31 Mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Ombudsmanın BƏYANATI
Tarix boyu soydaşlarımız Ermənistan tərəfindən dəfələrlə məqsədyönlü şəkildə etnik təmizləməyə, soyqırımına və deportasiyalara məruz qalmışlar.
Xalqımıza qarşı həyata keçirilmiş ən dəhşətli soyqırımı hadisələrindən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında törədilmiş və bu qanlı hadisə Azərbaycan tarixinə 31 Mart soyqırımı kimi yazılmışdır.
Soyqırımı hadisələrində Şamaxı qəzasının 110 kəndi, Qarabağın 150-dən çox kəndi, Zəngəzur qəzasının 115 kəndi, Qars vilayətinin 98 kəndi, Quba qəzasının 167 kəndi yandırılaraq talan edilmiş, əhalisi amansızlıqla qətlə yetirilmişdir. Bu kəndlərdən 35-i yer üzündən silinmişdir. Qədim Azərbaycan torpağı olan İrəvan şəhərində və onun ətrafında 199 kənd dağıdılmış, 132 min azərbaycanlı öldürülmüşdür.
Təkcə Quba qəzasında 16 min nəfərə yaxın insan öldürülmüşdür. 2007-ci ildə Quba şəhərində tikinti məqsədilə aparılan qazıntılar zamanı aşkar edilmiş kütləvi məzarlıqdakı insan qalıqlarında onların fiziki zorakılığa məruz qalmaları ilə bağlı çoxsaylı faktların olması ermənilər tərəfindən 1918-ci ildə xalqımıza qarşı törədilmiş soyqırımı faktını və qeyri-insani əməlləri əyani şəkildə təsdiqləyir.
Qeyd etmək lazımdır ki, 31 Mart soyqırımı da daxil olmaqla, tarixin müxtəlif dövrlərində azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı cinayətləri zaman keçdikcə faktlarla sübuta yetirilir. Bir müddət əvvəl Xocavənd rayonunun Edilli kəndində, Ağdam və Şuşa şəhərlərində, həmçinin Xocalıda və işğaldan azad olunmuş digər torpaqlarımızda kütləvi məzarlıqlarda müxtəlif formada işgəncələrə məruz qalaraq qətlə yetirilmiş insanların qalıqlarının aşkarlanması da buna nümunə olaraq göstərilə bilər.
Soyqırımı cinayətlərinin əsasında azərbaycanlılara qarşı əsrlər boyu davam edən kəskin nifrət siyasəti və əsassız ərazi iddiaları dayanırdı. Bu iddialar ötən əsrin sonlarında daha da kəskinləşmiş, nəticədə yüz minlərlə soydaşlarımız indiki Ermənistan ərazilərindən deportasiyaya məruz qalmış, həmçinin beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan torpaqlarının iyirmi faizi bu ölkə tərəfindən işğal olunmuşdur.
2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan və 44 gün davam edən Vətən müharibəsi, həmçinin 2023-cü ilin sentyabrında həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror əməliyyatları nəticəsində Ermənistanın otuz ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı Azərbaycan torpaqları azad olunaraq ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edilmiş, tarixi ədalət bərqərar olmuşdur.
Ötən əsrin əvvəllərində erməni millətçilərin azərbaycanlılara qarşı törətdikləri amansız soyqırımı hadisələri barədə həqiqətlərin dünyaya çatdırılması və bu məsələyə siyasi-hüquqi qiymətin verilməsi xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra mümkün olmuşdur.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edilmiş, soyqırımı aktlarına siyasi-hüquqi qiymət verilməsi məqsədilə müvafiq tədqiqatların aparılmasına, həqiqətlərin üzə çıxarılması istiqamətində səylərin artırılmasına təkan verilmişdir.
Təəssüflər olsun ki, tarix boyu etnik zəmində soydaşlarımıza qarşı xüsusi qəddarlıqla törədilmiş soyqırımı hadisələrinə beynəlxalq miqyasda hələ də ədalətli mövqe bildirilməmişdir.
Dünya ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatlar 1918-ci ildə azərbaycanlılara qarşı törədilmiş bu dəhşətli cinayəti beynəlxalq səviyyədə soyqırımı aktı kimi tanımalı, gələcəkdə bu kimi hadisələrin təkrarlanmaması məqsədilə tarix boyu soydaşlarımıza qarşı həyata keçirilmiş cinayətlərə biganə qalmamalıdır.
29 mart 2024-cü il
Bəyanat BMT-nin Baş katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına, həmçinin müxtəlif dini icma və konfessiyalara göndərilib.

Statement of the Ombudsman regarding 31 March, Day of Genocide of Azerbaijanis
Throughout history, Azerbaijanis had been repeatedly and intentionally subjected to ethnic cleansing, genocide, and deportation by Armenia.
One of the horrific genocidal acts committed against our people had been perpetrated in March and April of 1918, and this bloody event was engraved in the history of Azerbaijan as 31 March Genocide.
During genocidal acts, 110 villages in Shamakhi County, more than 150 villages in Karabakh, 115 villages in Zangezur County, 98 villages in Kars Province, and 167 villages in Guba County had been burned and plundered, and the inhabitants had been brutally murdered. 35 of these villages had been wiped off the face of the Earth. Iravan city, which was an ancient land of Azerbaijan, and 199 villages around it had been destroyed, 132, 000 Azerbaijanis had been killed.
Only in Guba County had been nearly 16, 000 people murdered. In 2007, the existence of numerous facts of physical violence on human remains in mass graves found as a result of construction excavations in Guba City clearly prove the inhuman acts committed by Armenians against our people in 1918.
It must be noted that the facts of crimes of genocide committed against Azerbaijanis in different periods of history, including 31 March Genocide, are substantiated as time passes. A while ago, the discovery of the human remains in mass graves of people, who were subjected to torture and murdered in various forms in the village of Edilli in the Khojavend district, in Aghdam and Shusha cities, as well as in Khojaly and other liberated territories, can be cited as an example.
The crimes of genocide are based on centuries-long vehement hatred toward Azerbaijanis and unlawful territorial claims. These claims had intensified even further towards the end of the last century, as a result of which hundreds of thousands of Azerbaijanis had been deported from the present territories of Armenia, and 20 percent of the internationally recognized territories of Azerbaijan were occupied by this country.
As a result of the Second Karabakh War, which started on 27 September 2020, and lasted 44 days, as well as local anti-terror operations carried out in September 2023, the territory of Azerbaijan, which had been kept under the occupation of Armenia for nearly thirty years, was liberated and sovereignty was fully restored.
In the early years of the past century, the conveyance of the truths about these brutal acts of genocide committed by Armenian nationalists against Azerbaijanis to the world community and the establishment of political and legal evaluation of this incident became possible only after the return of Heydar Aliyev, the National Leader of our people, to power.
By the Decree “On the Genocide of Azerbaijanis” dated 26 March, 1998, issued by the Great Leader Heydar Aliyev, 31 March was declared the Day of Genocide of Azerbaijanis, and investigations and endeavors to uncover the truth have been encouraged in order to assess the political and legal evaluation of crimes of genocide.
Unfortunately, a fair position regarding the acts of genocide against Azerbaijanis committed with special cruelty, which have been pursued over time in history, has not yet been declared on an international level.
The world community and international organizations should recognize this horrific act of genocide against Azerbaijanis committed in 1918 as a crime of genocide on an international scale and not remain indifferent to the crimes committed against our compatriots throughout history to avoid the reocurrence of such incidents.
29 March 2024
The Statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Turkic states Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states,  Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, foreign ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan and the foreign embassies in Azerbaijan,  the Azerbaijani Diasporas, as well as to various religious communities and confessions.