Ombudsman Ciddədə İƏT MDİHK-nin 24-cü sessiyası çərçivəsində tematik müzakirələrdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva noyabrın 24-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının (İƏT MDİHK) 24-cü sessiyası çərçivəsində “Sağlamlıq hüququ: İslam və insan hüquqları kontekstində” mövzusunda təşkil olunmuş tematik müzakirələrdə iştirak edib.
Tədbirdə “İslam ölkələrində sağlamlıq hüququ – İqlim ədaləti və Ombudsman təsisatlarının rolu” mövzusunda çıxışı zamanı Müvəkkil hazırda dünyanın bir çox bölgələrində, o cümlədən islam ölkələrində iqlim dəyişmələrinin insanların sağlamlıq hüquqlarından istifadə etmələrinə maneə yaratdığını və əhalinin həssas qruplarına mənfi təsir göstərdiyini bildirib. Bəzi islam ölkələrində baş verən silahlı münaqişələrin də həmin şəxslərin sağlamlıq hüququnun təmininə ciddi təsir göstərdiyini qeyd edən Ombudsman münaqişə zonalarında belə səhiyyə xidmətlərinin əlçatanlığının, uşaqların və qadınların əsas sağlamlıq xidmətlərindən istifadəsinin təmin edilməsinin olduqca mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləyib.
Müvəkkil mövcud çağırışlar fonunda hər kəsin sağlamlıq hüquqlarının bərabər imkanlarla təmini istiqamətində daha səmərəli tədbirlərin həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, müvafiq sahədə fəaliyyəti barədə məlumat verərək, ölkəmizdə insan hüquqlarının qorunması haqqında illik məruzələrində həmin hüquqlarının təmini istiqamətində bir sıra tövsiyələr irəli sürdüyünü qeyd edib.
Ombudsman iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində Azərbaycanda bir sıra əhəmiyyətli islahatların həyata keçirildiyini, eləcə də ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi mötəbər bir tədbirə ev sahibliyi etdiyini bildirib.
Ekoloji cinayətlərin insanların sağlamlığına təsirindən danışan Səbinə Əliyeva Ermənistanın ərazilərimizdə törətdiyi ekoloji cinayətlərdən bəhs edib. Müvəkkil işğal müddətində Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızda basdırılmış minaların mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə törətdiyini, onların öz doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışına maneə yaratdığını, Birinci Qarabağ müharibəsindən bu günə qədər 3400-dən çox şəxsin mina qurbanı olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ombudsman otuz ilə yaxın işğal müddətində ərazilərimizdə müxtəlif nadir bitki və heyvan növlərinin məhv edildiyini, su hövzələrinin zərərli maddələrlə çirkləndirildiyini bildirib. Müvəkkil, həmçinin istismara yararsız olmasına baxmayaraq fəaliyyətini davam etdirən və ətraf mühiti ciddi şəkildə çirkləndirən Ermənistandakı Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının bütün region üçün potensial təhlükə mənbəyinə çevrildiyini də qeyd edib.
Səbinə Əliyeva beynəlxalq ictimaiyyəti sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozan bu kimi cinayətlərə biganə qalmamağa çağırıb.

The Ombudsman participated in thematic discussions in Jeddah within the OIC IPHRC 24th session
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the 24th session of the OIC IPHRC thematic discussions on “Right to Health: Islamic and Human Rights Perspectives,” held in Jeddah, Saudi Arabia, on 24 November, 2024.
In her speech, the Ombudsman, about the “Right to Health in Islamic Countries – Climate Justice and the Role of Ombudsman Institutions,” said that the climate change creates impediments to exercising their health rights across the globe, including Islamic countries, negatively affecting the vulnerable population groups. Noting serious effects of armed conflicts emerging in some Islamic countries on protection of the rights to health of people there, the Ombudsman emphasized the very importance of  accessibility of healthcare services in conflict zones, as well as ensuring the basic healthcare needs of children and women.
The Ombudsman stressed the importance of taking more reliable, equal protection of individuals’ health rights, bearing in mind current challenges. Talking about her activities in the relevant field, she recalled a number of her recommendations that have been made in annual reports to protect human rights in our country.
The Ombudsman pointed out a number of reforms in the field of combating climate change  and hosting the 29th session of the UN Climate Change Conference (COP29).
Speaking about the effects of ecocide crimes on the health of people, Sabina Aliyeva reiterated ecological crimes committed by Armenia in our territories. She also said that the landmines laid in our territories during the occupation period seriously endanger the lives and health of the civilian population, impeding their safe return to their homes, and that no information has been provided so far about our more than 3400 persons, who have been disappeared since the First Karabakh War.
The Ombudsman said that various species of flora and fauna in our then occupied territories had been destroyed for about thirty years and the water reservoirs contaminated with harmful waste. The Commissioner, said that the Metsamor Power Plant in Armenia continues to pose potential danger to the entire region, seriously polluting the environment, despite the Plant being unusable.
Sabina Aliyeva called on the international community to remain silent to such crimes grossly violating the right to leave in a healthy environment.