“Vətəndaşsızlıq məsələləri üzrə İşçi Qrup”un növbəti iclası keçirilib
Ölkəmizdə vətəndaşsızlıq hallarının aradan qaldırılması məqsədilə yaradılmış “Vətəndaşsızlıq məsələləri üzrə İşçi Qrup”un növbəti iclası keçirilib.
İclasda Ombudsman Aparatının İnsan hüquqlarının müdafiəsi şöbəsinin sektor müdiri Turan Cahangirova və şöbənin böyük məsləhətçisi Orxan Tapdıqlı, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin, Daxili İşlər Nazirliyinin, Xarici İşlər Nazirliyinin, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin, Dövlət Statistika Komitəsinin, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının, Miqrasiya Siyasətinin İnkişafı üzrə Beynəlxalq Mərkəzin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin əməkdaşları, həmçinin Dövlət Miqrasiya Xidməti yanında İctimai Şuranın sədri iştirak ediblər.
T.Cahangirova iclasda çıxış edərək, vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının dövlətdaxili və beynəlxalq hüquq normalarına uyğun müdafiəsi və təşviqi, həmçinin Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlığına qəbul, xitam və bərpa olunma, ölkə vətəndaşlığına mənsubiyyətin müəyyənləşdirilməsi məsələləri ilə bağlı Ombudsmanın təşəbbüsləri və mandatı çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verib.
O, ölkə ərazisində sənədsiz yaşayan həssas kateqoriyadan olan şəxslərin vəziyyətinin monitorinqi, onların statusunun tənzimlənməsi, habelə xaricdə qeyri-müəyyən vəziyyətdə yaşayan soydaşlarımızın hüquqlarının təmin edilməsi istiqamətində Dövlət Miqrasiya Xidməti, xarici ombudsmanlar, diplomatik nümayəndəliklərlə əməkdaşlıqda formalaşan müsbət təcrübələrdən bəhs edib.
Tədbirdə İşçi Qrupun digər üzvləri təmsil etdikləri qurumların müvafiq sahədə fəaliyyəti barədə məlumat veriblər.
İclasda vətəndaşsızlıq halları ilə mübarizə, vətəndaşsızlıq vəziyyətində olan şəxslərin identifikasiyası, onların sənədləşdirilməsi və hüquqlarının səmərəli müdafiəsi naminə əməkdaşlığın yeni müstəvidə inkişafı məsələləri müzakirə edilib.

The Working Group on Statelessness Issues held its next meeting
The Working Group (WG) on Statelessness Issues established in our country to address the cases of statelessness in our country held its next meeting.
Turan Jahangirova, the head of the Unit in the Human Rights Protection Department in the Ombudsman Office, and Orkhan Tapdigli, the senior advisor of the Department, the representatives of the State Migration Service, Ministry of Internal Affairs, Ministry of Foreign Affairs, Foreign Intelligence Service, State Statistics Committee, UN Office of the High Commissioner for Refugees, International Organization for Migration, International Center for Migration Policy Development Representation in Azerbaijan, and the President of the Public Council under the State Migration Service, took part in the meeting.
During the meeting, T. Jahangirova gave information about the Ombudsman's initiatives and activities within its mandate in the field of protection and promotion of the rights of stateless persons in conformity with domestic and international legal norms, as well as issues related to the admission, termination, and restoration of citizenship in Azerbaijan, and the determination of citizenship affiliation.
She spoke about good practices established through cooperation with the State Migration Service, ombudspersons of other countries, and diplomatic missions in monitoring the situation of undocumented persons from the vulnerable categories living on the territory of the country, regulating their status, as well as ensuring the rights of Azerbaijanis living in uncertain conditions abroad.
At the event, other WG members representing their respective institutions provided information about their activities in the relevant field.
The issues related to the development of cooperation in a new format for combating statelessness, identifying individuals in stateless situations, their documentation, and effective protection of their rights were discussed at the meeting.