“Gender bərabərliyi və uşaqlara qarşı zorakılıq” mövzusunda maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Sabunçu rayonu E.Məhərrəmov adına 137 nömrəli tam orta məktəbdə “Gender bərabərliyi və uşaqlara qarşı zorakılıq” mövzusunda tədbir keçirilib. Məktəb rəhbərliyinin, müəllim, şagird və valideynlərin qatıldığı həmin tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Aparatının əməkdaşları Lamiyə Zeynalova və İlahə Əfqanlı iştirak ediblər.
Aparatın əməkdaşları tədbirdə çıxış edərək, ölkə Ombudsmanı Elmira Süleymanovanın insan hüquqları sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyətin prioritet istiqamətlərindən birinin məhz gender əsaslı zorakılıqla mübarizə sahəsinə aid olduğunu diqqətə çatdıraraq, Ombudsman təsisatının bu istiqamətdə gördüyü işlər barədə qonaqlara ətraflı məlumat veriblər.
Bildirildi ki, Ombudsmanın fəaliyyətinə Azərbaycan qanunvericiliyinin gender baxımından təhlili, gender nəzəriyyəsinin orta və ali məktəblərdə tədrisinin təşkil edilməsi, gender bərabərliyi sahəsində maarifləndirmə işinin aparılması, qadınların ölkənin ictimai-siyasi həyatında iştirakının dəstəklənməsi, qadın və kişilər arasında bərabər imkanlara nail olunması üçün dövlət proqramlarının işlənib hazırlanması və bir sıra digər məsələlər də daxildir.
Habelə, BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyası və “Uşaq hüquqları haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunu, dövlətimizin bu sahədə həyata keçirdiyi tədbirlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib. Uşaq hüquqlarının təmini və müdafiəsi sahəsində Ombudsmanın çoxşaxəli fəaliyyəti, eyni zamanda təsisatda uşaqlara qarşı zorakılıqla mübarizə sahəsində görülən işlər və uşaqlarla bağlı 916 qaynar xətt xidmətinin fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb.
Eyni zamanda məktəb psixoloqu və sahə həkimi mövzu üzrə çıxış edib, şagirdlər tərəfindən gender bərabərliyi və zorakılığa qarşı mübarizəyə dair maarifləndirici səhnəciklər nümayiş olunub,  slaydlar təqdim edilib.
Sonda məktəb rəhbərliyi maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin uşaqların inkişafına olduqca müsbət təsir göstərdiyini vurğulayaraq, Müvəkkilə öz təşəkkürünü bildirib.

Event was held on the topic of "Gender equality and violence against children"
An event on the topic of “Gender equality and violence against children” has been held at the Sabunchu district school No.137 named after E.Maharramov. Staff members of the Office of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan Lamiya Zeynalova and Ilaha Afganli participated in the event, which was attended by school administration, teachers, students and parents as well.
Staff members of the Office delivered speech and noted that one of the priority directions in the comprehensive activity of the Ombudsman Elmira Suleymanova concerns fighting gender-based violence. They gave broad information to about the work carried out in this area by the Ombudsman institution.
It was reported that the activity of the Ombudsman encompasses the analysis of the Azerbaijani legislation in terms of gender, organizing gender theory education in secondary and higher schools, conducting awareness-raising in gender equality field, supporting women’s participation in public-political life of the country, drafting and preparing state programs to achieve equal opportunities between women and men, also other issues.
Moreover, the attendees were informed about the UN Convention on the Rights of the Child (UNCRC) and the Law on the Rights of the Child of Republic of Azerbaijan, measures carried out by our state in the field. The Ombudsman’s activity for ensuring and protecting children’s rights, at the same time activities conducted by the institution on fighting violence against children and hotline service “916” regarding the children were emphasized.
The school psychologist and doctor of the area also made speeches on the topic. The students demonstrated short awareness-raising performances with regard to gender equality and fight against violence, slides were displayed.
The school administration expressed their gratitude to the Commissioner underlining that holding awareness-raising events has a rather positive impact on the development of the children.