15-02-2019 1264 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilmişdir.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlama şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olmuşdur.
Başçəkmə zamanı saxlanılma şəraiti, qidalanma, tibbi yardım, gəzinti və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti, rəftar məsələləri araşdırılmış, bu məqsədlə bir sıra təqsirləndirilən şəxslər fərdi qaydada qəbul edilmişlər.
Qəbul edilmiş şəxslərə hüquqları, müvafiq qanunvericiliyin tələbləri, müraciətləri üzrə Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunmuş, bəzi şəxslər tərəfindən barələrində aparılan istintaqla bağlı qaldırılan məsələlər üzrə onlara hüquqi məsləhətlər verilmişdir.
Qida qəbulundan imtina etməsi ilə bağlı barəsində internet səhifələrində məlumat yayılmış İkram Rəhimov da fərdi qəbul edilmiş və o, qida qəbul etdiyini bildirmişdir.
Başçəkmənin yekununda Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasının rəhbərliyi ilə müəssisədə həyata keçirilən işlər üzrə müzakirələr aparılmış, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

15-02-2019 1179 dəfə oxunub
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova, members of the National Preventive Group conducted a visit to the Temporary Detention Place and Investigation Isolator of the State Security Service without prior notice.
The purpose of the visit organized on the basis of the requirements of Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (OPCAT) and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was to investigate the detention conditions and treatment issues in the facility, learning the status of ensuring the rights of detainees.
During the monitoring detention conditions, nutrition, medical assistance, walking, status of ensuring other rights, treatment issues were investigated and several accused persons were received in private for this purpose.
Their rights, requirements of the relevant legislation, competences of the Ombudsman regarding their appeals were explained and legal assistance was provided to the persons on the raised issues related to the investigation of their cases.
Ikram Rahimov, about whom the information on food refusal was disseminated through websites, was also received in a private manner, he stated that he consumes food.
At the end of the visit, the work carried out in the facility was discussed with the administration of the Temporary Detention Place  and Investigation Isolator; relevant recommendations were given according to the national and international legislation.