Ombudsmanın ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsindəki fəaliyyəti beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılıb
01-10-2019 1373 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Beynəlxalq Əlaqələr Sektorunun müdiri Zaur Vəliməmmədli və Təsisatın Gəncə Ofisinin rəhbəri Səbuhi Abbasov  26-27 sentyabr tarixlərdə Fransanın paytaxtı Paris şəhərində təşkil olunmuş Avropa Şurasının İrqçilik və Dözümsüzlük Əleyhinə Komissiyasının 25-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbirində iştirak ediblər.
Sözügedən tədbirdə Avropa Şuarsının İnsan Hüquqları Komissarı, BMT-nin İrqi ayrı-seçkiliyin ləğv edilməsi üzrə Komitəsinin prezidenti, BMT-nin Milli İnsan Hüquqları ilə iş üzrə bölməsinin rəhbəri və bir sıra yüksək rütbəli rəsmiləri ilə yanaşı, Avropa Şurasına üzv ölkələrin Ombudsmanları, Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Z.Vəliməmmədli çıxışı zamanı ilk öncə Azərbaycan Ombudsmanının və Qurumun bütün kollektivin adından Komissiyanın üzvlərini yubiley münasibəti ilə təbrik etmiş  və xoş arzularının çatdırmışdır. O, Ombudsmanın ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması sahəsindəki fəaliyyəti zamanı beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinə xüsusi yer verildiyini qeyd edib.
Belə ki, hazırda Ombudsmanın Avropa Şurası və Avropa İttifaqının Yaxşı İdarəçilik üzrə Tərəfdaşlığa dair birgə proqram çərçivəsində “Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində ayrı-seçkilik, nifrət zəminində cinayət qurbanlarının hüquqlarının müdafiəsi üçün məhkəmədənkənar mexanizmlər vasitəsilə ədliyyəyə çıxış imkanlarının (əlçatanlığının) gücləndirilməsi” adlı regional layihəsinə qoşulduğunu və bu layihə çərçivəsində həm təcrübəli kadrların yetişdirilməsinin, həm də ölkəmizdə maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Eyni zamanda, o, Ombudsmanın regionlarda keçirdiyi ictimai dinləmələr çərçivəsində təşkil olunan maarifləndirmə tədbirlərinin yerli icra hakimiyyəti orqanları, vətəndaş cəmiyyəti və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri üçün ayrı-seçkiliklə səmərəli mübarizə aparılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. Həmçinin qeyd olunub ki, nifrət nitqi və ya ayrı-seçkilik hallarının müəyyənləşdirilməsində hüquqi maarifləndirmənin gücləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Bu səbəbdən multikultural dəyərlərə üstünlük verilən bir ölkənin Ombudsmanı olaraq regionlarda milli azlıqlar da daxil olmaqla, bütün əhali qrupları ilə görüşlər keçirdiyi onlarla maarifləndirmə işi apardığı xüsusi ilə vurğulanıb.
Tədbir zamanı Aparatın nümayəndəsi Ombudsmanın yazılı təbrik mesajını da Avropa Şurasının İrqçilik və Dözümsüzlük Əleyhinə Komissiyasının sədri cənab Jan-Pol Lehnerə təqdim edərək bir daha xoş arzularını çatdırıb.
Səfər çərçivəsində Z.Vəliməmmədli eyni zamanda Avropa Şurası və Avropa İttifaqının Yaxşı İdarəçilik üzrə Tərəfdaşlığa dair birgə proqramı çərçivəsində sözügedən layihəsinin əlaqələndiricisi qismində şərq tərəfdaşı ölkələrinin layihə üzrə təmsilçiləri ilə birgə keçirilən iclasında da iştirak edib. Ombudsmanın nümayəndəsi layihənin icrası ilə bağlı təsisatın regional ofislərinin işinin təkmilləşdirilməsinə dair Ombudsmanın təkliflərini AŞ nümayəndələrinin diqqətinə çatdırıb. O, eyni zamanda Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramının implementasiyasının, əlaqələndirilməsinin və qiymətləndirilməsinin Ombudsman tərəfindən həyata keçirildiyini bildirmiş və ayrı-seçkilik, nifrət nitqi və nifrət zəminində cinayət qurbanlarının hüquqlarının səmərəli müdafiəsi ilə əlaqədar Ombudsmanın mandatının daha da gücləndirilməsi istiqamətində təkliflər hazırlanacağını qeyd etmişdir. Ombudsmanın ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsindəki fəaliyyəti və yuxarıda qeyd olunan təklifləri Avropa Şurası nümayəndələri tərəfindən müsbət qarşılanmışdır.

Ombudsman’s representative spoke about the activity for prevention of discrimination at the ECRI’s High-Level Conference
01-10-2019 1374 dəfə oxunub
The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) under the French Chairmanship of the Council of Europe Committee of Ministers organized High-Level Conference for its 25th anniversary that took place in Paris from 26-27 September, 2019. Azerbaijani Ombudsman was represented by Zaur Valimammadli, Head of International Relations Unit and Sabuhi Abbasov, Head of the Ganja Regional Office.
This conference brought together the European Commissioner for Human Rights, the President of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination, Chief of the National Institutions and Regional Mechanisms Section at UN OHCHR, high representatives of the CoE, ombudsmen of the CoE Member States, heads of the national human rights institutions.
During his speech following congratulations of the Commission members on the 25th anniversary, Z. Valimammadli pointed out that during the activity of the Ombudsman in the field of prevention of discrimination special attention was always paid to study of international experience.
Thus, it was noted that the Azerbaijani Ombudsman was involved into the joint CoE/EU Good Governance Partnership regional project “Strengthening the access to justice through non-judicial redress mechanisms for victims of discrimination, hate crime and hate speech in Eastern Partnership countries”.  Further, it was stressed that this project envisages training of experienced personnel as well as carrying out educational activities in our country.
Ombudsman’s representative also underlined the fact that awareness events, organized within the Ombudsman’s public hearings in regions effectively influenced to the work of local executive authorities, civil society and the media towards combating discrimination. He emphasized that it was essential to enhance legal awareness on identification of hate speech or discrimination cases. Therefore, as an Ombudsman of the country, with multicultural values has carried out educational work with hundreds of people across the region, including minorities.
During the event, the representative of the Ombudsman Office conveyed the written congratulation message of the Azerbaijani Ombudsman to Jean-Paul Lehner, Chairman of ECRI.
During this visit, in the framework of the Joint CoE/EU Good Governance Project as a focal point of this project at the Azerbaijani Ombudsman Office, Z. Valimammadli also attended a Meeting devoted to this Project together with other focal points from Eastern Partnership countries. He informed the CoE representatives about Ombudsman's proposals concerning improving the work of the regional offices in relation to the project.
Furthermore, he also stated that proposals will be prepared for strengthening of the Ombudsman’s competence with regard to effective protection of the rights of victims of discrimination, hate speech and hate crime underlining also that the Commissioner was designated to carry out the implementation, coordination and evaluation of the National Program of Action for improving the efficiency of protection of human rights and freedoms in Azerbaijan.
CoE representatives welcomed the activities of the Ombudsman in the area of combating discrimination and the aforementioned proposals.