Ombudsman Aparatı tərəfindən uşaqların cinsi mənsubiyyətə görə ayrı-seçkilikdən müdafiəsinə dair təlimlər təşkil edilib
27-05-2024 2594 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən Bakı şəhəri Xətai rayonu 221 nömrəli və Xəzər rayonu 216 nömrəli tam orta məktəblərində “Uşaqların cinsi mənsubiyyətə görə ayrı-seçkilikdən müdafiəsi: tibbi-sosial və hüquqi aspektlər” mövzusunda təlimlər təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi ilə əməkdaşlıqda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində keçirilən təlimlərdə Aparatın Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Nigar Ağayeva Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi, uşaqlara qarşı cinsi zəmində ayrı-seçkilik hallarının aradan qaldırılması sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə məlumat verib.
Bununla yanaşı, təlim iştirakçıları gender bərabərliyi, cinsi mənsubiyyətə görə ayrı-seçkiliyin formaları, erkən evlilik, təhsildən yayınma barədə mövcud qanunvericilik aktları barədə məlumatlandırılıblar.
Təlimlər zamanı müvafiq sahədə valideynlərin və təhsil işçilərinin hüquq və vəzifələri barədə ətraflı müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
Qeyd olunmalıdır ki, təlimlər Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2020-ci il 24 fevral tarixli 71s nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrası məqsədilə keçirilib.

The Ombudsman Office organized trainings on the protection of children from sex-based discrimination
27-05-2024 2503 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan organized trainings on the topic “Protection of children from sex-based discrimination: medico-social and legal aspects” in general secondary schools No. 221 in Khatai and 216 in Khazar districts of Baku city.
At the trainings held during the Human Rights Month-long campaign and in joint collaboration with the Ministry of Science and Education and the Management Union of Medical Territorial Units (TABIB), Head of the Child Rights Protection Unit of the Ombudsman Office, Nigar Aghayeva, informed the participants about the activities of the Ombudsman in the field of protecting child rights, and combating sex-based discrimination against children.
The trainees were also informed on the existing legal framework about gender equality, forms of sex-based discrimination, early marriage, and child truancy.
In addition, during the trainings, comprehensive discussions were held on the rights and duties of parents and school staff, and the questions of the participants were answered.
It should be noted that the trainings are organized within the enforcement of the Action Plan for the implementation of the Children's Strategy for 2020-2025approved by the President’s Order dated 27 November 2020, and the "Action Plan for 2020-2025 on prevention of prenatal sex selection of children," approved by the Cabinet of Minister’s Decree No. 71s dated 24 February 2020.