbuldan öncə Müvəkkil müəssisə rəhbərliyinin və məhkumların geniş tərkibdə iştirakı ilə hüquqi maarifləndirici görüş keçirmiş, dövlətimizin humanizm siyasətinə uyğun olaraq mütəmadi əfv sərəncamlarının verildiyini, amnistiya aktlarının qəbul olunduğunu diqqətə çatdıraraq, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 10 fevral 2017-ci il tarixdə “Penitensiar sahədə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi, cəza siyasətinin humanistləşdirilməsi və cəmiyyətdən təcridetmə ilə əlaqədar olmayan alternativ cəza və prosessual məcburiyyət tədbirlərinin tətbiqinin genişləndirilməsi” barədə Sərəncamının mahiyyəti və əhəmiyyətini vurğulamış, ölkədə həyata keçirilən hüquqi islahatlar barədə ətraflı məlumat vermiş, məhkumlara ünvanlanan geniş izahat və hüquqi maarifləndirmə işi aparılmışdır.
Hüquqi maarifləndirmə məqsədi daşıyan tədbirdə müəssisə ilə tanışlıq məqsədilə Ombudsmanın təşəbbüsü əsasında bir yenilik olaraq Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin professoruna, insan hüquqları və cinayət hüququ ixtisasları üzrə dissertasiya müdafiə etmiş magistrantlara şərait yaradılmışdır ki, bu da onların təcrübi baxımdan məlumatlanması baxımından əhəmiyyətli olmuşdur.
Ombudsman tədbirin yekununda “Açıq qapı” qəbulu keçirəcəyini elan edərək, arzusunda olan hər bir kəsi bu görüşə dəvət etmişdir. O, çoxsaylı məhkum qadınları fərdi şəkildə qəbul edərək, ərizə və müraciətlərini araşdırmış və bəzi müraciətlər isə yerində təmin olunmuşdur.
Bunlarla yanaşı məhkumların müraciətlərində yer alan istintaq, cinayətlərin de-kriminallaşdırılması, digər cinayət və mülki hüquq münasibətləri üzrə məsələlər qanunvericiliyə uyğun şəkildə cavablandırılmış, onlara hüquqları, əfvlə bağlı müvafiq qanunvericiliyin tələbləri, Ombudsmanın səlahiyyətləri izah edilmiş, qəbul olunmuş ərizə və müraciətlər isə müvafiq qurumlar qarşısında qaldırılaraq həllinə yönəlmiş tədbirlər görüləcəkdir.
Qəbul zamanı əmlak, sosial və ailə məsələlərinin həlli ilə bağlı müraciətlər üzrə qadınlara hüquqi məsləhətlər verilmiş və Müvəkkil səlahiyyətləri çərçivəsində ərizələr üzrə, habelə şifahi olaraq qaldırılan məsələlərin həlli istiqamətində tədbirlər görəcəyini bildirmişdir.
Məhkum qadınlar onların hüquqlarını daim diqqətdə saxladığına, əvvəlki qəbullar zamanı etdikləri müraciətlərinin təminində göstərdiyi dəstəyə və vəziyyətləri ilə maraqlandığına görə Ombudsmana minnətdarlıqlarını bildirmişlər.
Müvəkkil müəssisəyə səfəri çərçivəsində məhkum olunmuş və cəzaların icrası qanunvericiliyinə müvafiq şəkildə üç yaşına çatmamış uşağı ilə birgə yaşayan məhkum qadınlara da baş çəkmiş, onların maddi-məişət şəraiti ilə maraqlanmış və uşaqlara öz hədiyyələrini vermişdir.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi ilə müzakirələr aparılmış, məhkumların hüquqlarının effektiv təmini, saxlanma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

Ombudsman held "Open door" reception at the penitentiary facility
Protection of the rights of prisoners, including women, is an important part of the activity of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova. Thus, regular visits are carried out to penitentiary institutions, meetings are held with persons detained there, and their appeals are received for investigation.
The Ombudsman organized the next “Open door” reception at the penitentiary facility No.4 for women prisoners of the Ministry of Justice Penitentiary Service within the National Preventive Mechanism activity.
Before the reception the Commissioner held legal awareness meeting with participation of the administration of facility and convicts. She gave information about 65 pardoning and 11amnesty acts adopted and realized in compliance with humanism policy during the years of independence, underlined the essence and significance of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On improving work in the penitentiary system, humanization of the punishment policy and expansion of alternative punishments and procedural enforcement measures not associated with isolation from society” dated February 10, 2017, and provided broad information on legal reforms.
As a new practice being important in terms of getting awareness, a professor and masters students of Human Rights and Criminal Law specializations of Law Faculty of the Baku State University also took part at the event.
At the end of the awareness-raising event, the Ombudsman announced about “Open door” reception and invited interested persons to face-to-face meet with the Ombudsman on their own will. The Commissioner received numerous women prisoners in private, examined their applications and appeals; some were provided on spot.
Furthermore, issues raised by the convicts on investigation, decriminalization of crimes, other issues on property, social and family relations were answered, their rights, requirements about pardoning, competences of the Ombudsman were explained. The received applications and appeals will be investigated and addressed to relevant authorities, actions will be taken for their solution.
Women convicts expressed their satisfaction for the consideration of their rights, also the support and care by the Ombudsman for ensuring their appeals. The Commissioner also visited convicted women with children up to three years old, got familiar with their living conditions and presented gifts for children.
In the end, discussions were held with the administration, certain recommendations were given for effectively ensuring the rights of convicts and further improvement of detention conditions.