21-12-2018 1251 dəfə oxunub
Ombudsmanın Milli Preventiv Mexasnizm fəaliyyəti çərçivəsində İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrup (MPQ) tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələr həyata keçirilməklə, həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma vəziyyəti, tibbi xidmətin təşkili üzrə araşdırmalar aparılır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığı əsasında növbəti başçəkmə MPQ-nin üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Müalicə müəssisəsində həyata keçirilmişdir.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraitinin və rəftarın, habelə tibbi yardım məsələləri üzrə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olmuşdur.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin müalicə korpuslarına, cərimə təcridxanasına, görüş yerlərinə, yeməkxanaya və digər obyektlərə baxışlar keçirilmiş, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, sovqat, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılmışdır.
Müraciətlərin, saxlanılma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ-nin üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə çoxsaylı məhkum fərdi qəbul olunmuş, müraciətlərinə baxılmış, qaldırdıqları məsələlər yerində araşdırılmışdır.
Qəbul olunanların bəziləri müəssisədəki tibbi yardımın keyfiyyəti və müalicə məsələləri ilə bağlı narazılıqlarını bildirmişlər.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla söhbətlər aparılmış, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə tibbi xidmətin təşkili ilə bağlı müəyyən edilmiş çatışmazlıqların aradan qaldırılması üzrə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

21-12-2018 1250 dəfə oxunub
National Preventive Group (NPG) against torture conducts visits to the places which persons can’t leave on their own will within the framework of the National Preventive Mechanism activity of the Ombudsman and investigates detention conditions, treatment issues, food provision, medical assistance organization in those facilities.
The next visit was conducted to the Medical Treatment Facility of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice without prior notification.
The purpose of the monitoring organized on the basis of the requirements of the Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, was to investigate the detention conditions and treatment in the facility, appeals related to the medical assistance issues, learning the status of ensuring the rights of the prisoners and the adequate documentation.
During the monitoring in which the physician member of the NPG also participated, review regarding detention conditions was conducted at all the treatment buildings of the facility, penalty isolator, meeting places, canteen and other parts, as well as the organization of medical assistance, nutrition, supply of hot and cold drinking water, current situation with parcels, meeting, phone conversations and the documentation were investigated.
Numerous prisoners were received in private by the NPG members, their appeals were considered and the raised issues were investigated on site.
Some of the received persons expressed their dissatisfaction with the quality of the medical assistance and therapy issues.