Ombudsman UNİCEF-in ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbərini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova UNİCEF-in ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Edvard Karvardini qəbul edib.
Ombudsman ötən illər ərzində UNİCEF-lə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin yaradıldığını, birgə tədbirlərin, uşaq hüquqları, o cümlədən qaçqın və məcburi köçkün uşaqların hüquqları üzrə mühüm layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb, gələcək əməkdaşlığın yeni müstəvidə davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edərək qonağa öz təşəkkürünü bildirib.
Müvəkkil Milli İnsan Hüquqları Təsisatı olaraq uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsində həyata keçirilən işlər, davamlılığı təmin edilməklə uşaq hüquqlarının tədrisi və monitorinqi sahəsində formalaşdırılmış təcrübə, hazırlanmış maarifləndirici nəşrlər, əlilliyi olan uşaqların hüquqları, habelə BMT-nin Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiyası üzrə müstəqil monitorinq mexanizmi olaraq fəaliyyəti, bu sahədə təşəbbüsləri və gələcək əməkdaşlıq imkanlarından danışıb.
E.Karvardin Azərbaycan Ombudsmanının əhalinin müxtəlif qruplarının,  o cümlədən uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyətini, dövlət uşaq müəssisələrində Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində həyata keçirilən birgə işləri yüksək qiymətləndirib, zəngin təcrübəyə malik bu təsisatla əməkdaşlığa böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
Görüşdə uşaq hüquqlarının effektiv müdafiəsi, fərdi müraciətlər üzrə yanaşmalar, uşaqlara ünvanlanan sosial-reabilitasiya xidmətlərinin inkişaf etdirilməsi, bu sahədə kadr hazırlığı məsələsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, gələcək əməkdaşlığın prioritetləri müzakirə olunub.
Qeyd olunub ki, Ombudsman təsisatı ilə UNİCEF arasında ötən il imzalanmış birgə fəaliyyət planı çərçivəsində Uşaq Hüquqları Konvensiyasının müddəalarına, habelə BMT-nin müvafiq saziş qurumunun verdiyi tövsiyələrə əsaslanmaqla, regionlarda uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində çalışan dövlət qurumlarının, hüquq-mühafizə və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının ehtiyacların qiymətləndirilməsi və təlimlər vasitəsilə bacarıqlarının artırılması sahəsində, habelə vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarının və yerli icmaların hüquqi maarifləndirmə işi davam etdirilmiş, tədris vəsaitləri çap olunaraq yayılmış, dövlət uşaq müəssisələrində birgə monitorinqlər keçirilmişdir.
Yekunda qonaq səmimi qəbul və fikir mübadiləsinə görə öz minnətdarlığını bildirib, gələcək səmərəli qarşılıqlı əməkdaşlığa maraqlı olduğunu və Müvəkkilin fəaliyyətinə dəstək verəcəyini  diqqətə çatdırıb.

Ombudsman received UNICEF Representative to our country
The Commissioner Elmira Suleymanova received Edward Carwardine, the Representative of UNICEF to Azerbaijan.
The Ombudsman noted the effective cooperation built with UNICEF over the years, joint events, significant projects regarding refugee and IDP children’s rights and expressed her certainty for developing further cooperation.
The Commissioner spoke about the activity as a National Human Rights Institution in protection and promotion of the rights of child, practice in the education and monitoring of children’s rights, awareness-raising publications, activities as an independent monitoring mechanism for the rights of children with disabilities and the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, initiatives and future opportunities in the field.
E.Carwardine highly evaluated the activity of the Azerbaijani Ombudsman for the protection of rights of different groups of population, including children, the joint activities implemented in the state child facilities as the National Preventive Mechanism, then emphasized that he attached great importance to the cooperation with this institution which owns rich experience.
Effective protection of children, approaches in respect of individual applications, development of the social rehabilitation services addressed to them, training issues of personnel in this field, priorities of the future cooperation were discussed in the meeting.
It was stated that within the framework of the joint action plan signed between the Ombudsman Institution and UNICEF that was based on the provisions of the Convention on the Rights of the Child and recommendations given by the relevant treaty body of the UN, the activity on assessment of the needs of state authorities, law enforcement bodies and local executive powers operating in the regions on protection of children’s rights, including the work on increasing skills through trainings, also on awareness-raising were continued, education aids were developed and distributed, joint monitorings were conducted in the state child facilities.
At the end E.Carwardine expressed his gratitude for the sincere meeting and exchange of ideas, pointed out that he was interested in further cooperation and would support the Commissioner’s activity.