Ombudsman Aparatının rəhbəri ENNHRI-nin seminarında Azərbaycanın məruz qaldığı müharibə cinayətləri barədə məlumat verib
31-10-2024 2636 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Brüsseldə Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENNHRI) Baş Assambleyasında və “Silahlı münaqişələr vəziyyətində fəaliyyət göstərən Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolu və funksiyaları” mövzusunda keçirilmiş seminarda iştirak edib.
Aparat rəhbəri seminarda çıxışı zamanı Ombudsmanın beynəlxalq humanitar hüquq normalarının implementasiyası istiqamətində gördüyü işlər, münaqişə dövründə beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarına uyğun olaraq həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib.
A.Səfixanlı Azərbaycan ərazilərinin otuzillik işğalı dövründə Ermənistan tərəfindən beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulduğunu qeyd edib. O, Ermənistanın mina terrorundan danışaraq torpaqlarımızda basdırılmış minaların mülki şəxslərin həyat və sağlamlığına, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışına ciddi maneə yaratdığını bildirib. Eyni zamanda, Birinci Qarabağ müharibəsindən indiyədək 4 minə yaxın azərbaycanlının itkin düşdüyü, onların taleyi barədə bu günədək ölkəmizə hər hansı məlumatın təqdim olunmadığı qeyd edilib.
Aparat rəhbəri İkinci Qarabağ müharibəsi və postmüharibə dövründə Ermənistanın mülki əhalinin hədəfə aldığı bölgələrimizdə, eləcə də işğal dövründə dağıdılmış ərazilərimizdə Ombudsman tərəfindən həyata keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyaların nəticələrinə əsaslanan hesabatların, bəyanatların və müraciətlərin hazırlandığını, beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları təsisatlarına təqdim olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Aydın Səfixanlı, həmçinin ENNHRI-nin Baş Assambleyasında çıxış edərək, Azərbaycan Ombudsmanının insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət, əldə olunan müsbət təcrübələr, beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq istiqamətində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.

The Chief of Staff of the Ombudsman Office provided information on war crimes that Azerbaijan has suffered
31-10-2024 2637 dəfə oxunub
The Chief of Staff of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanli, participated in the ENNHRI seminar on the theme “Role and Functions of NHRIs Operating in Armed Conflicts,” held in Brussels.
The Chief of Staff, in his speech, provided information on the Ombudsman’s activities towards the implementation of IHL norms, including the works carried out in full compliance with international law and IHL norms during the conflict period.
A. Safikhanli noted that the norms of international law, including IHL norms, have been violated by Armenia during the occupation of the territories of Azerbaijan that lasted three decades. Speaking about the mine terror of Armenia, he said that mine problems existing in our territories create serious obstacles to the health and lives of the civilian population, as well as the return of former IDPs to their homes. In addition, the missing of about 4000 Azerbaijanis since the First Karabakh War until today, about whom no information is available so far, was also emphasized.
The Chief of Staff also brought to the attention that the reports based on fact-finding missions conducted by the Ombudsman in areas of civilian attacks targeted by Armenia during the Second Karabakh War and post-war period, as well as in territories destroyed during the occupation, as well as statements and appeals, were prepared and submitted to international organizations, ombuds, and NHRIs of other countries.
A.Safikanli, who subsequently made a speech at the ENNHRI General Assembly, informed the participants on the activities of the Azerbaijan Ombudsman in the field of protection of human rights and freedoms, achieved good practices, and international cooperation.