Ombudsmanın Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı bu il də davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü və Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda artıq onuncu ildir ki, orta ümumtəhsil məktəblərində ardıcıl olaraq Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı həyata keçirilir.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş və uğurla həyata keçirilən Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramının 4.4-cü bəndində orta ixtisas və ali təhsil müəssisələrində insan hüquqlarının tədrisinin genişləndirilməsi, ümumtəhsil məktəblərində uşaq hüquqlarının pilləli tədrisinin inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub.
2018-2019-cu tədris ilində Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı paytaxtdakı Səbail rayonu 162, Qaradağ rayonu 139, Sabunçu rayonu 271, Nərimanov rayonu 39, Suraxanı rayonu 279, Nizami rayonu 229, Yasamal rayonu 286, Binəqədi rayonu 144, Nəsimi rayonu 19, Xətai rayonu 116, Xəzər rayonu 26, Pirallahı rayonundakı 131 saylı məktəblərdə, habelə respublikamızın regionlarında – Ağstafa, Qazax, Cəlilabad, Biləsuvar, Şəki, Qəbələ, Xızı və Siyəzən rayonlarının hərəsindən bir məktəb seçilməklə, ümumilikdə 20 məktəbdə həyata keçirilir.
Qeyd olunmalıdır ki, uşaqların iştirakı ilə gerçəkləşdirilən, müvafiq modullar əsasında tətbiq olunan tədris proqramı uşaq hüquqlarının öyrənilməsinə öz töhfəsini verməklə yanaşı, şagirdlərin bilik və natiqlik bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onların ictimai fəallığının artırılması, mənəvi dəyərlərin və vətənpərvərlik hissinin, sağlam həyat tərzinin aşılanması, eləcə də müvafiq fənn müəllimlərinin insan hüquqları sahəsində ixtisaslaşmasında mühüm rol oynayır. İnteraktiv şəkildə aparılan pilləli tədris prosesində əsas diqqət şagirdlərin uşaq hüquqları sahəsində bilik səviyyəsinin inkişaf etdirilməsinə yönəldilir.
Ombudsman təsisatında uşaqlar üçün anlaşılan tərzdə Azərbaycan dilində hazırlanmış “Uşaq Hüquqları Konvensiyası” adlı kitabça və “Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədrislə bağlı seçilmiş mövzular” adlı dərs vəsaitindən, digər hüquqi nəşrlərdən və plakatlardan tədris prosesində istifadə edilir.
Ümumilikdə 2009-2010-cu tədris ilindən etibarən hər il keçirilən Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramına Bakı şəhərinin bütün rayonlarının, ölkənin 32 şəhər və rayonunun 170-dən çox məktəbi cəlb edilmiş, bu prosesdə fərqlənmiş 10 mindən artıq şagird Ombudsman tərəfindən sertifikatla təltif edilmiş, 800-dən çox müəllim və direktor təşəkkürnamə almışdır.

Hierarchic Child Rights Education is continued
It is already the 10th year that Hierarchic Child Rights Education is implemented on a regular basis at the initiative of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova in collaboration with the Ministry of Education at the secondary schools.
The clause 4.4 in the National Program of Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan, approved by the Order of the country President Ilham Aliyev dated December 27, 2011, implies enhancing of teaching of human rights at specialized vocational and higher education institutions and develop stage-by-stage teaching of the rights of the child in secondary schools.
During the academic year 2018-2019 this program is carried out at schools in Sabail, Garadagh, Sabunchu, Narimanov,Surakhani, Nizami, Yasamal, Binagadi, Nasimi, Khatai, Khazar, Pirallahi rayons of Baku city, as well as in the regions of our republic choosing one school from each, including Aghstafa, Gazakh, Jalilabad, Bilasuvar, Sheki, Gabala, Khizi and Siyazan , in total 20 schools.
It should be noted, the education program realized with participation of children as trainers and applied on the basis of different modules, not only contributes to learning of the children's rights, but also plays a necessary role in development of knowledge and speech skills of students, raising their social activity, instilling moral values, spirit of patriotism and healthy lifestyle, as well as in the specialization of the teachers of relevant subjects in the field of human rights. The focus of this interactively held peer-to-peer education project is directed towards the improvement of students’ knowledge on the rights of child.
The booklet with the text of “The Convention on the Rights of Child” drafted in Azerbaijani language and teaching manual titled “The selected topics regarding hierarchic education on child rights” prepared by the Ombudsman Institution in an understandable manner for children, as well as other legal publications and posters are used during the teaching process.
Generally, more than 170 schools from all the rayons of Baku, also 32 regions and cities of the country have been involved to the annual Hierarchic Child Rights Education program since the academic year 2009-2010. Over 10000 students that particularly differed in this process were awarded with certificates by the Ombudsman, more than 800 teachers and principals got letters of thanks.