Milli Preventiv Qrup tərəfindən İnzibati Həbs Olunanların Saxlanılma Məntəqəsinə başçəkmə həyata keçirilib
05-04-2019 1544 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrup (MPQ) tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Daxili İşlər Nazirliyinin İnzibati həbs olunanların saxlanma məntəqəsinə (İHOSM) həyata keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil edilmiş başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftarın, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin, habelə Ombudsmanın ünvanına daxil olmuş müraciətlərin araşdırılmasından ibarət olub.
MPQ üzvlərinin iştirak etdiyi başçəkmə zamanı saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin kameralarına, gəzinti, görüş yerlərinə və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, sovqat, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
MPQ üzvləri tərəfindən rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı burada saxlanılan bir sıra şəxslər, o cümlədən Bayram Məmmədov da qəbul edilərək konfidensial qaydada dinlənilib, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, qaldırdıqları məsələlər, sənədləşmə araşdırılıb, habelə onların bir sıra müraciətləri yerində təmin edilib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group conducted a visit to the Detention Station of Administratively Arrested Persons
05-04-2019 1339 dəfə oxunub
The next visit of the National Preventive Group (NPG) within the framework of the National Preventive Mechanism activity of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova was conducted to the Detention Station of Administratively Arrested Persons of the Ministry of Internal Affairs without prior notice.
The purpose of the visit, organized on the basis of the requirements of the Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (OPCAT) and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was to investigate the detention conditions, treatment issues, status of ensuring the rights of persons detained in this facility, as well as appeals addressed to the Ombudsman.
Within the visit, NPG members reviewed cells, walking, meeting places and other objects of the facility, also monitored the existing situation and documentation on organizing medical assistance, nutrition, supply of hot and cold drinking water, parcels, meetings and phone conversations.
In order to investigate the treatment issues, several detainees, including Bayram Mammadov, were received in a confidential manner, state of ensuring their rights, raised issues and documentation were investigated, as well as some of their appeals were provided on the spot.
Legal awareness discussions were conducted with the administration and staff members of the facility, certain recommendations were given with regard to improving the detention conditions in line with the national and international legislation.