Ombudsman Azərbaycan Uşaqlarının VI Ümumrespublika Forumunun iştirakçıları ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Azərbaycan Uşaqlarının VI Ümumrespublika Forumunda iştirak edəcək bir qrup uşaqla görüşüb.
Görüş zamanı Müvəkkil uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Ombudsman uşaq hüquqları sahəsində müvafiq dövlət qurumları və vətəndaş cəmiyyəti təsisatları, eləcə də aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq istiqamətində tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Səbinə Əliyeva hər il “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın qəbul edilməsinin ildönümü ərəfəsində Ombudsman tərəfindən ölkədə 20 oktyabr - 20 noyabr tarixlərində “Uşaq Hüquqları Aylığı”nın elan edildiyini və Forum iştirakçıları ilə təşkil edilmiş görüşün əlamətdar olduğunu qeyd edib. Ombudsman aylıq çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə uşaqların geniş şəkildə iştirakının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə Ombudsman uşaq hüquqlarının təmini, həmçinin bu sahədə icra edilən tədbirlərlə bağlı Forum iştirakçılarının fikirlərini dinləyib, onları maraqlandıran sualları cavablandırıb, uşaqlara öz tövsiyələrini verib.

The Ombudsman met with the participants of the Sixth National Forum of Children of Azerbaijan
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, held a meeting with a group of children, who will participate in the Sixth National Forum of Children of Azerbaijan.
During the meeting, the Commissioner informed young adolescents of her efforts to protect children's rights.
The Ombudsman highlighted ongoing initiatives in cooperation with relevant state institutions, CSOs, and international organizations protecting children's rights.
Sabina Aliyeva noted that each year, from October 20 to November 20, the Ombudsman declares a "Child Rights Month" in Azerbaijan to mark the anniversary of the adoption of the Convention on the Rights of the Child, adding that the meeting with forum participants was especially meaningful. The Ombudsman emphasized the importance of active participation of children in the events held during this month.
At the meeting, the Ombudsman listened to the views of the forum participants on ensuring children's rights and the measures implemented in this area, answered their questions, and made her recommendations to them.