Ombudsman “Qayıdış hüququ – Ermənistandan zorla çıxarılan azərbaycanlılar üçün ədalətin təmin edilməsi” mövzusunda II beynəlxalq konfransda iştirak edib
05-12-2024 2550 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Qərbi Azərbaycan İcmasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Qayıdış hüququ – Ermənistandan zorla çıxarılan azərbaycanlılar üçün ədalətin təmin edilməsi” mövzusunda II beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Qeyd edək ki, ötən əsrdə yüz minlərlə soydaşımız indiki Ermənistan ərazisindən etnik mənsubiyyətinə görə didərgin salınıb, insanlıq əleyhinə və müharibə cinayətlərinin qurbanına çevrilərək amansızca qətlə yetirilib.
Ötən müddət ərzində Azərbaycan Ombudsmanı Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı əsrlər boyu nifrət siyasətinə əsaslanan etnik təmizləmə, insanlıq əleyhinə törətdiyi cinayətlərə dair xüsusi hesabatlar hazırlayaraq aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara təqdim edib. Həmçinin, Müvəkkil bütün beynəlxalq platformalarda Ermənistan ərazisindən deportasiyaya məruz qalmış azərbaycanlıların təhlükəsiz və ləyaqətli geri qayıdış hüququnun təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi çağırışlar edib.

The Ombudsman participated in the Second International Conference on "The Right to Return – Advancing Justice for Azerbaijanis Expelled from Armenia"
05-12-2024 2547 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the Second International Conference on "The Right to Return – Advancing Justice for Azerbaijanis Expelled from Armenia" organized by the Western Azerbaijan Community.
It should be noted that in the past century, hundreds of thousands of our compatriots were expelled from the territory of present-day Armenia due to their ethnicity, became victims of crimes against humanity and war crimes, and were mercilessly murdered.
Over the past period, the Ombudsman of Azerbaijan has prepared special reports on ethnic cleansing and crimes against humanity committed by Armenia against Azerbaijanis based on a centuries-old hatred policy and submitted them to relevant international organizations. The Ombudsman has also made regular calls on all international platforms to ensure the right to an unhindered and dignified return of Azerbaijanis deported from the territory of Armenia.