Ombudsman Səbinə Əliyeva Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçla görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Respublikasının Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoçla görüş keçirib.
Görüşdə Ombudsman Aparatında istehsalat təcrübəsi keçən tələbələrin növbəti qrupu da iştirak edib.
Görüş zamanı Müvəkkil Azərbaycan və Türkiyə arasında bütün istiqamətlərdə, o cümlədən insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində sıx əlaqələrin mövcud olduğunu bildirib, iki qardaş ölkənin ombudsman təsisatlarının əməkdaşlıq əlaqələri çərçivəsində görülən işlərdən bəhs edib.
Ombudsman Aparatda tələbələrin təcrübə keçməsinin ənənəvi hal olduğunu qeyd edib, onların təhsil dövründə hüquq sahəsində əldə etdikləri nəzəri biliklərin möhkəmləndirilməsində istehsalat təcrübəsinin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Müvəkkil gənclərə onların bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə xidmət edən bu təcrübədən faydalanmalarını tövsiyə edib.
Türkiyənin Baş Ombudsmanı Şərəf Malkoç ölkəmizə səfəri müddətində Azərbaycan Ombudsmanı ilə görüşün keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib. O, eyni zamanda, tələbələrin Ombudsman təsisatında istehsalat təcrübəsi keçməsinin onların gələcək fəaliyyətlərindəki rolundan danışıb, gənclərə uğurlar arzulayıb.
Qeyd edək ki, Bakı Dövlət Universitetinin və Bakı Avrasiya Universitetinin hüquqşünaslıq və sosial iş ixtisasları üzrə təhsil alan dördüncü kurs tələbələri müvafiq struktur bölmələrdə praktiki iş prosesinə cəlb olunacaq, Ombudsmanın insan hüquqlarının müdafiəsi, vətəndaşların müraciətlərinə baxılması və digər sahələrdəki fəaliyyəti ilə bağlı ətraflı məlumat veriləcək.

Ombudsman, Sabina Aliyeva convened with the Chief Ombudsman of Türkiye, Şeref Malkoç
Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, convened with the Chief Ombudsman of Türkiye, Şeref Malkoç, who is on an official visit to Azerbaijan to participate in the 6th World Forum on Intercultural Dialogue, held in Baku.
The next group of interns in the Ombudsman Office also attended the meeting.
At the meeting, the Ombudsman reiterated the close relationships between Azerbaijan and Türkiye in all areas of life, including the field of protection of human rights and freedoms, outlining the joint efforts made by the ombuds institutions of both brotherly countries.
Ombudsman said that internships are a tradition in the Office, emphasizing the significant role of practical experience in strengthening the theoretical knowledge gained by students in the field of law during their education. The Ombudsman advised the youngsters to take advantage of this opportunity, which contributes to enriching their knowledge and skills.
Turkish Chief Ombudsman, Şeref Malkoç, expressed his satisfaction with the arrangement of this meeting with the Azerbaijani Ombudsman during his visit to our country. He also spoke about the role of intern students in the Ombudsman Institution in shaping their future activities, wishing them success.
It must be noted that the fourth-year students majoring in law and social work at Baku State and Baku Eurasian Universities will have an internship in various structural units within the institution. They will receive detailed information about the Ombudsman's activities in the field of protection of human rights, handling citizen complaints, and other areas.