Elmira Süleymanova Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib və Beynəlxalq Qızıl Ulduz medalına layiq görülüb
11-02-2019 1499 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilib və dünya elminə və mədəniyyətinə töhfələrinə, insan hüquqlarının müdafiəsində böyük xidmətlərinə görə Akademiyanın Beynəlxalq Qızıl Ulduz medalına layiq görülüb.
Bu qurumun Azərbaycan üzrə nümayəndəsi, alim Elçin İsgəndərzadə Akademiyanın həqiqi üzv diplomunu, Beynəlxalq Qızıl Ulduz medalını və vəsiqəsini Elmira Süleymanovaya təqdim edib.
O, çıxış edərək, bütün Türk dünyasında və beynəlxalq aləmdə tanınan, dəyərli şəxsiyyət, görkəmli ziyalı olan E.Süleymanovanın zəngin tərcümeyi-halı, həyat yolu, onun alim, dövlət və ictimai xadim, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil kimi çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında danışıb.
Vurğulanıb ki, SSRİ Fəxri kimyaçısı və SSRİ ixtiraçısı, kimya elmləri doktoru elmi dərəcəsinə, professor rütbəsinə yüksələn E.Süleymanovanın alim ömrünün bəhrələri, onun tədqiqatları, yeni kimyəvi maddələr, onların alınması üçün təklif etdiyi orijinal üsullar və texnoloji proseslər 260-dan çox elmi əsərində, 40-dan çox ixtiralarında, patentində, müəlliflik şəhadətnamələrində öz əksini tapmış, 5 elmlər doktoru, 16 elmlər namizədi yetişdirməsi ilə nəticələnmişdir.
Habelə E.Süleymanovanın zəngin ictimai fəaliyyəti, 1980-ci ildən etibarən respublikamızda qadın hərəkatının inkişafında mühüm xidmətləri, Azərbaycan qadınlarının qurultaylarında iştirakı, beynəlxalq səviyyədə gördüyü işlər, 1994-cü ildən beynəlxalq miqyasda tanınmış, ölkəmizdə BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurası ilə xüsusi məsləhətçi statusu almış yeganə qadın qeyri-hökumət təşkilatı – Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzini, 2000-ci ildən mütəmadi fəallıq göstərən Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsini və onun nəzdində Liderlik Məktəbini, eyni zamanda Ahılların Resurs Mərkəzini, Qadın, uşaq və gənclərin hüquqlarının müdafiəsi üzrə QHT Alyansını yaratdığı və həmin qurumların indi də müntəzəm və rəngarəng fəaliyyətini davam etdirdikləri barədə məlumat verilib.
Yüksək işgüzarlığının, insan hüquqları sahəsində elmi və təcrübi fəaliyyətinin ölkəmizdə və xaricdə böyük nüfuz qazanmasının nəticəsi olaraq, 2002-ci ildə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) vəzifəsinə irəli sürdüyü üç namizəddən biri Elmira Süleymanovanın Milli Məclis tərəfindən Azərbaycanın ilk Ombudsmanı seçilməsi, daha sonra ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən də ikinci dəfə namizədliyinin irəli sürülərək bir daha seçilməsi diqqətə çatdırılıb. Bu illər ərzində Müvəkkilin insan hüquqları sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti, Ombudsman təsisatının nailiyyətləri, Müvəkkilin dövlət tərəfindən yüksək təltiflərə, o cümlədən “Şöhrət” və “Şərəf” ordenlərinə layiq görülməsi, 2008-ci ildə Polşa Prezidenti tərəfindən Polşa Respublikasının Zabit dərəcəli “Böyük Qızıl Xaç Ordeni” ilə təltif olunması vurğulanıb.
E.İsgəndərzadə təmsil etdiyi Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının geniş fəaliyyəti, elm sahəsində uğurları barədə məlumat verib, dəyərli şəxsiyyət olan, insan hüquqları sahəsində böyük təcrübəyə malik Azərbaycan Ombudsmanının elmi və praktiki nailiyyətlərinə görə bu Akademiyanın üzvü seçilməsindən və Beynəlxalq Qızıl Ulduz medalına layiq görülməsindən böyük fərəh və sevinc hissi keçirdiyini bildirib.
E.Süleymanova bu təltiflərə görə adı çəkilən Akademiyanın rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib, həmin nüfuzlu elm ocağının üzvü olmaqdan qürur duyduğunu, birgə elmi-tədqiqatların aparılmasına, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasına böyük imkanların yaratdığını söyləyib. O, öz həyat fəlsəfəsi, elmi və ictimai fəaliyyəti barədə danışaraq, Azərbaycanda Ombudsman təsisatının yaradılmasında Ümummilli lider, dünya şöhrətli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin, inkişafında dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin böyük rolunu vurğulayıb.
Müvəkkil çıxışında Ombudsman təsisatının əməkdaşlarına hər zaman xalqımıza sədaqətlə, vicdanla, əqidələrinə sadiq, təhsil və biliklərini daim artırmaqla, yüksək peşəkarlıqla, əzmkarlıqla və milli dəyərləri nəsildən-nəsilə ötürməklə xidmət etməyi tövsiyə edib.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı təsisatın kollektivi adından E.Süleymanovanı səmimi-qəlbdən təbrik edib, xoş arzularını bildirib. O, Müvəkkilin əməkdaşların, xüsusilə gənclərin inkişafını daim dəstəklədiyini, onların uğurlarını və gələcəyə doğru irəliləyən addımlarını yüksək dəyərləndirdiyini diqqətə çatdırıb.

Elmira Suleymanova was rewarded with Full Member Diploma and International Gold Medal of Turkic World Studies International Academy of Sciences
11-02-2019 1406 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova became full member of Turkic World Studies International Academy of Sciences (TWSIAS) and was rewarded with the International Gold Medal for her contribution to the world science and culture, great services in the protection of human rights.
The representative of this organization for Azerbaijan, scientist Elchin Iskandarzada presented the full member diploma of the Academy, International Gold Medal and the certificate to Elmira Suleymanova.
E. Iskandarzada informed the participants on the broad activity, success of the TWSIAS in scientific sphere and expressed his pride for presenting the awards to the Azerbaijani Ombudsman, the worthy person, having scientific-practical acknowledgements and extensive experience in human rights. He spoke about the rich biography of prominent intellectual E.Suleymanova, who is known in the entire Turkic world and international sphere, hailed her comprehensive activity as scientist, state and public figure, also as the Commissioner for Human Rights.
It was highlighted that the achievements of scientist’s life, her researches, original ways and technological processes to obtain new chemicals are reflected in more than 260 scientific works, over 40 inventions, patents, author certificates of E.Suleymanova, who gained the titles of USSR Honorary Chemist, USSR Inventor, doctor of chemical sciences, professor and supervised 5 doctors of sciences, 16 philosophy doctors.
Also the information was given on her important services in the development of women’s movement in our republic, participation in the congress of Azerbaijani women, activity in international level, founding Azerbaijan Women and Development Center, Azerbaijan Child and Youth Peace Network and its Leadership School, at the same time Resource Center for the Elderly, NGO Alliance on Protection of Rights of the Women, Children and Youth, which also continue activity now.
It was stated that as a consequence of high work efficiency, great reputation gained inside and outside E.Suleymanova was elected as the first Ombudsman of Azerbaijan by the Milli Mejlis among three candidates nominated for the position of Commissioner for Human Rights by the National leader Heydar Aliyev in 2002. After that she was again elected as the Commissioner, while her candidacy was nominated for the second time by the country President Ilham Aliyev.
Comprehensive activity of the Ombudsman in the field of human rights, achievements of the Institution, high honors conferred by the state, including “Sharaf” and “Shohrat” Orders, the Officer’s Cross of the Order of Merit of the Republic of Poland decorated by the Polish President in 2008 were emphasized.
E.Suleymanova expressed her deepest appreciation for awards of the Academy and pride of being a member of such a reputable scientific center. She spoke about her philosophy of life, scientific and social activity and noted the significant role of Heydar Aliyev in the establishment process and Ilham Aliyev in the development of the Institution.
The Commissioner recommended the staff members to always serve our people loyally, honestly, faithfully, via regularly improving education, professionally, purposefully and transmitting national moral values to the next generations.
The Head of the Ombudsman Office Aydin Safikhanly congratulated the Commissioner sincerely on behalf of the whole staff, expressed his best wishes. He underlined that the Ombudsman always supports the development of employees, especially the youth and highly assesses their successful steps taken forward future.