Ombudsman UNICEF-in ölkəmizdəki nümayəndəsini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycana yeni təyin olunmuş nümayəndəsi Saca Faruq Abdullahı qəbul edib.
Görüş zamanı Müvəkkil uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti haqqında qonağa ətraflı məlumat verib.
Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyətindən danışan Ombudsman beynəlxalq təşkilatlarla, həmçinin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, bir sıra önəmli layihələrin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Müvəkkil Ombudsman təsisatı ilə UNICEF arasında əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayaraq müvafiq sahədə görülmüş işlərdən danışıb.
S.Əliyeva “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklər barədə məlumat verərək, uşaq hüquqlarının müdafiəsi və bir sıra digər sahələrdə mandatının genişləndiyini bildirib.
Ombudsman milli preventiv, habelə uşaq hüquqları sahəsində müstəqil monitorinq mexanizmləri çərçivəsində, eləcə də yetkinlik yaşına çatmayanlar barəsində ədalət mühakiməsi, məhkumların və onların ailə üzvlərinin müraciətləri əsasında ölkə Prezidentinə əfv təklifləri ilə müraciət etməsi və digər istiqamətlərdə görülən işlər haqqında da geniş məlumat verib.
Müvəkkil azad edilmiş ərazilərimizdə işğal dövründə Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların mülki şəxslərin həyat və sağlamlığına təhlükə yaratdığını bildirib, uşaqların da minadan zərər çəkən şəxslər arasında olduğunu və onların mina təhlükəsizliyi barəsində məlumatlandırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
UNICEF-in ölkəmizdəki nümayəndəsi Saca Faruq Abdullah öz növbəsində səmimi qəbula görə Ombudsmana minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə, həmçinin qurumlar arasında gələcək əməkdaşlığın perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman received the UNICEF Representative in Azerbaijan
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, received Saja Farooq Abdullah, the newly appointed UNICEF Representative in Azerbaijan.
During the meeting, the Ombudsman provided detailed information to the guest about the activities carried out in the field of the protection of child rights.
Speaking about international cooperation, the Ombudsman noted the existence of close collaborations with international organizations, including the UN and its specialized agencies, highlighting the several important joint projects. The Ombudsman emphasized the significance of the initiatives carried out in collaboration with UNICEF and discussed the work accomplished in this field.
S. Aliyeva provided information about the recent amendments to the Constitutional Law "On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan," stating that her mandate has been expanded in the areas of child rights protection and several other fields.
The Ombudsman also talked about extensive information about the work carried out within the NPM, as well as independent monitoring mechanisms in the field of children's rights. She discussed the efforts related to juvenile justice, addressing the appeals of prisoners and their family members, and submitting pardon proposals to the country’s President, among other areas of activity.
The Ombudsman stated that the landmines planted by Armenia during the occupation in our liberated territories pose a threat to the life and health of civilians, noting that children are also among those affected by landmines. She emphasized the importance of raising awareness among children about mine safety.
In turn, UNICEF's representative in our country, Saja Farooq Abdullah, expressed gratitude to the Ombudsman for the warm reception.
During the meeting, an exchange of views was also held on the prospects for future cooperation between the institutions and a number of other issues of mutual interest.