Ombudsman Səbinə Əliyeva Daşkənd Dövlət Hüquq Universitetində müəllim və tələbə heyəti ilə görüş keçirib
29-10-2024 2620 dəfə oxunub
Özbəkistan Respublikasında səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva oktyabrın 28-də Daşkənd Dövlət Hüquq Universitetinin müəllim və tələbə heyəti ilə görüş keçirib. Görüşdə Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisinin İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Feruza Eşmatova da iştirak edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva görüşdə çıxış edərək, Özbəkistanda keçirilmiş seçkilərdə aparılmış müşahidələr zamanı seçici fəallığının müşahidə olunduğunu və insanların kütləvi şəkildə seçkilərdə iştirak etdiyini qeyd edib.
Müvəkkil, həmçinin insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə də tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Eyni zamanda, Ombudsman tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi və postmüharibə dövründə həyata keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyaların nəticələrinə əsaslanan, eləcə də Azərbaycan torpaqlarının otuzillik işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən törədilmiş insan hüquqları pozuntularına, nifrət cinayətlərinə dair hesabatların hazırlandığını, beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarına göndərildiyi diqqətə çatdırılıb, tələbələri maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.

The Ombudsman of Azerbaijan convened a meeting with the academic staff and students of Tashkent State University of Law
29-10-2024 2535 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, who is on a visit to the Republic of Uzbekistan, convened a meeting with the academic staff and students of Tashkent State University of Law on 28th October. The Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Feruza Eshmatova, also participated in the meeting.
In her speech, Sabina Aliyeva noted that a large number of voter engagements were  evident during the observation of the elections held in Uzbekistan.
The Ombudsman also provided information to the participants about her activities in the field of protecting human rights and freedoms.
Additionally, it was highlighted by the Ombudsman that fact-finding missions’ (FFM) reports, based on the evidence found during the Second Karabakh War and the post-war period, as well as reports on Armenia’s human rights violations and hate crimes committed during the thirty-year occupation of territories of Azerbaijan have been prepared and distributed among international organizations, ombudspersons, and NHRIs of other countries. The questions raised by the students were answered in detail.