Ombudsman Aparatının rəhbəri Honq Konq şəhərində keçirilən Beynəlxalq Ombudsmanlar Sammitində iştirak edib
04-12-2024 2600 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Çin Xalq Respublikasının xüsusi inzibati bölgəsi olan Honq Konqda Ombudsman İnstitutunun yaradılmasının 35 illik yubileyi münasibətilə təşkil edilmiş 2024-cü il Beynəlxalq Ombudsmanlar Sammitində iştirak edib.
Tədbirdə çıxışı zamanı Aparat rəhbəri Ombudsmanın insan hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsi, milli preventiv mexanizm fəaliyyəti, uşaq hüquqlarının və əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyət, eyni zamanda tətbiq etdiyi müsbət təcrübələr haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat verib.
A.Səfixanlı ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və onun nəticələri barədə məsələlərə toxunaraq, müvafiq sahədə Ombudsmanın gördüyü işləri qeyd edib. O, habelə ölkəmizə qarşı keçirilmiş qarayaxma və qara piar kampaniyalarına baxmayaraq, cari ilin noyabr ayında BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransının (COP 29) yüksək səviyyədə təşkil edildiyini və uğurla həyata keçirildiyini söyləyib. Azərbaycanın COP-29-a ev sahibliyi edən ölkə olaraq insanların sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun daha yaxşı təmini məqsədilə iştirakçı ölkələr üçün yeni hədəflərin müəyyən edilməsi, inkişaf etmiş ölkələrin hər il iqlim dəyişikliyinə hazırlaşmaq və qarşısını almaq məqsədilə inkişaf etməkdə olan ölkələrə 2035-ci ilə qədər ildə 300 milyard dollar maliyyə yardımı ayrılması, və Paris Sazişinin 6-cı maddəsinin razılaşdırılması kimi bir sıra uğurlara imza atdığını da vurğulayıb.
Eyni zamanda, bütün bu tədbirlərin insanların sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququ baxımından da əhəmiyyətli olduğu vurğulanmış, Ombudsman təsisatının da Milli insan hüquqları təsisatı olaraq, COP29 prosesi çərçivəsində yaxından iştirak etdiyini, Müvəkkilin COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü olduğunu, bu çərçivədə yan-tədbir keçirdiyini, ekoloji problemlərlə əlaqədar araşdırmalar apardığı barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Dünyanın müxtəlif bölgələrində baş verən silahlı münaqişələrin insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi pozulmasına səbəb olduğunu deyən Aparat rəhbəri Azərbaycanın da həmçinin uzun illər münaqişədən əziyyət çəkdiyini, Ermənistanın 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı torpaqlarımızda ətraf mühitə ziyan vurduğunu, su resurslarını kimyəvi tullantılarla çirkləndirdiyini, ekosid, urbisid cinayətləri, mina terroru törətdiyini, Müvəkkilin bu kimi faktların dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə həm öz təşəbbüsü ilə, həm də beynəlxalq təşkilatlarla birgə işğaldan azad edilmiş torpaqlarda fakt-araşdırıcı missiyaların həyata keçirilməsi və həmin araşdırmaların nəticələrinə əsaslanaraq hazırlanan hesabatlar və bəyanatların beynəlxalq təşkilatlara göndərildiyini söyləyib.
Eyni zamanda, Müvəkkilin həmin bəyanat və hesabatlarda aidiyyəti qurumları, xarici öləkələrin ombudsmanları və milli insan hüquqları institutlarını insanlığa təhdid yaradan bu kimi hallara qarşı birgə fəaliyyət göstərməyə çağırış etdiyi də bildirib.

The Chief of Staff of the Ombudsman Office participated in the International Ombudsman Summit held in Hong Kong
04-12-2024 2519 dəfə oxunub
Aydin Safikhanli, Head of the Ombudsman Office of Azerbaijan, participated in the International Ombudsman Summit 2024 held in Hong Kong, a special administrative region of the People's Republic of China, on the occasion of the 35th anniversary of the establishment of the Hong Kong Ombudsman Institution.
During his speech, the Chief of the Office extensively informed the participants about the Ombudsman's activities in the field of ensuring and protecting human rights and freedoms, the NPM activities, the protection of the rights of children and PWDs, and good practices.
A. Safikhanli also spoke on environmental protection, combating climate change and its consequences, and the Ombudsman activities in the relevant field. He said that despite the smear and blackmail campaigns against Azerbaijan, the UN Climate Change Conference (COP29) held in November in 2024, was organized at a high level and successfully implemented. It was emphasized that as the host country - Azerbaijan, has achieved a number of successes, such as setting new targets for participating countries to better ensure people's right to live in a healthy environment, allocating $300 billion in financial assistance to developing countries annually by 2035 in order to prepare for and prevent climate change from developed countries, and reaching the consensus over Article 6 of the Paris Agreement.
It was also emphasized that all of these events are significant in terms of people's right to live in a healthy environment. As an NHRI, the Ombudsman Institution is actively involved in the COP29 process. The Ombudsman is a member of the COP29 Organizing Committee, it holds a side event in this context, and it conducts research on environmental issues.
Noting that armed conflicts in various parts of the world have resulted in widespread violations of human rights and freedoms, the Chief of the Office said that Azerbaijan has also suffered from conflict for many years. Armenia has damaged the environment in our liberated territories, which it had kept occupied for about 30 years, and our water resources were polluted with chemical waste. Armenia committed various crimes, such as ecocide, urbicide, mine terrorism, and so on. It was said that the Ombudsman has conducted fact-finding missions in the liberated lands, both independently and jointly with international organizations, in order to convey these facts to the world community. Subsequently, reports and statements based on the findings of these on-site investigations have been submitted to international organizations.
The Chief of Staff noted that the Ombudsman, in those statements and reports, called on relevant institutions, ombudsmen, and NHRIs of other countries to act jointly against such situations that pose a threat to humanity.