TİHEK-in sədri Baş prokuror və Konstitusiya Məhkəməsinin sədri ilə görüşüb
Türkiyənin İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) sədri Muharrem Kılıçın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında ölkəmizə səfəri davam edir.
Səfər çərçivəsində TİHEK-in sədri Muharrem Kılıç Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyevlə və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Fərhad Abdullayevlə görüşüb.
Görüşlər zamanı Azərbaycan və Türkiyə arasında bütün sahələrdə, o cümlədən hüquq-mühafizə, insan hüquqlarının müdafiəsi sahələrində əməkdaşlığın inkişafından bəhs edilib.
Eyni zamanda, ölkəmizdə prokurorluq orqanlarının fəaliyyətinin müasirləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər, Ombudsman ilə Konstitusiya Məhkəməsi arasında müsbət əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs olunub, ölkəmizdə həyata keçirilmiş hüquqi islahatlar, insan hüquqları sahəsində əməkdaşlıq istiqamətləri barədə müzakirələr aparılıb.
Həmçinin Azərbaycanın Ombudsman təsisatı ilə TİHEK arasında sıx əməkdaşlığın mövcud olduğu bildirilib, ölkəmizdə səfərdə olan nümayəndə heyəti tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi bir sıra müəssisələrə başçəkmələrin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.

Chairperson of HREIT met with the Prosecutor-General and Chairman of the Constitutional Court
The visit of HREIT delegation led by the Chairperson, Muharrem Kılıç, to Azerbaijan at the invitation of the Ombudsman, Sabina Aliyeva, continues.
Within the visit, the Chairperson of HREIT, M. Kiliç, had separate meetings with Kamran Aliyev, the Prosecutor-General, and Farhad Abdullayev, the Chairman of the Constitutional Court.
During both meetings, the development of cooperation between Azerbaijan and Türkiye in all areas, including law-enforcement and protecting human rights, was discussed.
In addition, discussions have taken place regarding steps taken to modernize the activities of prosecutorial authorities in our country, positive cooperation relations between the Ombudsman and the Constitutional Court, legal reforms implemented at the national level, and cooperation directions in the field of human rights.
It has also been pointed out that there is close cooperation between Azerbaijan's Ombudsman Institution and HREIT, adding the visits of the delegation members to the institutions, which individuals cannot leave at their own will.