Ombudsman autizmli şəxslərlə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin nümayəndələrin iştirakı ilə autizmli şəxslərlə görüş keçirib.
Autizm spektr pozuntusu olan şəxslərlə bağlı mövcud problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində İctimai Birliyinin nümayəndələri ilə müzakirələrin aparılması və Ombudsmanın fəaliyyəti ilə tanışlıq xarakteri daşıyan görüş zamanı Müvəkkil bu şəxslərə dəstək məqsədilə Ombudsman Aparatı tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib.
S.Əliyeva xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərin, o cümlədən uşaqların hüquqlarının müdafiəsi, onların cəmiyyətə inteqrasiyasına dəstək verilməsinin vacibliyini vurğulayıb, autizmlə bağlı mövcud çətinliklərin həlli üçün müvafiq dövlət qurumlarının, eləcə də aidiyyəti təşkilatların bu sahədə əlaqəli şəkildə fəaliyyətinin zəruriliyini qeyd edib.
Ombudsman autizm spektr pozuntusu olan şəxslərə dövlət qayğısı haqqında xüsusi normativ hüquqi aktın və məqsədli dövlət proqramının qəbul edilməsinin, onlar üçün müvafiq təhsil müəssisələri və reabilitasiya mərkəzlərinin genişləndirilməsinin, ixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsinin və maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsinin əhəmiyyətini bildirib.
Görüşdə “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin sədri Aytən Eynalova və ictimai birliyin Autizm Məşvərət Şurasının üzvü Leyla Tağıyeva bu qəbildən olan şəxslərin cəmiyyətə sosial inteqrasiyası sahəsində mövcud problemləri, həmçinin həmin ictimai birliyin nəzdində fəaliyyət göstərən Autizm Mərkəzində həyata keçirilən reabilitasiya tədbirləri barədə məlumat verib və planlaşdırılan işləri diqqətə çatdırıb.

30-04-2024 2641 dəfə oxunub
Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, had a meeting with autistic people. The representatives of the “Birgə və Sağlam” (Together and Healthy) Public Union also took part in the meeting.
During the meeting aimed at discussing with the representatives of the Public Union how to address the existing challenges faced by individuals with autism spectrum disorder (ASD) and get acquainted with the Ombudsman’s overall activity, the Ombudsman informed the participants of the meeting about measures taken by the Ombudsman Office to support such categories of people.
S.Aliyeva emphasized the importance of the protection of persons with special needs, including children with special needs, and the support for their societal integration, adding the necessity of coordinated work of the corresponding state institutions, as well as the relevant organizations in this field with a view to addressing the current difficulties related to autism.
Ombudsman also underlined the significance of the adoption of a specific normative and legal act regarding state support for individuals with ASD and a purposeful state program, enhancing the specialized educational institutions and rehabilitation centers for them, strengthening the training of specialists, and holding public-awareness events.
At the meeting, Ayten Eynalova, head of the Public Union, and Leyla Taghiyeva, a member of the “Autism Advisory Council” in the Public Union, brought to the information about the current problems in relation to the social integration of this category of people, and rehabilitation measures taken by the “Autism Center,”operating within the Public Union, as well as planned works.