Ombudsman “Vətən Müharibəsi Tarixi. Azərbaycanın Ərazi Bütövlüyünün Bərpası. Şəxsiyyət Faktoru.” kitabının təqdimatında iştirak edib
09-12-2024 2482 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva “Vətən Müharibəsi. Tarixi Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası. Şəxsiyyət Faktoru.” kitabının təqdimatında iştirak edib.
Tədbirdə çıxışı zamanı Ombudsman 30 ilə yaxın işğal altında qalan torpaqlarımızın Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə və rəşadətli Azərbaycan ordusunun qəhrəmanlığı nəticəsində azad edilməsinin bütün xalqımızın şanlı Zəfəri olduğunu vurğulayıb. O, bu qələbə nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam təmin edildiyini, uzun illər qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamış bir milyondan artıq soydaşımızın pozulmuş hüquqlarının bərpası istiqamətində görülən işləri diqqətə çatdırıb.
Kitabda Səbinə Əliyevanın Ermənistanın müharibə cinayətlərinin ifşası mövzusunda geniş məqaləsi yer alıb. Ombudsman bu gün canlı şahidi olduğumuz hadisələrin gələcək nəsillərə ötürülməsi məqsədilə yeni əsərlərin yazılması, kitabların çap edilməsi, filmlərin çəkilməsi, verilişlərin hazırlanmasının və gələcək nəsillərə vətənpərvərlik və dövlətçilik təbliğatının düzgün şəkildə aşılanmasının vacibliyini vurğulayıb. Çıxış zamanı həmçinin qeyd olunub ki, gənc nəslin nümayəndələri və xaricdə yaşayan soydaşlarımız cənab Prezidentin dərin şəxsiyyətini, xalqı qarşısında olan tarixi xidmətlərini, Azərbaycanın suverenliyinin təmin olunmasında keçdiyi bu şərəfli yolu daim dərindən öyrənməlidir.

The Ombudsman attended the presentation of the Book titled “History of Patriotic War. Restoration of Territorial Integrity of Azerbaijan. Factor of Personality”
09-12-2024 2483 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva attended the presentation of the Book titled “History of Patriotic War. Restoration of Territorial Integrity of Azerbaijan. Factor of Personality.”.
In her speech, the Ombudsman emphasized that the liberation of our territories, which had been held under occupation for about thirty years under the leadership of Ilham Aliyev, the Victorious Chief of Commander, and our brave Army, became a victory of all our people. She said that this victory resulted in the full restoration of the territorial integrity and sovereignty of our state, informing about the works being done for the remediation of the violated rights of over one million of our compatriots, who turned to refugees and internally displaced persons.
The article exploring Armenia’s war crimes, written by Sabina Aliyeva, has also been included in the Book. The Ombudsman stressed the importance of writing new works, publishing of books, making new films, and broadcasting TV programs in terms of the conveyance of stories what we witness today to the next generations and the proper promotion of statehood propaganda. During speech, it was also noted that it is important for the young generation and the Azerbaijani Diaspora abroad to constantly study the deep personality of the President, his historical services to the people, and the honorable path he has taken in ensuring Azerbaijan's sovereignty.