Ombudsmanın nümayəndələri Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Gününə həsr edilmiş tədbirdə iştirak ediblər
25-05-2019 1330 dəfə oxunub
Təhsil Nazirliyinin 4 saylı Uşaq və Gənclərin Yaradıcılıq Mərkəzi tərəfindən Yasamal rayon  21 saylı tam orta məktəblə birgə 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar “Mən və mənim hüquqlarım” mövzusunda təşkil edilmiş rəsm müsabiqəsi qaliblərinin təltifetmə mərasimi keçirilib.
Yasamal Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının, Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının sədrinin, UNICEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbərinin, müəllim, şagird və valideynlərin qatıldığı həmin tədbirdə Ombudsman Aparatının əməkdaşları Müqalib Mahmudov, İlahə Əfqanlı və Dilşad İsmayılova da iştirak ediblər.
Ombudsmanın Aparatının sektor müdiri M.Mahmudov tədbirdə çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın adından iştirakçıları salamlayıb, qarşıdan gələn 28 may - Respublika Günü və 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə təbrik edib, xoş arzularını çatdırıb, eyni zamanda Ombudsman təsisatının uşaq hüquqları sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Qeyd olunub ki, ölkəmizdə uşaqların hüquq və mənafelərinin qorunmasına, istedadlarının aşkara çıxarılmasına və inkişafına Azərbaycan dövləti tərəfindən təminat verilir və uşaq hüquqlarının müdafiəsi Ombudsmanın da daim diqqət mərkəzində olan məsələlərdəndir.
Dövlət başçısının 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamına əsasən 18 iyun tarixinin  hər il ölkəmizdə İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd edildiyi,  həmin əlamətdar tarixlə əlaqədar ənənəvi olaraq, Ombudsmanın təşəbbüsü ilə mayın 18-dən iyunun 18-dək respublikamızda elan olunan İnsan Hüquqları Aylığı çərçivəsində ölkəmizin bütün şəhər və rayonlarında təşkil olunan silsilə hüquqi maarifləndirmə tədbirləri zamanı insan hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi ilə bağlı müzakirələrin aparıldığı, uşaq və gənclərin iştirakı ilə müxtəlif maarifləndirici tədbirlərin, o cümlədən müsabiqələrin keçirildiyi barədə məlumat verilib.
Bundan əlavə hər il Müvəkkilin təşəbbüsü ilə 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibətilə ənənəvi olaraq “Mən və hüquqlarım” mövzusunda uşaq rəsm müsabiqələrinin keçirildiyi, Bakı şəhəri ilə yanaşı, ölkəmizin çoxsaylı şəhər və rayon məktəblilərinin qatıldığı müsabiqədə qaliblərə sertifikat və mükafatların təqdim edildiyi bildirilib.
Təltifetmə mərasimi keçirilən müsabiqənin təşkil olunmasının şagirdlərin ümumi dünya görüşlərinin genişlənməsinə, bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsinə, hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin yüksəldilməsinə, uşaq hüquqlarına dair ətraflı məlumat almalarına, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunmalarına və layiqli vətəndaşlar kimi yetişmələrinə zəmin yaratdığı vurğulanıb.
Daha sonra tədbirin təşkilatçıları rəsm müsabiqəsinin üç yaş qrupu (6-10, 10-14, 14-17 yaş qrupları) nominasiyası üzrə təşkil olunduğunu, 500 nəfər şagird arasından 70 nəfər şagirdin I, II və III yerlərə layiq görüldüklərini bildiriblər.
Qaliblərə fəxri fərmanların və hədiyyələrin təqdim edilməsində iştirak edən Ombudsmanın nümayəndəsi rəsm müsabiqəsinin qaliblərini Müvəkkilin adından təbrik edib, onlara təhsillərində və yaradıcılıq fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Representatives of Ombudsman attended event dedicated to the International Day for Protection of Children
25-05-2019 1251 dəfə oxunub
Child and Youth Creativity Center No.4 under the Ministry of Education and school No.21 of Yasamal district jointly held award ceremony for the winners of “Me and my rights” painting contest with respect to the International Day for Protection of Children.
Representatives of the Ombudsman participated at this event, which was also attended by the Head of Yasamal District Executive Power, Chairman of New Azerbaijan Party Yasamal organization, Head of UNICEF mission to Azerbaijan, teachers, students and parents.
The Head of a Unit of the Ombudsman Office congratulated the participants on the occasion of the May 28-Republic Day and June 1- the International Day for Protection of Children and gave information about the comprehensive activity of the Ombudsman institution in the field of children’s rights.
It was noted that the Azerbaijani state safeguards the protection of the children’s rights and interests, finding out and developing their talent.
He stated about the celebration of June 18 as Human Rights Day in our country according to the Order of the President Ilham Aliyev dated June 18, 2007. Discussions regarding the protection and promotion of human rights, participation of children and youth in different awareness-raising measures, also in contests within the Human Rights Month-long campaign, which is traditionally held with regard to the abovementioned date at the initiative of the Ombudsman.
Moreover, the Commissioner annually holds “Me and My Rights” children’s painting competitions on the occasion of December 10- International Human Rights Day, where numerous schoolchildren from Baku and regions are awarded certificates and prizes.
Organizers of the event mentioned that the contest was arranged on nominations for three age groups (6-10, 10-14, 14-17), 70 persons among 500 were awarded 1st, 2nd, 3rd places respectively.
During the awarding, the representative congratulated the winners on behalf of the Ombudsman and wished success in their education and creative activity.