Ombudsman Aparatının rəhbəri ATƏT-in İnsan Ölçüsü Konfransının 10-cu plenar sessiyasında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı ATƏT-in İnsan Ölçüsü Konfransının “Tolerantlıq və ayrı-seçkilik” mövzusunda keçirilmiş, qadınlara qarşı zorakılıq hallarının aradan qaldırılması və gender bərabərliyi mövzularına həsr olunmuş 10-cu plenar sessiyada çıxış edib.
Çıxışı zamanı Aparat rəhbəri Azərbaycanda qadınlara qarşı zorakılığın aradan qaldırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini, institusional mexanizmlərin yaradıldığını, yeni milli fəaliyyət planlarının qəbul olunduğunu bildirib.
Ölkə Ombudsmanının qadın hüquqlarının müdafiəsi və gender bərabərliyinin təmini sahələrində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verən Aydın Səfixanlı Ombudsman təsisatı tərəfindən dövlət orqanları, beynəlxalq təşkilatlar və qeyri-hökumət təşkilatları ilə müvafiq sahədə sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda, təsisat tərəfindən gender əsaslı təlim mühitinin yaradılması istiqamətində ölkə üzrə maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirildiyi diqqətə çatdırılıb.
Dünyanın müxtəlif bölgələrində baş verən silahlı münaqişələrin qadın hüquqlarının təmininə ciddi təsir göstərdiyini bildirən Aparat rəhbəri Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğal və etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində qadın hüquqlarının kobud şəkildə pozulduğunu qeyd edib.
Birinci Qarabağ müharibəsində 267-si qadın olmaqla 4 minə yaxın şəxsin itkin düşdüyü bildirilib, habelə İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı əhalinin sıx məskunlaşdığı şəhərlərə və digər yaşayış məntəqələrinə edilmiş hücumlar nəticəsində dinc sakinlər, o cümlədən qadınlar və uşaqlar arasında ciddi itkilərin olduğu diqqətə çatdırılıb.
Aparat rəhbəri, həmçinin işğal dövründə Azərbaycan torpaqlarında minaların basdırıldığını, həmin minaların mülki şəxslərin, o cümlədən qadınların həyat və sağlamlığına təhlükə yaratdığını, eləcə də keçmiş məcburi köçkünlərin azad edilmiş ərazilərə təhlükəsiz qayıdışına, aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinə ciddi maneə yaratdığını qeyd edib.

The Ombudsman’s Chief of Office made a speech at the OSCE HDC Tenth Plenary Session
The Chief of Office of the Ombudsman of Azerbaijan made a speech at the OSCE HDC Tenth Plenary Session “Tolerance and non-discrimination III,” including: Gender Equality and Violence Against Women.
In his speech, the Chief of Office said that in Azerbaijan, complex measures are being taken to eliminate violence against women (VAW), institutional mechanisms were developed, and new action plans were adopted.
Briefing the Ombudsman’s activities in the fields of protection of women’s rights and gender equality, Aydin Safikhanli said the Ombudsman Office has built very close cooperation with state institutions, international organizations, and non-governmental organizations. Furthermore, public awareness activities across the country to create a gender-based education environment are conducted by the Ombudsman Institution.
Noting that armed conflicts in different regions of the world seriously affect the promotion of women’s rights, the Chief of Office emphasized that women’s rights had been seriously breached during occupation and ethnic cleansing policies.
It was said that around 4000 people, including 267 women, were reported missing during the First Karabakh War, and during the Second Karabakh war, attacks very densely populated cities and other residential areas resulted in the critical loss of innocent people, including women and children.
The Chief of Office also noted that mines were buried in Azerbaijani lands during the occupation, that those landmines posed a threat to the lives and health of civilians, including women, as well as a serious obstacle to the safe return of former IDPs to those territories and large-scale reconstruction works.