Girovluqda saxlanılan Elvin İbrahimovun hüquqları Ombudsman Elmira Süleymanovanın diqqətindədir
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı, Qazax rayonunun Yuxarı Salahlı kənd sakini, 1986-cı il təvəllüdlü, Qazax rayonlararası ruhi xəstəxanasında qeydiyyatda olan və dəfələrlə müalicə almış, II qrup əlil İbrahimov Elvin Arif oğlu anasının dediyinə görə bu ilin mart ayının 15-də evdən işə getmək adı ilə çıxıb, sonradan Qazax rayonunun Ermənistan Respublikasının Noyemberyan rayonu ilə sərhəd xəttində yolu azaraq sərhədi keçərkən Ermənistan hərbçiləri tərəfindən açılmış atəş nəticəsində yaralanıb və hazırda girov saxlanılır.
Müharibə zamanı mülki şəxslərin müdafiəsinə dair 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyasının 3-cü maddəsinə əsasən döyüş əməliyyatlarında bilavasitə iştirak etməyən mülki şəxslərin girov götürülməsi qadağan olunur və onlar tez bir zamanda mənsub olduğu ölkəyə qaytarılmalıdır.
Eyni zamanda E.İbrahimovun II qrup əlil olduğunu və sərhədi səhvən keçərkən Ermənistan hərbçiləri tərəfindən yaralandığını nəzərə alaraq, adı çəkilən konvensiyanın 16-cı maddəsinə əsasən xüsusi qayğı və himayə ilə əhatə olunmalı, tez bir zamanda girovluqdan azad edilməlidir.
Lakin təəssüflə qeyd edilməlidir ki, Ermənistan tərəfi hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də beynəlxalq hüquq norma və prinsiplərini pozaraq, mülki şəxsi girov götürmüş, onun əlilliyi olmasına baxmayaraq, tez bir zamanda ölkəsinə qaytarılması istiqamətində hər-hansı bir tədbir görməmişdir.
Qeyd olunan beynəlxalq normaları və E.İbrahimovun anasının Azərbaycan Ombudsmanına ünvanladığı xahiş məktubunu nəzərə alaraq, Müvəkkil Elmira Süleymanova tərəfindən Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Elena Ajmone Sesseraya müraciət ünvanlanıb. Müraciətdə Komitənin mandatı çərçivəsində E.İbrahimovun girovluqda olduğu müddətdə hər hansı fiziki və mənəvi zorakılığa məruz qalmamasının təmin edilməsi, girov saxlanıldığı ölkədə fəaliyyət göstərən nümayəndəlikləri vasitəsilə onun səhhətinin və ümumi vəziyyətinin nəzarətdə saxlanılması və mümkün qədər qısa müddət ərzində Azərbaycan tərəfinə qaytarılmasında yardımçı olmaları xahiş olunub.

Ombudsman Elmira Suleymanova keeps focus on the rights of Elvin Ibrahimov held hostage in Armenia
As informed, Ibrahimov Elvin Arif oglu who is the citizen of the Republic of Azerbaijan, resident of Yukhari Salahli village of Gazakh rayon, born in 1986, registered in Gazakh inter-regional mental hospital and repeatedly received treatment, being a person with group II disability, left home as for work on March 15, 2019, according to his mother. Then he was wounded as a result of  the fire opened by the military servicemen of Armenia while crossing the border, as he lost his way at the border between Gazakh rayon of the Republic of Azerbaijan and Noyemberyan district of the Republic of Armenia, and he is currently held hostage.
According to the Article 3 of the Geneva Convention relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War, taking hostage civilian persons, taking no active part in the hostilities, is prohibited, and they shall be repatriated as soon as possible.
At the same time, taking into account that E.Ibrahimov is a person with disability and was injured by military servicemen of Armenia during accidentally crossing the border, he shall be the object of particular protection and respect, according to the Article 16 of the Convention, and should be released in a short period of time.
However, regrettably, the Armenian side this time also violated the norms and principles of international law as usual, took hostage a civilian person and did not take any measures for returning this person to his country as soon as possible.
Considering the above-mentioned international norms and the letter of request addressed to the Azerbaijani Ombudsman by Ibrahimov’s mother, an appeal was addressed by the Commissioner Elmira Suleymanova to Elena Ajmore Sessera, the head of delegation of International Committee of the Red Cross (ICRC) in Azerbaijan. It was asked in the appeal, to ensure within the mandate that E.Ibrahimov is not subjected to physical or moral abuse within the period of being held hostage, to keep his health and general state under control via the ICRC delegation operating in the country where he’s held and to render assistance in his returning to the Azerbaijani side  as soon as possible.