Ombudsman Aparatının rəhbəri “İqlim dəyişmələri şəraitində uşaqların sağlamlıq hüququnun təmin edilməsi” mövzusunda yan tədbirdə iştirak edib
18-11-2024 2759 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı COP29 çərçivəsində Özbəkistan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Milli Mərkəzi tərəfindən “İqlim dəyişmələri şəraitində uşaqların sağlamlıq hüququnun təmin edilməsi” mövzusunda təşkil edilmiş yan tədbirdə iştirak edib.
Özbəkistan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Milli Mərkəzinin direktorunun müavini Mirzatillo Tillabayev, Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Dövlət və Hüquq İnstitutunun direktoru Murodjon Turqunov, Özbəkistan Respublikasının Ekologiya, Ətraf Mühitin Mühafizəsi və İqlim Dəyişiklikləri Nazirliyinin nümayəndəsi Sayyora Abdullayeva və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin də iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Aparat rəhbəri uşaq hüquqlarının etibarlı müdafiəsinin və təmininin Ombudsmanın fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib, uşaq hüquqlarının pozulması ilə bağlı daxil olan şikayətlərin araşdırıldığını və onların həlli üçün qanunamüvafiq tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib.
Aparat rəhbəri “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərə müvafiq olaraq Müvəkkilin təşəbbüsü əsasında təsisatda monitorinq qruplarının yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Aydın Səfixanlı hər il olduğu kimi, bu il də Ombudsman tərəfindən 20 oktyabr - 20 noyabr tarixlərində “Uşaq Hüquqları Aylığı”nın elan edildiyini, işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki təhsil müəssisələrində bu il Aylıq çərçivəsində ilk dəfə olaraq uşaq hüquqları ilə bağlı maarifləndirmə tədbirlərinin təşkil edildiyini bildirib.
Ətraf mühitin qəsdən çirkləndirilməsinin və ekoloji cinayətlərin törədilməsinin uşaqların da sağlamlığına mənfi təsir göstərdiyini deyən A.Səfixanlı Ermənistanın uzun illər işğal altında saxladığı Azərbaycan ərazilərində törətdiyi ekoloji cinayətlərdən də danışıb. O, Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızda basdırılmış minaların bu gün də mülki əhalinin, o cümlədən uşaqların həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaratdığını, Birinci Qarabağ müharibəsindən indiyədək 358-i uşaq olmaqla 3400-dən çox şəxsin mina qurbanına çevrildiyini qeyd edib.
Aparat rəhbəri, həmçinin işğal olunmuş ərazilərimizdə otuz ilə yaxın müddət ərzində ətraf mühitə və biomüxtəlifliyə ciddi ziyan vurulduğunu, ekosid cinayətinin törədildiyini diqqətə çatdırıb, həmin ərazilərdə müxtəlif nadir bitki və heyvan növlərinin məhv edildiyini, su mənbələrinin zərərli maddələrlə çirkləndirildiyini bildirib.
A.Səfixanlı istismara yararsız olmasına baxmayaraq fəaliyyətini davam etdirən və ətraf mühiti ciddi şəkildə çirkləndirən Ermənistandakı Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının (AES) təkcə Azərbaycan və Ermənistan üçün deyil, bütün region üçün potensial təhlükə mənbəyinə çevrildiyini də vurğulayıb, Azərbaycan Ombudsmanının dəfələrlə aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək növbəti nüvə fəlakətinin qarşısını almaq üçün həmin AES-in fəaliyyətinin təhlükəsiz şəkildə dayandırılmasını və təcili bağlanmasını tələb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Aparat rəhbəri beynəlxalq ictimaiyyəti bəşəriyyətin ekoloji təhlükəsizliyinə təhlükə yaradan, habelə sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozan bu kimi cinayətlərə biganə qalmamağa çağırıb.

The Chief of Staff of the Ombudsman Office participated in a side event on the topic “Protection of Children’s Right to Health in the Context of Climate Change”
18-11-2024 2665 dəfə oxunub
The Chief of Staff of the Ombudsman Institution, Aydin Safikhanli, participated in a side event on “Protection of Children’s Right to Health in the Context of Climate Change.”
During the event, attended by Mirzatillo Tillabayev, Deputy Director of the National Center for Human Rights of Uzbekistan, Murodjon Turqunov, Director of the Institute of State and Law of the Academy of Science of Uzbekistan, Sayyora Abdullayeva, a representative of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change and representatives from international organizations, the Chief of Staff, in his speech, noted that reliable protection and safeguarding of children’s rights are one of the key directions of the activity of the Ombudsman. He also mentioned that the Ombudsman investigates complaints about violations of child rights and takes necessary legal measures to address them.
The Chief of Staff said that in accordance with the last changes made to the Constitutional Law on Ombudsman of Azerbaijan, monitoring groups were established in the Institution at the initiative of the Commissioner. It was said that, as every year, this year as well, the Ombudsman announced Child-Rights Month-Long Campaign, running from 20 October to 20 November and that, for the first time, child rights raising activities were organized in educational establishments located in the liberated territories.
Noting negative effects of climate change and ecological crimes on the right to health of children, A. Safikhanli spoke about the crimes of ecocide committed by Armenia in then-occupied territories. He emphasized that the landmines laid by Armenia in those areas today also pose a serious threat to the lives and health of civilian populations, including children, adding that 358 out of over 3400 people who have fallen victims of landmines were children.
The Chief of Staff said that the environment and biodiversity have been seriously damaged during three decades, ecocide crimes have been committed, various rare flora and fauna species have been destroyed, and water reservoirs have been polluted with harmful wastes.
A. Safikhanli emphasized that despite the expiration of the “Metsamor” Power Plant in Armenia, which has still continued to operate and seriously polluted the environment, it has become a source of danger not only for Azerbaijan and Armenia but also for the entire region. The Ombudsman repeatedly urged the corresponding international organizations to safely and urgently shutdown the operations of this power plant in order to avoid another nuclear disaster.
The Chief of Staff called on the international community not to be indifferent to such crimes that grossly violate the right to live in a healthy environment, threatening the environmental safety of mankind.