“Şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə saxlanılan əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda seminar təşkil edilib
29-08-2024 3108 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən “Şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrdə saxlanılan əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi” mövzusunda seminar təşkil olunub.
Müvafiq sahədə bilik və bacarıqların artırılması məqsədilə keçirilmiş tədbirdə bir sıra dövlət orqanlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və beynəlxalq qurumların nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və BMT QAK-ın ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin rəhbəri Bik Lum tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edib və seminarın işinə uğurlar arzulayıblar.
Ombudsman əcnəbi və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin hüquqlarının qorunması istiqamətində müvafiq qanunvericiliyin, hüquq-müdafiə mexanizminin təkmilləşdirilməsi və bu sahədə maarifləndirmə işinin əhəmiyyətindən danışıb, yerli və beynəlxalq qurumlarla, vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə birgə tədbirlərin təşkil olunduğunu qeyd edib.
S.Əliyeva beynəlxalq əməkdaşlıq sahəsində fəaliyyətin tərkib hissəsi kimi, müvafiq sahədə ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilatlarla tərəfdaşlıqda mütəmadi olaraq görüşlərin, məsləhətləşmələrin və layihələrin həyata keçirildiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində həyata keçirdiyi fəaliyyətindən danışaraq, saxlanılan şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrə başçəkmələrin keçirildiyini, rəftar və saxlanma şəraitinin araşdırıldığını bildirib. Qeyd edilib ki, başçəkmələr çərçivəsində qəbul edilən və müraciətləri araşdırılan şəxslər arasında əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər də var və onların hüquqlarının müdafiəsi məsələlərinə Ombudsmanın fəaliyyətində geniş yer verilir.
Sonra tədbirdə Ombudsman Aparatının, həmçinin digər dövlət qurumlarının nümayəndələri, yerli və beynəlxalq ekspertlər aidiyyəti sahələr üzrə həyata keçirilən fəaliyyət, eləcə də beynəlxalq təcrübə barədə geniş məlumat verib, təqdimatlar ediblər. Həmçinin ölkə təcrübəsində bu sahədə əldə olunan yeniliklər, Ombudsman tərəfindən formalaşdırılmış təcrübə iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Yekunda mövzu üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A seminar on the topic "Protection of the Rights of Foreign Nationals and Stateless Persons Held in Institutions They Cannot Leave of Their Own Will" was organized
29-08-2024 3109 dəfə oxunub
A seminar on the topic "Protection of the Rights of Foreign Nationals and Stateless Persons Held in Institutions They Cannot Leave of Their Own Will" was organized by the Office of the Human Rights Commissioner of Azerbaijan.
Representatives of various public agencies, non-governmental and international organizations took part in the event, held with the aim of enhancing knowledge and skills in the relevant field.
The Ombudsman, Sabina Aliyeva, and the Head of the UNHCR Representative Office in our country, Bik Lum, delivered welcome speeches at the event and wished success to the seminar.
The Ombudsman spoke about the importance of improving the relevant legislation, enhancing the human rights protection mechanisms, and raising awareness in the area of protecting the rights of foreign nationals and stateless persons. She also noted that joint events have been organized with local and international, as well as civil society institutions.
S. Aliyeva informed the event participants that, as part of international cooperation, regular meetings, consultations, and projects are conducted in partnership with international organizations specialized in the relevant field.
The Ombudsman spoke about the activities carried out within the framework of the National Preventive Mechanism mandate, noting that monitoring visits are conducted to institutions where individuals cannot leave at their own will. During these visits, the treatment of detainees and their conditions of detention are examined. It was noted that among the individuals who are interviewed and whose complaints are investigated during these visits are foreign nationals and stateless persons, and that the protection of their rights is given significant attention in the Ombudsman’s activity.
Subsequently, representatives from the Ombudsman Office, as well as other state institutions, along with local and international experts, provided extensive information and presentations on the activities carried out in relevant fields and shared international experiences. They also highlighted the innovations achieved in this area within the country and the practices developed by the Ombudsman, bringing them to the attention of the participants.
In conclusion, a detailed exchange of views on the topic was conducted, and the relevant questions were answered.