Ölkə Prezidentinin növbəti Əfv Sərəncamı icra olunub
Xəbər verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Məhkum edilmiş bir sıra şəxslərin əfv olunması haqqında” 16 mart 2019-cu il tarixli Sərəncamı icra olunmuşdur.
Qeyd edilməlidir ki, məhkum olunmuş bir sıra şəxslərin, onların ailə üzvlərinin, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin, insan hüquqlarının müdafiəsi təşkilatlarının dövlət başçısına ünvanlanmış əfv haqqında müraciətlərinə baxılaraq, məhkumların şəxsiyyətinin, səhhətinin, ailə vəziyyətinin, cəza çəkdikləri müddətdə davranışları nəzərə alınaraq, humanizm prinsiplərinə əsaslanaraq 431 məhkum əfv olunub.
Sərəncam əsasında azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum olunmuş 399 nəfər cəzasının çəkilməmiş hissəsindən azad edilib.
Bundan başqa, ömürlük azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş üç nəfərdən birinin cəzası 25, iki nəfərinki isə 20 il müddətə azadlıqdan məhrum etmə cəzası ilə əvəzlənib. Azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum olunan və cəzasının çəkilməsi təxirə salınmış bir nəfər cəzadan azad edilib. Həmçinin azadlıqdan məhrumetmə cəzasına şərti olaraq məhkum edilmiş 11 nəfər, azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilmiş bir nəfər cəzasının çəkilməmiş hissəsindən, üç nəfər islah işləri cəzasından, habelə bir nəfər ictimai işlər cəzasından, 12 nəfər isə cərimə cəzasından azad edilib.
Ombudsman Elmira Süleymanova fəaliyyət dövrü ərzində məhkumların özlərinin və ailə üzvlərinin müraciətlərini nəzərə alaraq, “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun 1.7-ci maddəsinə əsasında hər ay müntəzəm olaraq Əfv Komissiyasına müraciətlər ünvanlayır.
E.Süleymanovanın müraciətləri nəzərə alınaraq, sonuncu Əfv Sərəncamı ilə 54 məhkum, o cümlədən qadın və əcnəbi məhkumlar əfv olunub. Fəaliyyəti dövründə Ombudsmanın vəsatətləri üzrə ümumilikdə 700-dək məhkum, o cümlədən yeniyetmələr, qadınlar, ahıllar və digər məhkumlar əfv edilərək azadlığa buraxılmışdır.
Ombudsman Aparatnın rəhbəri Aydın Səfixanlı, İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin müdiri, Milli Preventiv Qrupun rəhbəri Rəşid Rumzadə, Aparatın digər əməkdaşları, habelə Müvəkkilin Gəncə və Şəki regional mərkəzlərinin nümayəndələri Əfv Sərəncamının icrası ilə əlaqədar Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 1, 2, 4, 6, 7, 9, 15, 17 saylı cəzaçəkmə və Müalicə müəssisələrində, istintaq təcridxanalarında, habelə Şəki Penitensiar Müəssisəsində və məntəqə tipli cəzaçəkmə müəssisələrində olublar.
Bu tədbirlərdə məhkumlara ikiqat bayramlar - əfv olunmaları və Novruz bayramı münasibətilə təbrik və xoş arzular ünvanlanmışdır. Qeyd olunmuşdur ki, Ümummilli lider Heydər Əliyev hər zaman fəaliyyətində humanizm siyasətinə, insan hüquqlarının təmininə önəm vermiş və bu siyasət hazırda dövlət başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilir.
Müstəqillik tarixində dövlətimizin humanist siyasəti nəticəsində yeganə ölkə olaraq Azərbaycanda qısa müddət ərzində 65 Əfv Sərəncamının imzalandığı, 11 Amnistiya Aktının qəbul olunduğu, nəticədə isə minlərlə insanın ailələrinə, cəmiyyətə qovuşduğunu diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman təsisatının nümayəndələri azadlığa buraxılanlara ailələrinə və cəmiyyətə, sağlam həyat tərzinə qovuşmağı, dövlətçiliyə sadiq qalmağı, faydalı əməklə məşğul olmağı tövsiyə ediblər.
Yekunda bu müəssisələrdəki əfv olunmuş məhkumlara azadlığa çıxmaları barədə sənədlər təqdim edilib.
Əfv olunan şəxslər minlərlə insanı əhatə edən, Əfv Sərəncamlarına və Amnistiya Aktlarına, insan hüquqları sahəsində humanist addımlara görə dövlət başçısı İlham Əliyevə və Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevaya təşəkkürlərini bildiriblər.

The next Presidential Order on Pardoning was executed
As it was reported, the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on Pardoning of some convicted persons dated March 16, 2019, has been executed.
It should be mentioned that upon investigating the appeals regarding pardon addressed to the country President by a number of convicts, their family members, the Commissioner for Human Rights, human rights organizations, considering the personality, health, family status, behavior during the imprisonment, based on the humanism principles, 431 convicts were pardoned.
Moreover, the sentence of one of the three life-time prisoners was replaced with 25 years of imprisonment and the other two persons’ punishment – with 20 years of imprisonment. One person sentenced to imprisonment, serving of which was postponed, was released from punishment.
According to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the Ombudsman regularly addresses appeals to the Pardon Issues Commission each month taking into consideration the applications by the convicts themselves and their family members.
In accordance with the last Order on Pardoning, 54 convicts were pardoned with respect to the Commissioner’s appeals, including women and foreigners. During her term in office, nearly 700 convicts, including juveniles, women, elderly and other prisoners, were released by pardoning upon the Ombudsman’s motions.
The Head of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanly, the head of the Department on Prevention of Torture and the National Preventive Group Rashid Rumzada, staff members of the Office, as well as the representatives of Ganja and Sheki Regional Centers of the Ombudsman, took part in the process of the execution of the Order on Pardoning at penitentiary establishments No. 1,2,4,6,7,9,15,17 and Treatment institutions, investigation facilities, as well as Sheki Penitentiary Establishment and station typed penitentiary institutions of the Ministry of Justice Penitentiary Service.
Within the events, congratulations and warm wishes were addressed to the convicts on the occasion of twofold holidays – pardoning and Novruz. It was mentioned that the National leader Heydar Aliyev had always paid attention to the humanism policy, ensuring human rights in his activity, and this policy is now being continued successfully by the country President Ilham Aliyev.
During the independence term there have been signed 65 Orders on Pardoning, 11 Amnesty Acts were adopted in that short period of time, and thousands of persons could join their families and society.
The representatives of the Ombudsman Office recommended the pardoned people to return their families and society, to get engage to healthy lifestyle and useful labor, to be faithful to statehood.
At the end, the documents regarding their release have been presented to pardoned prisoners and these persons expressed their gratitude to the country President.