Ombudsman Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümünə həsr edilmiş tədbirlər keçirib
08-05-2019 1345 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili və regional mərkəzləri tərəfindən Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib.
Belə tədbirlər qeyri-hökumət təşkilatlarında, o cümlədən Ombudsmanın uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan, Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzi nəzdində Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin müntəzəm və səmərəli fəaliyyət göstərən, Bakı şəhərinin müxtəlif məktəblərində təhsil alan 100-dən çox şagirdi birləşdirən Liderlik Məktəbində, Ahılların Resurs Mərkəzində və təhsil müəssisələrində təşkil olunub.
Müvəkkil Elmira Süleymanova çıxış edərək bildirib ki, Ombudsman təsisatının Azərbaycanda özülünün qoyulması və inkişafı bilavasitə dünya şöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. 28 dekabr 2001-ci il tarixdə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun qəbul edilməsi insan hüquqları sahəsində böyük dönüş nöqtəsi oldu. Ulu öndərin məqsədyönlü siyasətini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə insan hüquqları sahəsində təsisatın fəaliyyəti daha da inkişaf etdirilir.
Bildirilib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin zəngin həyatı və tarixi xidmətləri onun fenomenal şəxsiyyətinin əlçatmaz bir zirvə olduğunu göstərir. Belə ki, bu dünya şöhrətli siyasətçinin 1993-cü ildə xalqımızın təkidli tələbi ilə hakimiyyətə qayıdışından sonra onun cəsarəti sayəsində Azərbaycanın müstəqilliyinin qorunması və möhkəmləndirilməsi, xalqımızın firavanlığı və ölkənin davamlı inkişafına xidmət edən siyasi kursun həyata keçirilməsi nəticəsində ictimai-siyasi sabitlik, qanunun aliliyi təmin edilmiş, insan hüquq və azadlıqları sahəsində real addımlar atılmış, bununla da Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlər sistemində iştirakının yeni mərhələsi başlanmışdır.
Bu tədbirlərdə dahi şəxsiyyət olan Ümummilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə yenidən qayıtmasının 26-cı ildönümü olduğu nəzərə çatdırılaraq vurğulanıb ki, onun həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət, iqtisadi-siyasi sabitlik nəticəsində ölkəmizdə insan hüquqları təmin olunmuş, vətəndaş cəmiyyətinin yaradılması istiqamətində mühüm addımlar atılmışdır. Bildirilib ki, Ulu öndər tarix yaradan dahi şəxsiyyətlərdəndir, onun təşəbbüsü və səyləri nəticəsində imzalanmış “Əsrin müqaviləsi” Azərbaycan iqtisadiyyatının dinamik inkişafına, insanların sosial rifah halının yüksəldilməsinə, qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın problemlərinin həllinə şərait yaratmışdır. Habelə beynəlxalq aləmdə ölkəmizin maraqları və Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli onun diqqət yetirdiyi ən prioritet məsələlərdən olmuşdur.
Qeyd olunub ki, müstəqil Azərbaycanın ilk Konstitusiyası məhz Ümummilli liderimizin rəhbərliyi ilə hazırlanmış və 12 noyabr 1995–ci ildə ümumxalq səsverməsi (referendum) yolu ilə, demokratik, layihənin ictimaiyyətin geniş müzakirəsi və iştirakçılığı ilə qəbul edilmiş bu ali sənədin 48 maddədən ibarət üçüncü fəslinin bütün müddəaları insan hüquqlarına hörmət ruhunda yazılmış, insan hüquq və azadlıqları ən yüksək dəyər kimi təsbit olunmuşdur. Ulu öndərin hakimiyyəti zamanı insan hüquqlarının ardıcıl və sistemli inkişafının özülü qoyulmuş, hüquqların təmini məqsədi ilə bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilmiş, müvafiq qanunvericilik aktları qəbul olunmuş, fərman və sərəncamlar imzalanmışdır. 1993-cü ildən respublikamızda ölüm cəzasının tətbiqi üzərində veto qoyulmuş, 1998-ci ildən isə ölüm cəzası ləğv olunaraq ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzası ilə əvəz olunmuşdur.
Heydər Əliyevin 22 fevral 1998-ci il tarixdə imzaladığı insan hüquqları sahəsində ölkəmizdə strateji sənəd olan “İnsan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Fərmanı və 18 iyun 1998-ci il tarixli “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramının təsdiq edilməsi haqqında” Sərəncamı insan hüquqları sahəsində geniş islahatların özülünü qoymuş ən mühüm strateji sənədlərdəndir. İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramında ilk dəfə “İnsan hüquqları üzrə Azərbaycan Respublikasının səlahiyyətli müvəkkilli təsisatının yaradılması” təsbit olunmuşdur.
Həmçinin bildirilib ki, Ümummilli liderimizin məqsədyönlü siyasətini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurla davam etdirməsi nəticəsində ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatın bütün sahələrində, hüquqi dövlət və vətəndaş cəmiyyəti quruculuğunda, insan hüquqları sahəsində köklü islahatlar nəticəsində Azərbaycan bir çox göstəricilər üzrə sürətlə inkişaf edən öndər ölkəyə çevrilmişdir. Dövlət başçısının fərmanları və sərəncamları xalqımız tərəfindən olduqca böyük razılıqla, qürur və sevinc hissləri ilə qarşılanır.
Eyni zamanda Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Goranboy rayonu Gənclər Mərkəzində, Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Lənkəran rayonu  Darquba kənd və Gərmətük kənd tam orta məktəblərində, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Zaqatala rayonu Danaçı kəndində, Oğuz rayonu Bayan kəndində, Qax rayonu Qaşqaçay kəndində, habelə Şəki rayonu Çələbixan qəsəbəsində, Quba Regional Mərkəzi tərəfindən isə həmin mərkəzin ofisində Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib.
Bu tədbirlərdə Ulu öndər  Heydər Əliyevin zəngin həyat yolu və fəaliyyəti, o cümlədən regionların inkişafı sahəsində qəbul etdiyi qərarları, bölgələrə səfərləri, əhali ilə səmimi görüşləri barədə məlumat verilib.

Events were held on the 96th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev
The Commissioner and her Regional Offices held a range of events regarding the 96th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
Similar events were conducted in non-governmental organizations, Leadership School uniting about one hundred students from different schools of Baku and operating under the Azerbaijan Child and Youth Peace Network of Azerbaijan Women and Development Center, the Ombudsman’s Resource Center on Child Rights, as well as Resource Center for the Elderly.
Heydar Aliyev’s direct efforts in establishing and developing the Ombudsman institution in Azerbaijan, adoption of the Constitutional Law on Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in 2001, that was a turning point in human rights field in the country, and continuation of purposeful policy of the National Leader by President Ilham Aliyev leading to further development of activity of the Ombudsman Office were noted by the Commissioner in her speech.
It was also highlighted that after Heydar Aliyev’s return to power  in 1993, public and political stability, rule of law were secured, practical steps were taken for human rights  as a result of his efforts for maintaining the state independence, welfare of the people and sustainable development, thus, a new phase launched for Azerbaijan to take part  in international relations .
Furthermore, as a consequence of the purposeful policy, economic and political stability human rights were secured, necessary steps were taken for institution of civil-society. The Contract of the Century, signed with efforts and at the initiative of Heydar Aliyev, leading to dynamic development, increasing social-welfare of people and accelarating the solution of impediments faced by refugees and IDPs in the country, was also noted. Our state interests, settlement of Nagorno-Karabakh conflict were among the key priorities of his attention in the international sphere.
The first Constitution of the independent Azerbaijan was prepared under the leadership of the National Leader. All the provisions in the Chapter III composed of 48 articles of this main document, adopted by referendum on November 12, 1995, are in the spirit of respect to the human rights, where human rights are enshrined as the highest values. During his leadership, milestone of consecutive and systemized development of human rights was founded, a range of significant measures were taken for ensuring rights, relevant legislative acts were adopted, decrees and orders were signed. Since 1993, application of death penalty was vetoed; in 1998 it was abolished to be replaced by life imprisonment in our republic.
The Decree “On measures in the field of ensuring human and civil rights and freedoms” signed by the President Heydar Aliyev on February 22, 1998, that is astrategic document in the human rights field and the Order “On approval of the State Program on Protection of Human Rights” are among the most necessary instruments that established wider reforms for human rights. For the first time the “State Program on the Protection of Human Rights” set forth establishing institution of authorized Commissioner for human rights of the Republic of Azerbaijan.
It was mentioned that Azerbaijan became a rapidly developing leading country on several indicators as a result of the successful continuation of the purposeful policy of the National Leader by the President Ilham Aliyev on public-political, socio-economic and cultural spheres, building legal state and civil society, fundamental reforms in human rights field. Our people welcome the decrees and Orders of the President with great gratitude and satisfaction.
At the same time, a series of events were held by Ganja, Jalilabad, Sheki and Guba Regional Centers on the occasion of the 96th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
There was given information about the remarkable life and activity of Heydar Aliyev, including the decisions adopted in the regional development sphere, his visits to the regions and sincere meetings with the population.