Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin Komitə üzvü Aslan Abaşidze ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar komitəsinin üzvü, professor Aslan Abaşidze ilə görüşüb.
Görüş zamanı qonağa Ombudsmanın mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Təsisatın fəaliyyətində beynəlxalq əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verildiyi bildirilib, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində torpaqlarımızın otuz ilə yaxın işğalı zamanı beynəlxalq hüquq normalarının kobud şəkildə pozulduğu bildirilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Ombudsmanın təşəbbüsü ilə faktaraşdırıcı missiyaların həyata keçirildiyi qeyd edilib, hesabatların, bəyanatların və müraciətlərin hazırlanaraq yerli və beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları təsisatlarına təqdim olunduğu söylənilib.
Eyni zamanda, cari ildə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası - COP29-a ev sahibliyi edəcəyi bildirilib, Azərbaycanın Ombudsman təsisatı tərəfindən bu istiqamətdə tədbirlərin nəzərdə tutulduğu qeyd olunub, mümkün əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva had a meeting with Aslan Abashidze, the UN Committee Member
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, had a meeting with Aslan Abashidze, a member of the United Nations Committee on Economic, Social and Cultural Rights.
At the meeting, the guest was informed by the Ombudsman about the mandate and activities for the protection of human rights and freedoms. Underscoring the importance of international cooperation in the activity of the Office, the Ombudsman highlighted strong relationships with ombuds and national human rights institutions (NHRIs) of other countries, international organizations, including the UN and its specialized institutions.
The serious violations of international legal norms during the three-decade Armenian occupation of our territories, were pointed out. Also, the Ombudsman-initiated fact-finding missions implemented in our liberated territories, as well as reports, statements, and appeals, which were prepared and submitted to national and international institutions, foreign ombudspersons, and NHRIs, were brought to the attention of the UN official.
Furthermore, it was said that this year, our country will host COP 29 – the 29th session of the UN Climate Change Conference of the Parties to the UNFCCC, and that, the Ombudsman of Azerbaijan will plan events in this direction. The possible cooperation perspectives were also discussed.