Azərbaycan Ombudsmanı Ankara şəhərində Beynəlxalq Simpoziumda iştirak edib
Azərbaycan Ombudsmanı Elmira Süleymanova, Türkiyənin Ankara şəhərində Türkiyə Milli İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu tərəfindən təşkil olunan “Ailənin qorunması hüququ” mövzusunda Beynəlxalq Simpoziumda iştirak edib. 16 ölkədən insan hüquqları üzrə ekspertlərin, həmçinin BMT, Avropa İttifaqı, Avropa Şurası və başqa beynəlxalq qurumların nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Ombudsman Ailənin qorunmasında mediasiyanın rolu və Azərbaycan təcrübəsi mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Ailə anlayışının cəmiyyət içində tarixi inkişafına toxunan Ombudsman müasir dünyada həyatın bütün sahələrində baş verən sürətli inkişafın ailə bütövlüyünə göstərdiyi təsirlərə diqqət çəkib.
Gender bərabərliyinin ailənin təməlini gücləndirdiyini vurğulayan Ombudsman 1918-ci ildə ilk dəfə müstəqilliyini elan edən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qəbul etdiyi bəyannamədə hətta bir çox Avropa ölkəsindən öncə qadınlara kişilərlə bərabər seçmək və seçilmək hüquqlarının verildiyini qeyd edib. Ombudsman həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsində, sonra isə digər fakültələr əhatə olunmaqla “İnsan hüquqları” fənninin tədrisinə başlanıldığı, bundan əlavə Ombudsmanın təklifi ilə bir neçə ildir ki, BDU-da “Genderə giriş” fənninin tədris olunduğu və bu fənn üzrə dərs vəsaiti - mühazirələr toplusunun hazırlanaraq nəşr etdirildiyi barədə məlumat verib.
Ombudsman ölkəmizin müxtəlif regionlarında keçirilən ictimai dinləmələrdən danışaraq əhalinin bütün qruplarının hüquqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib. Ailələrdə boşanma hallarının qarşısının alınmasında mühüm rola malik mediasiya konsepsiyasının öyrənilməsi və tətbiq edilməsi üçün Avropa Şurası ilə birgə treninqlərin təşkil olunduğunu qeyd edən Ombudsman həmçinin Ombudsmanların Bakı Beynəlxalq Konfranslarında ailə daxili münaqişələrin həllində mediasiya üsulunun tətbiqinin təşviq olunması ilə bağlı fikirlər səsləndirdiyini bildirib.
Bundan əlavə, Ombudsman qeyd edib ki, müasir dövrümüzdə insan hüquq və azadlıqlarına yönəlmiş bir sıra çağırışlar mövcuddur ki, onlardan biri də həllini tapmayan silahlı münaqişələrdir. Beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmış Azərbaycan Respublikasının ərazilərinin, Dağlıq Qarabağ və ətraf yeddi rayonların  erməni təcavüzkarları tərəfindən işğal olunduğu, münaqişə nəticəsində bir milyondan çox soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrilərək əsas insan hüquqlarından məhrum olduqlarını diqqətə çatdıran Ombudsman Ermənistan tərəfindən beynəlxalq ictimaiyyətin işğala son qoyulması ilə bağlı mövqeyinə, BMT nizamnaməsinə, insan hüquqları sahəsində olan beynəlxalq müqavilələrin müddəalarına əməl edilməsinin pozulmuş insan hüquqlarının bərpası üçün vacib olduğunu vurğulayıb.
Ombudsman həmçinin bildirib ki, son illərdə Azərbaycan və Türkiyə arasında sosial, iqtisadi və mədəni sahələr üzrə əməkdaşlıq çox sürətlə inkişaf etməkdədir. İki ölkənin Ombudsmanları arasında imzalanan müqavilə ilə sözü gedən əlaqələr insan hüquqları sahəsində də uğurla davam etdirilməkdədir.
Ombudsman çıxışının sonunda Azərbaycan və Türkiyə Ombudsman Təsisatları arasında qurulan səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrindən danışıb və bu əlaqələrin daha da gücləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlərin həyata keçirildiyini qeyd edib.

03-05-2019 956 dəfə oxunub
The Azerbaijani Ombudsman Elmira Suleymanova participated at International Symposium on “Right to Protection of the Family” organized in Ankara by Human Rights and Equality Institution of Turkey. The Ombudsman made a speech on “The role of mediation in the protection of family and the Azerbaijani practice” at this event attended by experts on human rights, also representatives of the United Nations (UN), European Union (EU), Council of Europe (CoE) and other international organizations.
Touching upon the historical development of the family concept, the Ombudsman drew attention to the impacts of rapid changes in all areas of life on the family integrity.
The Ombudsman stressed that gender equality strengthens the foundations of family. She noted that the Declaration adopted by the Azerbaijan Democratic Republic proclaiming independence in 1918, granted right to vote and right to be elected to women equally with men even antedating numerous European countries. The Ombudsman provided information on teaching of the “Human Rights”, moreover the “Introduction to gender” subjects at the recommendation of the Ombudsman in Law and later in other faculties of Baku State University, as well as publishing the teaching manual- set of lectures on this subject.
The Ombudsman also gave information on the actions implemented in the direction of effective protection of all the groups of population, speaking about public hearings held different regions of our country. The joint trainings organized in collaboration with CoE for learning and applying the mediation concept, which assumes great role in the elimination of divorce cases in families, were also noted. She pointed out that the opinions regarding promotion of applying mediation method for the solution of family conflicts were also discussed in the Baku International Conferences of Ombudsmen.
Furthermore, the unresolved armed conflicts were noted as a challenge directed towards human rights and freedoms in the modern times. Bringing into attention the occupation of the internationally recognized territories of the Republic of Azerbaijan Nagorno-Karabakh and seven surrounding districts by Armenian extremists, deprivation from fundamental human rights of more than one million refugee and IDP compatriots as a result of this conflict, the Ombudsman underlined the necessity of the peaceful resolution of the conflict, liberation of these occupied lands by returning those people to their homes with restoration of all of their human rights.
The Ombudsman also noted that the cooperation between Azerbaijan and Turkey on social, economic and cultural areas has developed very rapidly during last years. The mentioned relations successfully continue in accordance with the agreement signed between the Ombudspersons of these countries.
At the end of the speech, the Ombudsman hailed the efficient cooperation ties built between the Azerbaijani and Turkish Ombudsman Institutions, the activities carried out for further enhancement of those relations.