Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzi 10 Dekabr Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü ilə əlaqədar mövzuda tədbir keçirib
11-12-2024 2607 dəfə oxunub
Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzi 2 saylı Gəncə ASAN xidmət mərkəzinin əməkdaşlarının və könüllülərinin iştirakı ilə 10 Dekabr Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr edilmiş “Heydər Əliyev və İnsan hüquqları”  mövzusunda tədbir keçirib.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsmanın Qərb Regional Mərkəzinin rəhbəri Səbuhi Abbasov qeyd etmişdir ki, müstəqil Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmin edilməsi, onların müdafiəsi və daha da genişləndirilməsi dövlətin ən ali məqsədi elan edilib. Bu ali məqsədin müəyyənləşdirilməsi, onun həyata keçirilmə mexanizmlərinin tapılması və reallaşdırılması, sözügedən sahədə hüquqi bazanın yaradılması isə müstəqil dövlətimizin qurucusu, Ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Tədbirdə Ümumdünya İnsan hüquqları Gününün mahiyyəti, insan hüquqları sahəsində mövcud olan universal normalar, həmçinin H.Əliyevin insan hüquqlarının təsbiti və həyata keçirilməsi sahəsində Azərbaycan xalqı qarşısında göstərdiyi misilsiz xidmətləri, 1998-ci ildə imzaladığı strateji sənədlər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Tədbir mövzu ilə bağlı aktiv müzakirələr şəraitində davam etmiş, iştirakçılar tərəfindən mövzu ilə bağlı çıxışlar edilib.

The Ombudsman’s West Regional Center organized an event on the occasion of the 10th December- International Human Rights Day
11-12-2024 2525 dəfə oxunub
The Ombudsman’s West Regional Center organized an event on the topic “Heydar Aliyev and Human Rights”dedicated to the 10th December- International Human Rights Day, with the participation of employees of the “ASAN” Service and volunteers.
In his speech, Sabuhi Abbasov, the head of the Regional Center, said that ensuring the human rights and freedoms in an independent  Azerbaiijan and further strengthening their protection was a supreme goal of the state. The determination, implementation, and realization mechanisms of this supreme goal, as well as developing a legal framework for human rights associated with the name of National Leader Heydar Aliyev.
The detailed information about the essence of Human Rights Day, the universal set of human rights, as well as Heydar Aliyev's unique services to the Azerbaijani people in establishing and implementing human rights, and the strategic documents he signed in 1998.