Ermənistanın insan tələfatı ilə nəticələnən növbəti terror aktı ilə bağlı Azərbaycan Ombudsmanının müraciəti
03-08-2022 1421 dəfə oxunub
3 avqust 2022-ci il tarixində Rusiya Federasiyası sülhməramlı kontingentinin müvəqqəti yerləşdiyi Azərbaycan ərazisindəki qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələrinin üzvləri 10 noyabr 2020-ci il tarixli Bəyanatın müddəalarını kobud surətdə pozaraq Azərbaycan Ordusunun bölmələrinə qarşı terror-təxribat əməli törədib. Nəticədə Azərbaycan əsgəri Kazımov Anar Rüstəm oğlu şəhid olub.
Bununla yanaşı, qeyri-qanuni erməni silahlı dəstələri Kəlbəcər və Laçın rayonlarının ərazisini əhatə edən dağ silsiləsində yerləşən yüksəklikləri ələ keçirməyə və orada yeni döyüş mövqelərini qurmağa cəhd göstərib.
10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalandığı vaxtdan bu günədək Ermənistan davamlı olaraq terror təxribat əməlləri törədərək günahsız insanların həyatlarını itirməsinə, münaqişənin yenidən alovlanmasına səbəb olurlar.
Regionda sülhün və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində Azərbaycanın‭ ‬işğaldan‭ ‬azad‭ ‬olunmuş‭ ərazilərində‭ bərpa-quruculuq‭ işlərinin‭ ‬davam etdirildiyi‭ bir‭ zamanda‭ Ermənistan tərəfinin sülh yaratma prosesinə ciddi təhlükə yaradan bu kimi əməlləri bizi olduqca narahat edir.
Qanunsuz erməni silahlı qüvvələri tərəfindən törədilmiş‭ növbəti ‬terror‭ ‬aktı‭ ilə‭ ‬Ermənistan‭‭ ‬üçtərəfli‭ razılaşmanı kobud‭ şəkildə‭ ‬pozduğunu,‭ ‬eyni‭ zamanda‭ regionda‭‭ ‬sülhə‭‭ ‬və sabitliyə xələl gətirdiyini, iki dövlət arasında münasibətlərin normallaşmasını istəmədiyini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətsizliyini bir daha nümayiş etdirib.
"İnsan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək günahsız insanların həlak olması ilə nəticələnən və regionda sülhün təmininə ciddi təhdid olan Ermənistanın davamlı terror təxribat əməllərini pisləyir, bu kimi cinayətkar əməllərə son qoyulması, beynəlxalq‭ hüquqdan‭ irəli‭ ‬gələn‭ ‬öhdəlikləri yerinə yetirməsi üçün Ermənistana hüquqi təsir tədbirləri göstərməyə dəvət edirik.

Message of the Azerbaijan Ombudsman concerning the next terror act of Armenia resulted in human casualties
03-08-2022 1390 dəfə oxunub
On 3 August 2022, illegal Armenian armed groups in the territory of Azerbaijan, where the Russian peacekeepers are temporarily deployed committed terrorist and sabotage act in serious violation of the armistice agreement dated 10 November 2020. Consequently, a soldier of the regular army of Azerbaijan, Kazimov Anar Rustam oglu became a martyr.
Furthermore, illegal Armenian armed groups attempted to capture heights located in the mountain range of Kalbajar and Lachin districts and tried to establish new combat positions there.
Since the tripartite agreement was signed on 10 November 2020 up to date, Armenia has been constantly committing terrorist and sabotage acts, causing losses of innocent people’s lives and re-inflaming the conflict.
We are deeply concerned about such violent acts of Armenia seriously threatening the peacemaking processes, at a time when the restoration and construction work in the liberated territories are being continued by Azerbaijan to ensure peace and security in the region.
Armenia once more demonstrates its unwillingness to normalize the relations between the two states and disrespects the norms and principles of international law through the next terrorist act committed by the illegal Armenian armed groups in serious violation of the tripartite agreement, which undermines peace and stability in the region.
We condemn Armenia's similar continuous terrorist provocations, which have resulted in the loss of innocent people and pose a serious threat to peace in the region, and therefore, call on international organizations working in the field of human rights protection to take legal actions to end such criminal actions, and require Armenia to fulfill its international obligations.