Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə İşçi Qrupunun onlayn görüşündə Ombudsmanın fəaliyyəti barədə məlumat verilib
12-09-2024 2490 dəfə oxunub
Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENNHRI) Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə İşçi Qrupunun növbəti onlayn görüşü keçirilib.
İşçi Qrupuna üzv olan milli insan hüquqları təsisatlarının əməkdaşları, habelə beynəlxalq qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutan görüşün əsas məqsədi BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasının təşviqi, müdafiəsi və monitorinqi üzrə ötən dövr ərzində görülmüş işlər barədə müzakirə aparılmasından ibarət olub.
Görüşdə ENNHRI-nin Baş katibi Debbi Kohnerin çıxışından sonra müxtəlif ölkələrin milli insan hüquqları təsisatları tərəfindən əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə son bir ildə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib, müsbət təcrübələr diqqətə çatdırılıb.
Həmin görüşdə Ombudsman Aparatının Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun baş məsləhətçisi Şəhla Aslanova Azərbaycan Ombudsmanının fəaliyyəti ilə bağlı çıxış edib.
Çıxış zamanı iştirakçılara “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliyə əsasən, BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə Ombudsmana həvalə edilmiş funksiyaların icrası ilə əlaqədar təsisatda müstəqil monitorinq qrupunun yaradılması istiqamətində görülən işlərlə bağlı məlumat verilib. Eyni zamanda, ölkəmizdə digər qanunvericilik aktlarına da Ombudsmanın yeni səlahiyyətləri ilə bağlı müvafiq dəyişikliklərin edildiyi, bu mövzu ilə bağlı məlumatlılığın artırılması məqsədilə dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün maarifləndirici tədbirlərin təşkil olunduğu, habelə Ombudsmanın yenilənmiş internet səhifəsində müyəssərlik menyusunun əlavə edildiyi diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, cari ildə Azərbaycan Ombudsmanının beynəlxalq əməkdaşlıq fəaliyyəti çərçivəsində BMT-nin Əlilliyi olan Şəxslərin Hüquqları üzrə Komitəsinə paralel hesabat təqdim etdiyi, həmçinin Əlilliyi olan Şəxslərin Hüquqları üzrə BMT Tərəfdaşlığının ölkə üzrə həyata keçirdiyi layihəyə də cəlb olunduğu bildirilib.
Yekunda oktyabr ayında Ombudsmanın təşəbbüsü ilə ölkəmizdə keçiriləcək “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda Beynəlxalq Bakı Forumunda da əlilliyi olan şəxslər üçün müyəssərliyin təmininə yönəlmiş tədbirlərin həyata keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu qeyd olunub.

In the online meeting of the ENNHRI CRPD WG, information about the activities of the Ombudsman was provided
12-09-2024 2491 dəfə oxunub
In the online meeting of the ENNHRI CRPD WG, information   about the activities of the Ombudsman was provided
The European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) Working Group on the Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) held its next online meeting.
The main purpose of the meeting was to discuss the work done in the past period regarding the promotion, protection, and monitoring of the UN CRPD. The event was joined by staff from WG members of the NHRIs, as well as representatives from international organizations.
Following the speech by ENNHRI's Secretary General, Debbie Kohner, NHRIs shared information on the measures implemented over the past year and positive experiences regarding PWDs rights.
Shahla Aslanova, the Chief Advisor on the Protection of PWDs Rights in the Ombudsman Office, spoke about the activities of the Azerbaijan Ombudsman.
The participants were informed about the establishment of an independent Monitoring Group within the institution, as mandated by the last amendment to the Constitutional Law on the Ombudsman regarding the monitoring and promoting the implementation of the CRPD. Moreover, it was noted that the national legislative framework was made relevant amendments on these new powers, about which public awareness events were organized for public officials. Also, the updated Ombudsman’s website contained the website accessibility menu.
Furthermore, it was reported that this year, the Azerbaijan Ombudsman has submitted a parallel report to the UN CRPD Committee and been involved in a project conducted by the Partnership on the Rights of Persons with Disabilities (UN PRPD) in the country.
In conclusion, it was noted that the International Baku Forum on "Climate Change and Human Rights," which will be held in the country in October at the initiative of the Ombudsman, is also expected to include measures aimed at ensuring accessibility for PWDs.