Ombudsman Aparatında GIZ-in ekspertləri ilə görüş keçirilib
14 mart 2019-cu il tarixdə Ombudsman Aparatında Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GIZ) Baş Ofisinin məsul əməkdaşı Lotar Can, həmin təşkilatın “Cənubi Qafqazda hüquq sahəsində Avropa standartlarına yaxınlaşma” regional proqramının rəhbəri Tomas Meyerlə görüş keçirilib.
Görüşün məqsədi GIZ və Ombudsman Aparatının qarşılıqlı əməkdaşlığı çərçivəsində insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud olan problemlərin müəyyən edilməsi, həlli yollarının tapılması, bu sahədə təcrübənin tətbiqinə dair fikir və məlumat mübadiləsinin aparılması olub. Bundan başqa, bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi üzrə əməkdaşlıq sahəsində müzakirələr aparılıb.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı qonaqları salamlayaraq son illər ərzində ölkəmizdə aparılan sosial, iqtisadi və hüquqi islahatlar nəticəsində insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində böyük irəliləyişə nail olunduğunu, müasir çağırışlara cavab verən qanunvericilik bazasının genişləndirildiyini, ölkəmizin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın bu prosesdə fəal iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində yol xəritəsi rolunu oynayan üç mühüm strateji sənəd - “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” (1998), “Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Milli Fəaliyyət Planı” (2006) və “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı” (2011) qəbul edilib. Ombudsman tərəfindən ölkənin hər bir rayon və şəhərində geniş ictimai dinləmələrin keçirildiyi, əldə edilən nəticələrin  təhlil edilərək ümumiləşdirildiyi və müvafiq dövlət qurumlarına tövsiyələrlə müraciət olunduğu vurğulanıb.
A.Səfixanlı Ombudsmanın nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlarla davam etdirilən səmərəli əməkdaşlıq çərçivəsində paytaxt və regionlarda bir çox layihələrin uğurla həyata keçirildiyini, bu prosesdə əhalinin həssas qruplarına aid şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və təbliğinə xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyib.
Aparat rəhbəri Ombudsmanın dövlət qurumları ilə səmərəli əməkdaşlığı barədə ətraflı məlumat verib. O, Müvəkkilin illik məruzələrində və aidiyyəti dövlət qurumlarına ünvanladığı müraciətlərdə də əhalinin ayrı-ayrı qruplarının hüquqlarının daha səmərəli təmini məqsədi ilə Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən olunmuş səlahiyyətləri çərçivəsində irəli sürülmüş təkliflərinin nəzərə alındığını bildirib.
A.Səfixanlı GIZ ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsinə ehtiyacın olduğunu söyləyib və qonaqlar tərəfindən bunu nəzərə alınmasını qeyd edib.
Eyni zamanda nəzərə çatdırılıb ki, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti çərçivəsində mütəmadi olaraq penitensiar müəssisələrə, müvəqqəti saxlama yerlərinə, psixiatriya müəssisələrinə, qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərinə, uşaq evlərinə və şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi digər yerlərə, habelə müvafiq sosial obyektlərə baş çəkilərək, orada saxlanılan şəxslərin vəziyyəti, qidalanması, tibbi yardım alması öyrənilir, onlara qarşı rəftar və problemləri araşdırılaraq həmin şəxslərə Ombudsmanın səlahiyyətləri çərçivəsində kömək göstərilir. Həmçinin səlahiyyətli dövlət orqanlarına təkliflər verildiyi, məsələlər qaldırıldığı və müsbət nəticələr əldə olunduğu vurğulanıb.
Sonda faydalı fikir mübadiləsinə və səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən qonaqlar Müvəkkilin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiklərini bildiriblər. Qonaqlar Ombudsman təsisatı ilə qarşılıqlı əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını söyləyib, habelə görüşdə səsləndirilən təkliflərin gələcək əməkdaşlıq çərçivəsində nəzərə alınacağını diqqətə çatdırıblar.

Meeting was held with GIZ experts in the Ombudsman Office
On March 14, 2019, a meeting was held in the Ombudsman Office with Lotar Jahn, the authorized member of the German Society for International Cooperation (GIZ) and Thomas Meyer, the leader of regional project titled “Legal approximation towards European standards in the South Caucasus”.
The meeting  was aimed at the determination of the existing problems in the field of human rights protection within the cooperation of GIZ and the Ombudsman Office, finding out the ways for their solution, conducting exchange of views and data in the application of relevant practice.
The head of the Ombudsman Office Aydin Safikhanly greeted the guests, noted the great progress attained in our country in the field of protection of human rights as a result of the implemented social, economic and legal reforms, expansion of the legislative data responding to contemporary challanges and the active participation of the Commissioner for Human Rights Elmira Suleymanova in this process.
It was noted that three important strategic documents were adopted in our country as the roadmap for human rights, including the State Program on the Protection of Human Rights (1998), National Action Plan on the Protection of Human Rights in the Republic of Azerbaijan (2006) and National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan (2011). It was also emphasized that broad public hearings are held in each of the districts and cities of the country by the Ombudsman, the obtained results are summarized through analysis, and relevant state bodies are applied with recommendations.
A.Safikhanly mentioned about numerous successful projects implemented in Baku and regions within the framework of the effective cooperation with several international organizations and state authorities, also about consideration of the Commissioner’s proposals put forward in the annual reports and appeals addressed to relevant state bodies within the scope of her competences.
A.Safikhanly noted the need for strengthening the cooperation with GIZ, which should be taken into consideration by the guests.
It was brought to attention that within the National Preventive Mechanism (NPM) activity of the Ombudsman, regular visits are conducted to all facilities under the NPM jurisdiction which persons can’t leave on their own will; the state of the persons detained there, issues of treatment, nutrition and access to medical assistance are monitored; their problems are investigated. When needed the authorized state bodies are given recommendations, and positive results have been achieved.
The guests expressed their thanks for the useful exchange of opinions and the sincere welcome, noted their high appraisal for the Commissioner’s activity. They stated that they are interested in the mutual cooperation with the Ombudsman Institution and the proposals discussed during the meeting will be considered within the framework of the further cooperation.