Ombudsman Aparatının əməkdaşı DİN-in Polis Akademiyasında “İnsan Hüquqları Aylığı” ilə bağlı dəyirmi masada iştirak edib
17-06-2024 2366 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan olunmuş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında Konstitusiya Məhkəməsi Aparatının, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun əməkdaşlarının, müəllim-zabit heyəti və kursantların iştirakı ilə “Müasir dövrdə insan hüquqlarının aktual problemləri” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin sektor müdiri Müqalib Mahmudov “İnsan hüquq və azadlıqlarının təminatı Azərbaycan dövlətinin əsas məqsədidir” adlı məruzə ilə çıxış edərək ölkəmizdə bu sahədə həyata keçirilən hüquqi islahatlar, o cümlədən son illər ərzində Müvəkkilin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib
Tədbirdə, həmçinin digər məruzəçilərin Azərbaycan Respublikasında Konstitusiya ədalət mühakiməsi ilə insan hüquqlarının müdafiəsi, normayaratma fəaliyyətində insan hüquqlarının təminatı, insan hüquqları istiqamətində islahatlar, DİO-da əməliyyat axtarış fəaliyyətinin həyata keçirilməsi zamanı insan hüquq və azadlıqlarına hörmət və Azərbaycan polisinin fəaliyyətində insan hüquqları standartları ilə bağlı çıxışları da dinlənilib.
Daha sonra çıxışlar ətrafında fikir mübadiləsi və müzakirələr aparılıb və tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A staff member of the Ombudsman Office participated in a round table at the Police Academy during the "Human Rights Month-Long Campaign"
17-06-2024 2367 dəfə oxunub
A round table discussion on "Current Issues of Human Rights in the Modern Era" was held at the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs during the "Human Rights Month-Long Campaign" declared by the Ombudsman of Azerbaijan. The staff members of the Office of the Constitutional Court, and the Institute of Law and Human Rights, as well as faculty, police officers, and cadets, took part in the event.
At the event, Mugalib Mahmudov, Head of the Unit at the Department for Cooperation with International Organizations and Civil Society Institutions of the Ombudsman Office, gave a speech on "Ensuring Human Rights and Freedoms as the Main Objective of the State of Azerbaijan." He spoke about legal reforms implemented at the national level, as well as the last measures taken to improve the Ombudsman’s activities.
Other speakers at the event covered a range of topics, such as the constitutional protection of human rights in Azerbaijan, the protection of human rights in law-making processes, human rights reforms, respect for human rights during law enforcement's operational search activities, and the applicable human rights standards in police operations in Azerbaijan.
Later, discussions around the presentations were held, and the questions of the participants of the event were answered.