Avropa Azərbaycan Məktəbində uşaq hüquqları ilə əlaqədar tədbir keçirilib
Bakı şəhəri, Yasamal rayonunda yerləşən Avropa Azərbaycan Məktəbində uşaq hüquqları ilə əlaqədar keçirilən növbəti maarifləndirmə tədbirində Ombudsman Aparatının əməkdaşları Lamiyə Zeynalova, İlahə Əfqanlı və Dilşad İsmayılova iştirak ediblər.
Müvəkkilin nümayəndələri insan hüquqları və onun tərkib hissəsi olan uşaq hüquqlarının mahiyyəti, bu sahədə beynəlxalq və milli qanunvericilik aktları barədə uşaq hüquqları üzrə araşdırmalar aparmış 4-cü sinif şagirdlərinin biliklərini artırmaq məqsədilə təşkil olunmuş tədbirdə ətraflı məlumat veriblər. 30 illiyini qeyd edəcəyimiz BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasında təsbit olunmuş maddələr əsasında sərbəst fikir mübadiləsi aparılıb.
Ombudsman Elmira Süleymanovanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti, eyni zamanda uşaqlara qarşı zorakılıqla mübarizə sahəsində təsisatda görülən işlər və 24 saat ərzində fəaliyyət göstərən uşaq hüquqları üzrə 916 nömrəli qaynar xətt xidməti barədə də məlumat verilib.
Bundan başqa, 2009-2010-cu tədris ilindən Ombudsmanın təşəbbüsü və Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Bakı və regionlardakı orta ümumtəhsil məktəblərində uğurla həyata keçirilən uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı barədə şagirdlər və müəllimlər məlumatlandırılıb.
Tədbir maraqlı və interaktiv müzakirə şəklində davam etdirilib, şagirdlərin çoxsaylı sualları ətraflı cavablandırılıb.
Ombudsman təsisatının Avropa Azərbaycan Məktəbində daha öncə həyata keçirdiyi uşaq hüquqlarının maarifləndirilməsinə həsr olunmuş tədbirlərindən video görüntülər iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Tədbirdə Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanmış maarifləndirici nəşrlərdən də istifadə olunub və sonda həmin nəşrlər məktəbə təqdim edilib.
Məktəb kollektivi Müvəkkilə uşaq hüquqlarının müdafiəsi və maarifləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətə görə təşəkkür edərək əməkdaşlığın davamlı olmasını arzu ediblər.

Event on the child rights was held at European Azerbaijan School
The next awareness-raising event regarding the rights of the child held at the European Azerbaijan School (EAS) in Baku, was attended by the staff members of the Ombudsman Office Lamiya Zeynalova, Ilaha Afganli and Dilshad Ismailova.
The representatives of the Commissioner have provided broad information about the essence of human rights and the rights of the child as its integral part, international and national legislative acts in this field at the event organized for increasing the knowledge of students of the 4th grade who made researches on the children’s rights. Free exchange of views was conducted on the basis of the articles set out in the UN Convention on the Rights of the Child, the 30th anniversary of which to be celebrated this year.
They were also informed on the comprehensive activity of the Ombudsman Elmira Suleymanova in the field of child rights protection, at the same time on the work carried out by the Office on combating violence against children and 24/7 hotline service “916” on child rights.
In addition, the students and teachers were informed about the Hierarchic Child Rights Education carried out at the initiative of the Ombudsman in collaboration with the Ministry of Education at the schools in Baku and regions since the academic year 2009-2010.
The event continued with interesting, interactive discussions, numerous questions of students were answered in detail.
Video-images from previous events which was implemented by the Ombudsman Office at the EAS and devoted to awareness-raising on child rights were demonstrated.
Educative publications prepared by the Ombudsman Office were used during the event and at the end were presented to the school.
The staff of the school conveyed their gratitude to the Commissioner for her activity in protection and awareness-raising on child rights, expressed their wishes for further continuation of the cooperation.