Narkomaniya və digər zərərli vərdişlərə yox deyək! mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin əməkdaşları tərəfindən Samux rayonu İnstitut qəsəbə tam orta məktəbində həmin rayon Təhsil şöbəsinin əməkdaşlarının, məktəb şagirdlərinin geniş iştirakı ilə “Narkomaniya və digər zərərli vərdişlərə yox deyək!” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib.
Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov çıxış edərək  tədbirin şagirdlər arasında sağlam həyat tərzinin, hüquqi biliklərin təbliğinə bir tövfə olduğunu və bu istiqamətdə məktəblərdə kütləvi tədbirlərin keçirilməsinin önəmli olduğunu vurğulayıb. O, narkotik vasitələrin, siqaretin, spirtli içkilərin istifadəsi nəticəsində insan səhhətinə vurulan ölümcül fəsadlar barədə danışıb. Tədbirdə narkomaniyanın mənfi tibbi və sosial, hüquqi nəticələri barədə ətraflı məlumatlar verilərək bununla bağlı mövcud olan cinayət və inzibati xətalar sahələrinin hüquq normaları  şagirdlərin diqqətinə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, dövlətimizdə ali məqsədlərdən olan uşaq hüquqlarının təmini, müdafiəsi və təşviqi sahəsində Ombudsman təsisatı tərəfindən də innovativ təşəbbüslər əsasında müntəzəm olaraq silsilə tədbirlər keçirilir. S.Abbasov Ombudsmanın Aparatında və regional mərkəzlərində uşaq hüquqları üzrə müşavirləri, 916 qaynar xətt xidməti, uşaq hüquqları resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsi və bu təşkilatın nəzdində Liderlik Məktəbinin fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verib. Müvəkkilin təşəbbüsü ilə ölkəmizin rayonlarını geniş əhatə etməklə uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris layihəsinin uğurla davam etdirilməsi vurğulanıb.
Aktiv müzakirələr şəraitində davam edən tədbirdə şagirdlərin verdikləri suallar ətraflı cavablandırılıb.

Event was held on raising awareness against drug addiction and other harmful habits
An awareness-raising event on the topic of “Let’s say NO to drug addiction and other harmful habits!” was held by Ganja Regional Center of the Ombudsman at the secondary school in the Institut settlement of Samukh rayon with the wide participation of staff members of district Education department and schoolchildren.
The head of the Ganja Regional Center Sabuhi Abbasov delivered a speech emphasizing that event as a contribution to the promotion of healthy lifestyle, legal knowledge and importance of holding mass events in this direction at schools. He has given information about fatal health complications emerged as a result of the use of drug substances, cigarettes and alcohol drinks. Comprehensive information was provided on negative medical, social, legal consequences of drug addiction, and the legal norms of the criminal and administrative branches in this regard were brought to the attention of the children.
It was mentioned that regular series of events are also held by  the ombudsman institution on the basis of innovative initiatives in the field of provision, protection and promotion of the rights of the child, which is among the supreme goals in our state. S.Abbasov provided detailed information about the Ombudsman’s advisers on the child rights in the office and regional centers, “916” hotline service, activity of the Azerbaijan Child and Youth Peace Network which is the Resource Center of the Ombudsman on Child Rights and the Leadership School under this organization. The successful implementation of Hierarchic Child Rights Education project at the Commissioner’s initiative, widely covering the rayons of our republic was highlighted.