Milli Preventiv Qrupun üzvləri müvəqqəti saxlama yeri və polis bölmələrinə başçəkmələr həyata keçirmişlər
21-12-2018 1340 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin Yasamal Rayon Polis İdarəsinin (RPİ) Müvəqqəti saxlama yerinə, həmin RPİ-nin 29-cu Polis şöbəsi, 26 və 28-ci polis bölmələrinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən planlı başçəkmələr həyata keçirmişlər.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyanın Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd saxlanılma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, qanunvericiliyə müvafiq şəkildə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması, o cümlədən sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olmuşdur.
Müvəqqəti saxlama yerinə (MSY) başçəkmə çərçivəsində saxlanılan şəxslərin saxlanılmasının qanuniliyini təsdiq edən, habelə həmin şəxslərlə rəftara və onların saxlanma şəraitinə aid olan sənədlər araşdırılmış, bütün kameralara baxışlar keçirilmiş, qidalanma, tibbi yardım, gəzinti, görüş, telefon danışıqları, kameradan çıxarılma və sovqat ilə bağlı sənədləşmə yoxlanılmış, mövcud ehtiyaclar öyrənilmişdir.
MSY-də saxlanılan, cinayət prosessual qanunvericiliyə uyğun olaraq həbs edilmiş şəxslər MPQ üzvləri tərəfindən fərdi qaydada qəbul edilmiş, müraciətləri cavablandırılmış, onlara hüquqları və Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunmuş, hüquqi məsləhətlər verilmişdir.
RPİ-nin həmin şöbə və bölmələrinə başçəkmələr çərçivəsində isə, araşdırma otaqlarına baxışlar keçirilmiş, müvafiq qeydiyyat jurnalları və sənədləşmə öyrənilmiş, məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış və tövsiyələr verilmişdir.
Başçəkmələrin yekunu Rayon Polis İdarəsinin rəhbərliyi ilə müzakirə olunmuş, MSY-nin əməkdaşlarına ünvanlanan hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış, sənədləşmənin aparılması işinin təkmilləşdirilməsi və müraciətlərin təmini məsələsi müzakirə olunmuş, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun şəkildə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

National Preventive Group conducted visits to Temporary Detention Center and police stations
The next planned visit by the National Preventive Group (NPG )upon the order of the Ombudsman was conducted to the Temporary Detention Center (TDP) of the Ministry of Internal Affairs Yasamal District Police Department and the police stations No. 29, 26, 28 of the same department without prior notification.
The aim of the visit organized on the basis of the requirements of the Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan was to investigate the detention conditions and treatment issues, the situation with documentation.
Within the visit documents proving the legality of detention, as well as the documents regarding treatment and detention conditions of the detainees’ were investigated, all the cells were monitored, the documentation on nutrition, medical assistance, walking, meeting, phone conversations, leaving the cells and regarding parcels  was checked, current needs were studied.
NPG members interviewed the persons detained in the TDP, arrested on the basis of criminal-procedural legislation, responded their applications, explained them their rights and the competences of the Ombudsman and provided them legal advice.
Within the framework of the visits to those departments and stations, investigation rooms were reviewed; relevant registration journals and documentation were studied. Outcome of the visit was discussed with the administration of District Police Department, as well as improving the status of documentation and provision of appeals and legal awareness discussions were held with the responsible staff members and recommendations in accordance with the national and international legislation were given.