16-05-2019 1385 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Nərimanov Rayon Polis İdarəsinin (RPİ) Müvəqqəti saxlama yerinə həyata keçirilmişdir.
Başçəkmədə məqsəd saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması, o cümlədən sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olmuşdur.
Müvəqqəti saxlama yerinə (MSY) başçəkmə çərçivəsində saxlanılan şəxslərin saxlanılmasının qanuniliyini təsdiq edən, habelə həmin şəxslərlə rəftara və onların saxlanma şəraitinə aid olan sənədlər araşdırılmış, kameralara baxışlar keçirilmiş, qidalanma, tibbi yardım, gəzinti, görüş, telefon danışıqları, kameradan çıxarılma və sovqat ilə bağlı sənədləşmə yoxlanılmış, mövcud ehtiyaclar öyrənilmişdir.
Başçəkmə zamanı MSY-də saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə MPQ üzvləri tərəfindən saxlanılan şəxslər fərdi qaydada qəbul edilmiş, müraciətləri dinlənilmiş, hər birinə Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunmuş və hüquqi məsləhətlər verilmiş, bir sıra müraciətlər isə yerində araşdırılaraq təmin edilmişdir.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyanın Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmənin yekununda Nərimanov RPİ-nin və MSY-nin əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış, müraciətlərin göndərilməsi, sənədləşmə, qeydiyyatla bağlı müəyyən edilmiş bəzi nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.
Başçəkmənin nəticəsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinə müraciət olunacaqdır.

16-05-2019 1383 dəfə oxunub
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova, members of the National Preventive Group (NPG) conducted a visit to the Temporary Detention Place (TDP) of Narimanov District Police Department of the Ministry of Internal Affairs without prior notification.
The aim of the visit was to investigate the detention conditions and treatment issues, to learn the status of ensuring the detainees’ rights in accordance with legislation and conducting documentation.
Within the visit to the TDP, documents proving legality of detention, as well as on treatment with those persons and their detention conditions were investigated. Cells were reviewed, documentation regarding nutrition, medical assistance, walking, meeting, phone conversations, making exit from cells, parcels was monitored; existing shortcomings were got acquainted with.
NPG members received the detained persons in private for the purpose of investigating detention conditions and treatment issues in the TDP, heard their appeals, explained Ombudsman’s competences and provided legal advice to each of them. Several appeals were provided upon on-site investigation.
Legal awareness discussions were held with the staf members of that Police Department and TDP at the end of the visit, organized on the basis of the requirements of the Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (OPCAT) and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan. Relevant recommendations were given for the elimination of some deficiencies revealed about addressing appeals, the documentation and registration.