Ombudsmanın təşəbbüsü ilə Çilov adasında maarifləndirmə tədbiri həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü ilə hər il 18 may-18 iyun tarixləri ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edilir. Aylıq çərçivəsində paytaxtda və regionlarda  müvafiq qurumlar tərəfindən əhalinin müxtəlif qruplarını əhatə etməklə insan hüquqlarını təbliğ edən mövzularda dəyirmi masa, seminar, konfrans və maarifləndirmə tədbirləri təşkil edilir.
Hüquqi maarifləndirmə məqsədi daşıyan növbəti tədbir Pirallahı rayonu İcra hakimiyyətinin dəstəyi ilə Çilov adasında yerləşən Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı R.İbrahimov adına 131 saylı tam orta məktəbdə həyata keçirilib.
Tədbirdə Ombudsman Apartının əməkdaşları Faiq Ağayev, İlahə Əfqanlı, Dilşad İsmayılova, Pirallahı rayon icra hakimiyyətinin nümayəndəsi Hikmət Şikarov, məktəbin direktoru Rafail Musayev, şagirdlər və müəllimlər iştirak edib.
Aparatın şöbə müdiri F.Ağayev bu günlərdə qeyd etdiyimiz 28 may Respublika günü və 1 iyun Uşaqların beynəlxalq Müdafiəsi günü, eləcə də qarşıdan gələn Ramazan bayramı münasibətilə Müvəkkilin adından məktəb kollektivini təbrik edib və xoş arzularını bildirib.
Ombudsmanın öz səlahiyyətləri çərçivəsində uşaq hüquqları sahəsində müstəqil monitorinq mexanizmi kimi fəaliyyət göstərdiyi, uşaq hüquqlarının təmin edilməsi vəziyyətinin öyrənilməsi və müdafiəsi, pozulmuş hüquqların bərpasının Müvəkkilin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Daha sonra Aparatın əməkdaşları tərəfindən Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramına müvafiq olaraq qruplarda şagirdlərlə interaktiv formada təlim keçirilib, onlara uşaq hüquqlarının yaranma tarixi, beynəlxalq və milli qanunvericilik, uşaq hüquqlarını müdafiə edən qurumlar barədə geniş məlumat verilib, Uşaq Hüquqları Konvensiyasında təsbit olunan maddələr ətrafında müzakirələr aparılıb və şagirdlərin sualları cavablandırılıb.
Təlimlərdə Ombudsman təsisatı tərəfindən “Uşaq Hüquqları Konvensiyası” adlı kitabça və “Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədrislə bağlı seçilmiş mövzular” adlı dərs vəsaitindən, digər hüquqi nəşrlərdən və plakatlardan istifadə edilib və məktəb kitabxanasına da vəsaitlər hədiyyə edilib.
Təlimin sonunda fəal iştirak edən şagirdlər Ombudsmanın və UNİCEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbərinin imzaları ilə Sertifikatla, prosesdə yaxından iştirak edən direktor və müəllimlər təşəkkürnamə ilə təltif edilib.
Çilov adasında belə tədbirin ilk dəfə həyata keçirildiyi üçün Hikmət Şikarov və məktəbin direktoru Müvəkkilə təşəkkürünü bildirib, bu cür tədbirlərinin böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb və hüquqi maarifləndirmə tədbirlərinin davamlı olmasını arzu ediblər.
Səfər çərçivəsində Aparatın əməkdaşları SOCAR-ın Azneft İstehsalat Birliyinin “28 May” NQÇİ-nin uşaq baxçasına gedərək, orada uşaqların qidalanması, asudə vaxtlarının təşkili və təlim prosesi ilə tanış olub, yaradılmış şəraitin uşaqların inkişafına xidmət etdiyi müşahidə edilib.

Awareness-raising event was held in Chilov Island
The next event to raise legal awareness within the Human Rights Month-long Campaign, declared at the initiative of the Commissioner, was held at school No.131 named after National Hero of Azerbaijan R.Ibrahimov in Chilov Island with support of the Pirallahi District Executive Power.
Staff members of the Office F.Aghayev, I.Afganli, D.Ismayilova took part in the event, where representative of the Pirallahi District Executive Power H.Shikarov, school principal, students and teachers attended.
F.Aghayev congratulated the school staff on the occasion of the Republic Day, International Day for Protection of Children and Ramadan holiday on behalf of the Commissioner.  It was noted that the Ombudsman acts as an independent monitoring mechanism for learning the state of ensuring of children’s rights and their protection within the scope of competences.
The staff members later conducted an interactive training with students in accordance with the Hierarchic Child Rights Education program. They provided information on children’s rights, relevant legislation and institutions, managed discussion about the Convention on the Rights of the Child (CRC) articles and answered the questions of students.
The CRC booklet, manual of “Selected Topics on Hierarchic Child Rights Education” and other publications were used during the training. Teaching aids were donated to the school library as well.
At the end of the training, actively participated schoolchildren were awarded with certificates signed by the Ombudsman and the UNICEF Representative in Azerbaijan. The principal and teachers closely cooperated in the process were given letter of thanks.
The event organizers expressed their thanks to the Commissioner for that awareness-raising event, which was held in the Chilov Island for the first time.
The staff members also visited kindergarten of the SOCAR’s “Azneft” Production Union and got familiar with the nutrition of children, arrangement of leisure time and education procedure, where they observed that conditions serve development of children.