Azərbaycan Ombudsmanı Qətərin Milli İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Qətər Dövlətinin Milli İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri Məryəm bint Abdullah əl Attiyah ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Ombudsman mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verildiyini qeyd edən Müvəkkil bir sıra beynəlxalq qurumlarla, eləcə də xarici ombudsman və milli insan hüquqları institutları ilə sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu, anlaşma memorandumlarının imzalandığını və qarşılıqlı əlaqələrin inkişaf etdirildiyini bildirib.
S.Əliyeva “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərdən bəhs edərək, əlilliyi olan şəxslərin və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, bərabərlik hüququnun təmin olunması, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, informasiya əldə etmək hüququnun təmini və digər sahələrdə mandatının genişləndiyini qeyd edib.
Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti barədə də məlumat verən Müvəkkil əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələrin keçirildiyini, rəftar və saxlanma şəraitinin araşdırıldığını, verilmiş tövsiyələrin icrasının nəzarətdə saxlanıldığını qonağın diqqətinə çatdırıb.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalçılıq və terror siyasətindən danışan Ombudsman Birinci Qarabağ müharibəsində 4000-ə yaxın vətəndaşımızın itkin düşdüyünü, onların taleyi ilə bağlı hələ də məlumat əldə olunmadığını bildirib.
İşğal dövründə Ermənistanın ərazilərimizdə həyata keçirdiyi mina terrorundan bəhs edən Müvəkkil mina probleminin vətəndaşların həyat və sağlamlığına təhdid yaratdığını, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz qayıdışına, bölgədə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə maneə törətdiyini vurğulayıb.
Səbinə Əliyeva cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a ev sahibliyi edəcəyini bildirib, bu istiqamətdə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qətərin Milli İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri Məryəm bint Abdullah əl Attiyah səmimi görüşə görə minnətdarlığını bildirib, öz növbəsində mandatı, sədri olduğu qurumun fəaliyyət istiqamətləri barədə geniş məlumat verib, birgə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu qeyd edib.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.

Azerbaijani Ombudsman held a meeting with the Chairperson of the Qatar National Human Rights Committee
29-04-2024 2826 dəfə oxunub
Ombudsman of Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, had a meeting with the Chairperson of the Qatar National Human Rights Committee, Ms. Maryam bint Abdullah Al-Attiyah.
At the meeting, Ombudsman provided broad information about her mandate, and activities in the field of protecting and promoting human rights and freedoms.
Highlighting the importance of international cooperation, the Ombudsman spoke about collaboration with international organizations, as well as foreign ombudspersons and NHRIs of other countries, and memoranda of understanding, adding that such bilateral cooperation will be further strengthened.
S.Aliyeva, highlighting the amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman, outlined the expanded mandate to protect PWDs and children’s rights, ensure equality and prevent discrimination, and protect the right to information and other fields.
Providing information about the NPM activities, Ombudsman also brought to the attention of the Chairperson the preventive monitoring visits conducted to places which persons cannot leave at their own will without prior notification in order to investigate detention conditions and treatment, and follow up on the implementation of the previously given recommendations.
Ombudsman underlined that, up to date, there is no any information about the fate of about 4000 of our citizens reported missing during the First Karabakh War, while talking about the occupation and terror policy of Armenia against Azerbaijan.
The landmine problem existing in Azerbaijan, which had been buried by Armenia in our territories during the period of occupation, and which endangers the lives and health of our citizens, hinders the safe return of the former IDPs to their native lands, and the construction and re-building process were also a topic for discussion.
Sabina Aliyeva shared her views about the possible perspectives for the future cooperation within COP-29, the UN Climate Change Conference of the Parties to the UNFCCC, which will be hosted by our country this year.
Ms. Maryam bint Abdullah Al-Attiyah, Chairperson, thanked the Ombudsman for the warm reception, and, in her turn, gave information about her mandate, the directions for activity of the Committee, and expressed her interest in future collaboration.
During the meeting, the sides discussed the issues of mutual interest and prospects of collaboration.