Ombudsman Aparatının əməkdaşı hərbi hissələrə baxışlar keçirib
Bu günlərdə Ombudsman Aparatının Hərbi qulluqçuların hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Fəzail Həsənov Müdafiə Nazirliyinin qərb bölgəsindəki arxa və düşmənlə təmas xətdə yerləşən “N” saylı hərbi hissələrin bölmələrinə plan üzrə baxışlar keçirib.
Aparatın əməkdaşı tərəfindən hərbi hissələrin bütün obyektlərinə baxışlar,  şəxsi heyətlə görüşlər keçirilib. Hərbi qulluqçular üçün yaradılmış xidmət şəraiti, onlarla rəftar, həmçinin qidanın keyfiyyəti, müalicə işinin və asudə vaxtın təşkili, habelə şəxsi heyətlə aparılan tərbiyəvi işin təşkili səviyyəsi müsbət qiymətləndirilib.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı şəxsi heyətlə insan hüquqları, o cümlədən hərbi qulluqçuların hüquqları, Ombudsmanın bu istiqamətdə fəaliyyəti, mövcud hərbi qanunvericilik, hərbi nizamnamələr və Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin, eləcə də Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 100 illiyi mövzusunda söhbətlər aparıb, hərbi qulluqçuların çoxsaylı suallarını cavablandırıb. Görüşlərdə gənclərlə aparılan hüquqi maarifləndirmə, ideoloji və təlim-tərbiyə işlərinin, həmçinin şəxsi heyətin yüksək döyüş ruhunun və psixoloji durumun yüksək səviyyəsi, Vətənə sədaqət və vətənpərvərlik hissinin gücləndirilməsi sahəsində görülən işlərin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görülən işlərin daha da təkmilləşdirilməsi üçün hərbi hissələrin aidiyyəti şəxslərinə müvafiq tövsiyələr verilib. Görüşlərdə Müdafiə Nazirliyinin aidiyyəti idarəsinin zabiti də iştirak edib.

Representative of Ombudsman conducted visit to military units in the west of the country
According to the schedules agreed among Ombudsman Office, Command of Civil Defense Troops of the Ministry of Emergency Situations  and Command of Internal Troops of the Ministry of Internal Affairs, Ombudsman’s representatives conducted regular monitoring in military units.
These days, the Ombudsman’s representative Mr. Fezail Hasanov responsible for protection of military servants’ rights carried out planned visit to military unit “X” of front and rear fronts located in the western regions.
The representative monitored all objects of the Units and met with the miliray personnel. Service conditions created for military servants, treatment and quality of nutirition and health service were evaluated as satisfactory and the organization of the work was highly appreciated.
Ombudsman representatives held discussions with military staff about Ombudsman’s activities, current military legislation and gave necessary instructions how to enhance the current conditions.