Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Liderlik Məktəbində miqrasiya məsələlərinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
07-05-2019 1486 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin (AUGSŞ) Liderlik məktəbində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Miqrasiya Xidməti yanında İctimai Şuranın təşəbbüsü ilə tədbir təşkil edilib.
Ombudsman E.Süleymanovanın, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynovun, sözügedən Şuranın sədri Azər Allahverənovun da qatıldığı həmin tədbirdə Liderlik Məktəbinin 100-ə yaxın üzvü olan Bakı şəhərinin hər bir rayonunun şagirdləri, habelə müəllimlər və valideynlər iştirak ediblər.
Tədbirin əvvəlində Müvəkkil bu il anadan olmasının 96 illiyini qeyd etdiyimiz Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin əsasını qoyduğu və Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi hüquqi islahatların insanların sosial rifah halının, layiqli həyat səviyyəsinin yüksəldilməsinə, hüquq bərabərliyinin təmininə, habelə sülhə və dayanıqlı inkişafa yönəldiyini diqqətə çatdırılıb. O, Ulu öndərin böyük səyləri və gərgin əməyi ilə müstəqil respublikamızın 1995-ci il 12 noyabr tarixində qəbul olunmuş ilk Konstitusiyasına sonrakı dövrlərdəki referendumlar nəticəsində insan hüquqlarının, o cümlədən uşaq hüquqlarının genişləndirilməsi və səmərəli təmininə zəmin yarandığını qeyd etmişdir.
E.Süleymanova resurs mərkəzi olan Şəbəkə və Liderlik Məktəbinin yaranma tarixi, səmərəli fəaliyyəti, əldə olunmuş nailiyyətlər, həmçinin Ombudsman təsisatının qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sahəsində gördüyü işlər barədə məlumat verib, eyni zamanda ölkəmizdə miqrasiya sahəsində dövlət siyasətinin ümumilikdə insan hüquqlarının beynəlxalq standartlara uyğun təmin olunmasına yönəldildiyini vurğulayıb. Müvəkkil bu istiqamətdə Dövlət Miqrasiya Xidməti, BMT-nin müvafiq qurumları ilə sıx əməkdaşlıq edildiyini, sərhədyanı bölgələrdə birgə layihələrin həyata keçirildiyini bildirib.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi V.Hüseynov tədbirdə ölkəmizdə miqrasiya sahəsində həyata keçirilən çoxşaxəli fəaliyyət barədə geniş məlumat verərək, əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqi vəziyyəti, onların ölkə ərazisində müvəqqəti olma müddətlərinin uzadılması, müvəqqəti və daimi yaşamaq üçün icazələrin verilməsi, ölkə ərazisində haqqı ödənilən əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün fərdi icazələrin alınması və müddətlərinin uzadılması, bu şəxslərin yaşayış yeri üzrə qeydiyyata alınması qaydaları, miqrasiya sahəsində mövcud qanunvericiliyin tələblərinin pozulmasına görə məsuliyyət, bu sahədə həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirləri, həmçinin miqrasiya ilə bağlı digər məsələlər barədə məlumatları uşaqların nəzərinə çatdırıb.
Bununla yanaşı, V.Hüseynov dünyada baş verən miqrasiya böhranı, readmissiya olunan və qaçqın statusu almış şəxslərin inteqrasiyası, onların sosial müdafiəsi, qaydaları pozmuş şəxslərin deportasiyası, ölkəmizdə bu istiqamətdə göstərilən elektron xidmətlər, “ASAN Viza” sistemi və digər məsələlər üzrə məlumatları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Qonaq interaktiv şəkildə keçirilən tədbirin sonunda uşaqları maraqlandıran çoxsaylı sualları cavablandırıb, həmçinin onların mükəmməl biliklərə malik olduğunu, hərtərəfli və ahəngdar inkişaf etdiyini, vətənimizə, xalqımıza sadiq övladlar kimi formalaşdığını xüsusi vurğulayıb.
Xidmət rəisinə Şəbəkənin fəaliyyətini əks etdirən nəşrlər və uşaqların əl işlərindən ibarət hədiyyələr təqdim edilib.
Tədbir çərçivəsində miqrasiya məsələlərinə dair qısa videoçarxlarla yanaşı, 20 ilə yaxındır ki uğurla fəaliyyətini davam etdirən AUGSŞ-nin gördüyü işlərə həsr edilmiş qısametrajlı film nümayiş etdirilib.

Event dedicated to migration issues was held in Leadership School
An event was organized at the initiative of the Public Council under the State Migration Service of the Republic of Azerbaijan in the Leadership School of Azerbaijan Child and Youth Peace Network (ACYPN), the resource center on child rights of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
The Ombudsman Elmira Suleymanova, Chief of the State Migration Service (SMS) Vusal Huseynov, Chairman of the above-mentioned Council Azer Allahveranov, as well as students of the Leadership School joining nearly 100 members, teachers and parents participated at this event.
Firstly, the Commissioner mentioned the legal reforms founded by the National leader Heydar Aliyev, whose 96th birthday is celebrated this year, and now developed by the President Ilham Aliyev aimed at improving social welfare, proper living standards of people, ensuring legal equality, as well as directed towards peace and sustainable development. She noted that the referendums held after the adoption of our Constitution on November 12, 1995, established a basis for widening and effectively ensuring the human rights, including the rights of the child, as a result of great and intense efforts by Heydar Aliyev.
E. Suleymanova gave information on the history of establishment of the ACYPN and Leadership School, its efficient functioning, the activities implemented by the Ombudsman institution in the protection of the rights of refugees, internally displaced persons (IDPs) and migrants. The Commissioner noted that close cooperation is maintained with the State Migration Service, relevant UN bodies in this direction, and joint projects are implemented in borderline regions.
V. Huseynov informed the participants about the comprehensive activity on migration field implemented in our country; legal status of foreigners and stateless persons; extension of period on their temporary stay in the country territory; permissions for temporary or permanent living; obtaining individual permission for engaging in paid labour and extension of time periods; rule of registering them by the place of residence; responsibility for violating requirements of legislation on migration; awareness-raising events conducted in this sphere, as well as other related issues.
Moreover, he brought into attention the migration crisis existing in the world, integration of persons readmitted or received refugee status, their social protection, deportation of persons infringing rules, electronic services provided in the country on this direction, ASAN Visa system and information on other issues.
The Chief of the Service was given publications reflecting the activities of the ACYPN and handicrafts of the children. A short-film regarding the carried out work within the period of nearly 20 years of successful activity, along with the video-clips were displayed in the event. The guest also answered numerous questions of children at the end of the event.