Ombudsman “İnsan hüquqları müdafiəsinin problemləri: Ombudsmanların müsbət təcrübələrinin bölüşülməsi” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib
10-10-2024 2849 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Rusiya Federasiyasının Moskva şəhərində “İnsan hüquqları müdafiəsinin problemləri: Ombudsmanların müsbət təcrübələrinin bölüşülməsi” mövzusunda təşkil olunan VIII beynəlxalq elmi-praktiki konfransda iştirak edib.
60-a yaxın ölkənin ombudsmanlarının və milli insan hüquqları institutlarının (MİHT) rəhbər və nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə “Səhiyyə sahəsində insan hüquqlarının müdafiəsinin aktual problemləri” mövzusunda çıxışı zamanı Müvəkkil dünyada tibbi xidmət hüququnun təmini sahəsində problemlərin mövcud olduğunu və həllinin kompleks yanaşma tələb etdiyini bildirib. O, səhiyyə xidmətlərinə bərabər çıxışın vaxtında təmini ilə bağlı problemlərin araşdırılmasında, normativ-hüquqi aktların qəbul edilmiş beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması ilə bağlı təkliflərin irəli sürülməsində MİHT-lərin rolundan danışıb.
Dünyanın müxtəlif bölgələrində baş verən silahlı münaqişələrin insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi pozulmasına səbəb olduğunu deyən Ombudsman Azərbaycanın da uzun illərdir bu problemdən əziyyət çəkdiyini qeyd edib. O, Ermənistanın 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı torpaqlarımızda ətraf mühitə ziyan vurduğunu, su resurslarını kimyəvi tullantılarla çirkləndirdiyini, ekosid, urbisid cinayətləri, mina terroru törətdiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil işğal dövründə torpaqlarımızda basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təqdim edilməməsinin həmin bölgədə yaşayan insanların həyat və sağlamlığına, eləcə də sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin olunmasına ciddi maneə yaratdığını bildirib.
Rəqəmsal texnologiyaların səhiyyə sahəsində istifadəsinə toxunan Ombudsman süni intellektin bacarıqlarından yararlanmaqla müvafiq sahədə görülən işlərin səmərəliliyinin artırıla biləcəyini vurğulayıb. Bununla yanaşı, rəqəmsal səhiyyə xidmətlərinin geniş miqyasda tətbiqinin internetə və rəqəmsal texnologiyalara çıxışı olmayan bəzi həssas əhali qrupları üçün səhiyyə xidmətlərinin göstərilməsində müəyyən məhdudiyyətlər yaratdığı da qeyd edilib.
Səbinə Əliyeva, həmçinin ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini söyləyərək bununla bağlı cari ilin oktyabr ayında “İqlim dəyişikliyi və insan hüquqları” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun təşkil olunduğunu, qlobal iqlim dəyişikliklərinin yaratdığı problemlər və onların həlli yolları barədə səmərəli müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb.

Ombudsman took part in the international scientific-practical conference on “Problems of Human Rights Protection: Exchange of Best Practices among Ombudspersons”
10-10-2024 2850 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner for Azerbaijan, Ms. Sabina Aliyeva, participated in the VIII international scientific-practical conference on “Problems of Human Rights Protection: Exchange of Best Practices among Ombudspersons,” held in Moscow, Russia.
During the event, which brought together ombudspersons, heads and representatives of NHRIs from about 60 countries, the Ombudsman of Azerbaijan spoke on the topic “Current problems of the protection of human rights in the field of public health.” She said global problems related to the right to healthcare necessitate complex approaches to be solved. The role of NHRIs in the investigation into timely equal access to the right to healthcare, and making recommendations for the integration of the national legal framework to the recognized international standards was also underlined.
Stating the mass violations of human rights that occurred during armed conflicts emerging in different parts of the world, the Ombudsman said that Azerbaijan has faced similar problems for long years as Armenia damaged the environment in our occupied areas, which were kept under occupation for nearly thirty years, polluted the water sources with chemical waste, and committed ecosid, urbisid, and mine terror.
The Ombudsman of Azerbaijan said that the failure of Armenia to handover to us the accurate maps of minefields created in our territories during the occupation period, lead to human costs and adverse health effects, as well as create serious impediments to the promotion of the right to live in a healthy environment.
Speaking about the use of digital technologies in the field of public health, Sabina Aliyeva said that enhancing the use of artificial intelligence could increase the effectiveness of healthcares services. On the other side, the enhanced use of digitalized health services created some restrictions in the provision of healthcare services to some vulnerable groups of population, who have not access to the internet and digital technologies.
Sabina Aliyeva, also added that Azerbaijan will hold COP 29 - UN Climate Change Conference in 2024, and in this framework, as an NHRI of Azerbaijan, we held the International Baku Forum of Ombudspersons on Climate Change and Human Rights, to effectively discuss the problems of global climate change and the solutions on how to address them.