Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 21 sentyabr - Beynəlxalq Sülh Günü ilə bağlı MÜRACİƏTİ
21-09-2021 1450 dəfə oxunub
Beynəlxalq Sülh Gününün əsası 1981-ci ilin 30 noyabr tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş Assambleyası tərəfindən qoyulmuşdur. 2001-ci ilin 28 sentyabr tarixində Baş Assambleyanın yekdilliklə qəbul etdiyi qərara uyğun olaraq, hər il 21 sentyabr - Beynəlxalq Sülh Günü kimi dünyada qeyd olunur.
Bu gün insan hüquqlarının fövqündə dayanan, bəşəriyyətin dayanıqlı inkişafına ciddi maneələr yaradan və həlli olduqca vacib olan qlobal problemlərindən biri kimi dünyada sülhün bərqərar edilməsi BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin yerinə yetirilməsi baxımından da əhəmiyyətlidir. Yeri gəlmişkən 2021-ci il üçün Beynəlxalq Sülh Gününün mövzusu “Ədalətli və dayanıqlı dünya naminə “daha yaxşı bərpa” adlanır.
Beynəlxalq və ölkə miqyasında insan hüquq və azadlıqlarının etibarlı şəkildə müdafiə edilməsi üçün sülh və təhlükəsizliyin təmini ən mühüm amillərdən biridir. Bu gün dünyada sülh qlobal çağırış qismində çıxış edir və dövlətlərin suverenliyinin qorunması, birgəyaşayışın təşviq edilməsi fonunda ölkələr, konfessiyalar və sivilizasiyalar arasında genişlənən ziddiyyətlər, davam edən münaqişələr və yaranan yeni müharibə ocaqları sülhün təmin olunmasına birbaşa maneə törədir. Hazırda bu cür silahlı münaqişə və müharibələrin hələ də davam etməsi nəticəsində milyonlarla insan, o cümlədən uşaqlar, qadınlar, ahıllar, əlilliyi olan şəxslər öz doğma yurdlarından didərgin salınır.
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, sülh prosesinə davamlı olaraq maneə yaradan Ermənistanın uzun illər boyu Azərbaycana qarşı işğalçılıq, etnik təmizləmə siyasəti regionda sabitliyə və əmin-amanlığa daimi təhdid və təhlükədir.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın hərbi təcavüzünün aradan qaldırılması, Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyünün bərpası, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma öz yurdlarına qayıtması, bununla da regionda davamlı sülhün və təhlükəsizliyin təmini ilə bağlı 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin, habelə BMT Baş Assambleyasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarından çıxarılmasını nəzərdə tutan “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı 2008-ci il 14 mart tarixli qətnaməsinin icrası istiqamətində uzun müddət ərzində heç bir əməli addım atılmamış və bu sənədlərdə öz əksini tapmış müddəalar sadəcə kağız üzərində qalmışdır. Problemin həllində vasitəçilik missiyasını həyata keçirən beynəlxalq təşkilatların apardıqları uzun sürən sülh danışıqları isə heç bir səmərə verməmişdir.
Bu baxımdan beynəlxalq səviyyədə heç bir təzyiqə məruz qalmayacağına əmin olan və bundan ruhlanan Ermənistanın siyasi-hərbi rəhbərləri cəzasızlıq mühitindən istifadə edərək Azərbaycana qarşı sülh və insanlıq əleyhinə cinayətləri, müharibə cinayətlərini, terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə ilə əlaqədar cinayət əməllərini davam etdirmişlər.
BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə uyğun olaraq, Azərbaycanın özünümüdafiə hüququnun mövcudluğuna baxmayaraq, dövlətimiz beynəlxalq hüququn ümumtanınmış prinsip və normalarına sadiq qalmaqla daim sülhsevər siyasət aparmış, uzun müddət səbr edərək, ərazi bütövlüyünü sülh yolu ilə həll etməyə çalışmışdır. Lakin bütün cəhdlərə baxmayaraq Ermənistan ikili standartlarla pərdələnərək özünün işğalçılıq siyasətindən əl çəkməmişdir.
Ötən il iyul ayında yenidən Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları ilə çıxış edən Ermənistan silahlı qüvvələri 2020-ci ilin 27 sentyabr tarixindən başlayaraq hətta qadağan edilmiş silahlardan, o cümlədən əməliyyat-taktiki ballistik raket kompleksindən istifadə etməklə Azərbaycan silahlı qüvvələrinin bölmələrini, həmçinin cəbhə bölgəsindən uzaq məsafədə yerləşən və əhalinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini qəsdən və məqsədli olaraq atəşə tutmuşdur. Nəticədə 12-si uşaq olmaqla, 94 mülki şəxs həlak olmuş, 50-si uşaq olmaqla, 414 nəfər yaralanmış, 3410-dan çox ev, 120 çoxmənzilli yaşayış binası və çoxlu sayda məktəb, xəstəxana, uşaq bağçası da daxil olmaqla 512 mülki infrastruktur dağıdılmışdır.
Bütün bunlar isə hərbi münaqişələr zamanı mülki əhalinin - uşaqların, qadınların, ahılların, əlilliyi olan şəxslərin insan hüquqlarının qorunmasına dair beynəlxalq müqavilələrin, o cümlədən “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə konvensiyaları və onların əlavə protokollarının, eləcə də BMT-nin “Qadın və uşaqların fövqəladə hallarda, silahlı münaqişələr dövründə müdafiəsi haqqında” Bəyannaməsinin, “Uşaq hüquqları haqqında”, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” konvensiyalarının müddəalarının ciddi şəkildə pozulması ilə nəticələnmişdir.
Ermənistan tərəfindən qadağan olunmuş kimyəvi silahlardan istifadə edilməklə, qəsdən və məqsədli şəkildə kütləvi yanğınlar törədilməklə həyata keçirilmiş ekoloji terror aktları nəticəsində Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində ətraf mühit, o cümlədən təmiz su mənbələri fiziki və kimyəvi çirklənməyə məruz qalmış, müxtəlif nadir bitki və heyvan növləri məhv olmuş, çay və göllərdə özünü tənzimləmə prosesinin dayanması su hövzələrinin bütün canlılar üçün zərərli, ölü bir zonaya çevrilməsinə gətirib çıxarmışdır. Beləliklə də təkcə ölkəmizin deyil, bütövlükdə regionun təbiətinə, flora və faunasına ciddi ziyan vurulmuşdur. Bu isə Ermənistanın qoşulduğu ekologiya və ətraf mühitlə bağlı beynəlxalq müqavilələrin, o cümlədən, BMT-nin “Ətraf mühitin dəyişdirilməsi üsullarının hərbi və ya hər hansı başqa düşmənsayağı istifadəsinin qadağan edilməsi haqqında” Konvensiyasının pozulması deməkdir.
Azərbaycan dövləti beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyünün bərpasına və regionda davamlı sülhün və təhlükəsizliyin bərqərar edilməsinə nail olmaq məqsədilə 2020-ci ilin 27 sentyabr – 10 noyabr tarixləri ərzində həyata keçirdiyi 44 günlük uğurlu əks hücum əməliyyatları nəticəsində Ermənistanın işğalı altında olan torpaqlarını azad etməklə yuxarıda qeyd olunan qətnamələrin icrasını təkbaşına təmin etmişdir.
Ermənistan və Azərbaycan arasındakı bütün hərbi əməliyyatlara son qoyulduğunu elan edən 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın imzalanması ilə, demək olar ki, münaqişə artıq başa çatmışdır. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Cənubi Qafqazda dövlətlərarası münasibətlərin yeni reallıqlara uyğun olaraq normallaşdırılmasına və inkişafına xidmət edən davamlı sülhün təmin olunması, regionda uzun müddət davam etmiş münaqişənin tam aradan qaldırılması, bölgədəki bütün iqtisadi və nəqliyyat əlaqələrinin bərpa edilməsi üçün yeni imkanlar yaranmışdır.
Azərbaycan tərəfi özünün ədalətli sülh siyasətinə, üçtərəli bəyanatda nəzərdə tutulmuş öhdəliklərin yerinə yetirilməsinə sadiq qalaraq, Ermənistan tərəfindən beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin tam bərpa olunmasına dinc yolla şərait yaradıldığı və ərazi bütövlüyünə hörmət bəslənildiyi təqdirdə yekun sülh müqaviləsinin bağlanmasında, hər iki ölkənin xalqları arasında normal qonşuluq münasibətlərinin qurulmasında maraqlı olduğunu dəfələrlə bəyan etmişdir. Lakin buna baxmayaraq, Ermənistan tərəfi mövcud reallıqlarla barışmaq istəməyərək, üçtərəfli bəyanatın şərtlərini yerinə yetirməkdən boyun qaçırmaqla yanaşı, Azərbaycana qarşı hərbi təxribatlarını və qarayaxma kampaniyasını davam etdirir.
Xüsusilə də müharibədən sonrakı dövrdə xalqlar arasında yaranacaq əlaqələrin və regionda sabit sülh şəraiti barəsində müzakirələrin aparılması gözlənildiyi halda Ermənistan siyasi elitası tərəfindən Azərbaycana və onun vətəndaşlarına qarşı etnik cəhətdən dözümsüzlüyü ifadə edən bəyanatların səsləndirilməsinin şahidi oluruq.
Qonşu dövlətlərlə dinc yanaşı yaşamaq və regional əməkdaşlığı inkişaf etdirmək prinsipini rəhbər tutan Azərbaycan Ermənistan dövləti ilə münasibətlərdəki gərginliyin azaldılması, regional sülhü möhkəmləndirməsi və əməkdaşlığı genişləndirilməsi yolunda konkret təkliflər irəli sürür. Lakin Ermənistan bu çağırışlara məhəl qoymayaraq, müxtəlif media resurslarında və sosial şəbəkələrdə azərbaycanlılara qarşı nifrət təbliğatını davam etdirir.
Azad olunmuş ərazilərdə şəhərlər, qəsəbələr, kəndlər Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən demək olar ki, tamamilə dağıdılmış, kütləvi şəkildə talan edilmişdir. Daha ciddi təhlükə isə eyni zamanda həmin ərazilərdə yüz minlərlə mina basdırılmasıdır. Təbii ki, onilliklər boyu aktiv qalaraq ciddi risk daşıyan bu minaların mövcudluğu insanların yaşamaq hüququna təhdid olmaqla yanaşı, məcburi köçkünlərin həmin ərazilərə geri qayıtmasına maneə törədir, ümumilikdə bərpa və inkişaf prosesini əhəmiyyətli dərəcədə ləngidir.
Müharibənin başa çatmasından sonra yalnız hərbi qulluqçuların deyil, mülki şəxslərin də minaya düşərək həlak olduğu və ya yaralandığı onlarla hal baş vermişdir. İşğal dövründə minaladığı ərazilərin dəqiq xəritələrini Azərbaycana təhvil verməkdən boyun qaçıran Ermənistan tərəfi insanların həyat və sağlamlığına ciddi təhlükə yaratmaqla bərabər, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa-quruculuq işləri istiqamətində dövlət əhəmiyyətli layihələrin həyata keçirilməsinə də maneə törədir. Bununla da o, beynəlxalq humanitar hüququn fərq qoymadan hücum etmənin qadağan olunması prinsipini, 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyalarının I Əlavə Protokolunun tələblərini pozur və beynəlxalq ictimaiyyətə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirir.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş şəxs kimi qeydiyyata alınmış 3890 soydaşımızın taleyi barədə qarşı tərəfdən hələ də məlumat əldə etmək mümkün olmamışdır. Təəssüf ki, hazırda irəli sürülən sülh təşəbbüslərindən müxtəlif cəhdlərlə yayınan Ermənistan tərəfi müharibə başa çatdıqdan sonra da itkin düşənlərlə bağlı məlumat mübadiləsində əməkdaşlıqdan boyun qaçırır.
Beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərindən irəli gələn öhdəliklərin səmərəli icrasında ədalətli sülhün və qarşılıqlı anlaşmanın mühüm rol oynadığını nəzərə alaraq,
Beynəlxalq insan hüquqları təşkilatlarını, dünya dövlətlərini, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən ombudsman təsisatlarını və digər milli insan hüquqları institutlarını regionda pozulan insan hüquqlarının bərpası naminə, Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə əməl olunması və daimi sülhün bərqərar olunması istiqamətində birgə səylər göstərməyə,
Ermənistanı Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyünə hörmət bəsləməyə, mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün təhlükə yaradan, fundamental insan hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına yönəlmiş təxribatçı əməllərdən çəkinməyə,
Tərəflər arasındakı dövlət sərhədinin dəqiqləşdirilməsi məqsədilə delimitasiya və demarkasiya prosesinin obyektiv şəkildə həyata keçirilməsinə və regionun siyasi-iqtisadi inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən yekun sülh müqaviləsinin bağlanmasına mane olan əməllərə son qoymağa,
Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsi dövründə itkin düşmüş şəxslərin taleyi barədə obyektiv məlumatın təqdim edilməsi və işğaldan azad edilmiş şəhər və rayonlarda basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin Azərbaycan tərəfinə təhvil verilməsi ilə bağlı təcili tədbirlər görməyə,
Regionun inkişafı üçün əhəmiyyətli nəqliyyat kommunikasiyalarının açılmasına, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın qərb rayonlarını birləşdirəcək yeni nəqliyyat kommunikasiya xətlərinin inşasına, məcburi köçkünlərin və qaçqınların öz əzəli ata-baba torpaqlarına geri qayıdaraq dinc şəkildə yaşamalarına şərait yaratmaqla 2020-ci il 10 noyabr tarixli üçtərəfli bəyanatın bütün şərtlərinə əməl etməyə çağırırıq.
21 sentyabr 2021-ci il
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, YUNİSEF-in, YUNESKO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, Universal Sülh Federasiyasına, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

APPEAL by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in connection with September 21 - the International Day of Peace
21-09-2021 1451 dəfə oxunub
The International Day of Peace was recognized on November 30, 1981, by the General Assembly of the United Nations. On September 28, 2001, in accordance with a unanimous resolution of the General Assembly, September 21 is marked around the world as the International Day of Peace.
Today, the establishment of peace in the world is also important in terms of achieving the UN Sustainable Development Goals, as it is one of the most pressing global problems in the current day, which stands as a prerequisite to human rights, as well as poses serious obstacles to the sustainable development of mankind. The theme of the International Day of Peace for 2021 is “Recovering Better for an Equitable and Sustainable World”.
Ensuring peace and security is one of the most important factors for the reliable protection of human rights and freedoms at the international and national levels. Today, peace in the world is a global challenge, and the protection of the sovereignty of states, the promotion of coexistence, the growing conflicts between countries, religions, and civilizations, the ongoing conflicts, and new hotbeds of war are direct obstacles to peace. Today, as a result of such armed conflicts and wars, millions of people, including, but not limited to, children, women, the elderly, and people with disabilities, are being expelled from their homes.
Unfortunately, we would like to note that Armenia’s long-term policy of aggression and ethnic cleansing against Azerbaijan and its population, which has been a constant obstacle to the peace process, is a threat and danger to stability and peace in the region.
UN Security Council Resolutions No. 822, 853, 874, and 884 of 1993 on the prevention and thwarting of Armenian military aggression, the restoration of Azerbaijan's territorial integrity within its internationally recognized borders, the return of refugees and internally displaced persons to their native homes, thereby ensuring lasting peace and security in the region, as well as the UN General Assembly Resolution on the Situation in the Occupied Territories of Azerbaijan of 14 March 2008, which provides for the withdrawal of Armenian forces from the occupied territories of Azerbaijan and the provisions contained in these documents, remained only on paper. Prolonged peace talks by international organizations mediating in the solution of the problem did not yield any significant results.
In this regard, the political and military leadership of Armenia is confident that it will not be subjected to any pressure at the international level and, through not being held accountable for its actions, thus continued to commit crimes against peace and humanity, including war crimes, terrorism, and the financing of terrorism.
Despite Azerbaijan's right to self-defense in accordance with Article 51 of the UN Charter, our state has always pursued a peaceful policy course, adhering to the well-known principles and norms of international law, patiently trying to recuperate its territorial integrity peacefully. However, despite all the efforts, Armenia has not given up its policy of aggression, veiled by double standards.
Unwilling to relinquish its territorial claims against Azerbaijan, the Armenian armed forces since September 27, 2020, have used prohibited weapons, including operational-tactical ballistic missile systems, to destroy units of the Azerbaijani armed forces, as well as deliberately targeted densely populated settlements far from the frontline. As a result, 94 civilians, including 12 children, were killed, 414 people were injured, including 50 children, and more than 3,410 houses, 120 apartment buildings, and 512 civilian infrastructures, including many schools, hospitals, and kindergartens, were destroyed.
All this has resulted in serious violation of the provisions of the international treaties on the protection of civilians - children, women, the elderly, persons with disabilities in times of conflict, including the Geneva Conventions for the Protection of  War Victims of 12 August 1949 and their Additional Protocols, as well as the UN Declaration on the Protection of Women and Children in Emergencies and Armed Conflict, the Convention on the Rights of the Child and the Convention on the Rights of Persons with Disabilities.
As a result of ecological terror carried out by Armenia through the use of banned chemical weapons and deliberate mass fires, the environment in the Karabakh region of Azerbaijan, including freshwater sources, has been physically and chemically polluted, various rare plant and animal species were destroyed and the cessation of the process of self-regulation in rivers and lakes, which has turned the water basins into a dead zone, harmful to all living organisms. Thus, not only the nature of our country but also the flora and fauna of the region have been seriously damaged. This is a violation of international agreements on ecology and the environment to which Armenia is a party, including the UN Convention on the Prohibition of the Use of Military or Any Other Enemy Methods of Environmental Change.
In order to achieve the restoration of territorial integrity and the establishment of lasting peace and security in the region within the internationally recognized borders, Azerbaijan ensured alone the implementation of the above-mentioned resolutions by liberating the occupied territories from Armenia as a result of 44 days of successful counter-offensive operations, carried out from September 27 to November 10, 2020.
The conflict was almost over with the signing of a tripartite statement dated November 10, 2020, announcing the end of all military operations between Armenia and Azerbaijan. After the 44-day war, new opportunities have emerged in the South Caucasus to ensure lasting peace, which serves to normalize and develop interstate relations in accordance with the new realities, ultimately resolve the long-running conflict in the region and restore all economic and transport ties.
Adhering to its just peace policy and fulfillment of the obligations set forth in the trilateral declaration, the Azerbaijani side has repeatedly stated that it is interested in concluding a final peace agreement and establishing normal neighborly relations between the peoples of the two countries after the peaceful restoration of its internationally recognized borders and the respect for its territorial integrity from the Armenian side. However, the latter, unwilling to reconcile with the existing realities, refuses to comply with the terms of the tripartite statement and continues its military provocations and smear campaign against Azerbaijan.
We are witnessing statements by the Armenian political elite expressing ethnic intolerance towards Azerbaijan and its citizens, especially in the post-war period, when relations between the peoples and discussions on stable peace in the region are expected to thrive.
Guided by the principle of peaceful coexistence with neighboring countries and the development of regional cooperation, Azerbaijan puts forward concrete proposals to reduce tensions in relations with Armenia, strengthen regional peace and expand cooperation. However, ignoring these calls, Armenia continues to spread hatred, bigotry, and intolerance against Azerbaijanis in various media resources and social networks.
Cities, settlements, and villages in the liberated areas were almost completely destroyed by the Armenian armed forces, and hundreds of thousands of mines were buried in those areas. The presence of these mines, which have been active for decades and pose a serious risk, not only threatens the right to life, but also prevents the return of IDPs to these areas, and significantly slows down the recovery and development process in general.
After the end of the war, not only servicemen but also civilians were killed or wounded by landmines. The Armenian side, which refused to provide Azerbaijan with accurate maps of the mined areas during the occupation, poses a serious threat to human life and health, as well as hinders the implementation of state-important projects in the reconstruction of our liberated territories.  In so doing, it violates the principle of distinction in international humanitarian law, the requirements of Additional Protocol I to the Geneva Conventions of 1949, and by openly declaring this, demonstrates open disrespect to the international community.
It has not yet been possible to obtain information from the adversary side about the fate of 3890 our compatriots registered as missing as a result of Armenia’s military aggression against Azerbaijan. It is of concern that the Armenian side, avoiding the initiatives for peace with different efforts, refuses to cooperate in the exchange of information about the fate and whereabouts of missing Azerbaijanis even after the end of the war.
Given the important role of just peace and mutual understanding in the effective implementation of obligations arising from the norms and principles of international law,
We call on international human rights organizations, world countries, foreign ombudsman institutions, and other national human rights institutions should make joint efforts to restore and protect violated human rights in the region, for Armenia’s observance of the norms and principles of international law and the establishment of lasting peace;
We urge Armenia to respect the internationally recognized territorial integrity of Azerbaijan, to refrain from provocative actions threatening the life and health of the civilian population, which are aimed at gross violations of fundamental human rights,
to put an end to the actions that impede the objective implementation of the delimitation and demarcation process and the conclusion of a final peace agreement, which is important for the political and economic development of the region, in order to clarify the state border between the parties;
to take urgent measures to provide objective information on the fate of those missing during the First and Second Karabakh Wars and to provide the Azerbaijani side with accurate maps of landmines in the liberated cities and regions;
to create conditions for the opening of important transport communications for the development of the region, including the construction of new transport and communication lines connecting the Nakhchivan Autonomous Republic and the western regions of Azerbaijan, for IDPs and refugees to return to their ancestral lands and live peacefully, and comply with all the terms of the tripartite statement of November 10, 2020.
September 21, 2021
The Appeal is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN High Commissioner for Human Rights, UN High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, UNICEF, UNESCO, European Union, Council of Europe, OSCE leaders, International and European Ombudsman Institutions, Asian Association of Ombudsmen, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsmen Association of its member states, Independent Permanent Commission on Human Rights of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudsmen for Children, International Peace Bureau, Universal Peace Federation, ombudsmen and national human rights institutions of different countries, embassies of the Republic of Azerbaijan in foreign countries and foreign countries in our republic, Azerbaijani diaspora organizations.